Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. júna 2012 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Všetko, čo ste chceli vedieť o minerálke

BRATISLAVA 28. júna – Voda je „hnacím motorom“ našej každodennej existencie. Pravidelný pitný režim je preto alfou a omegou zdravého tela i mysle. Odborníci odporúčajú obohatiť každodenný príjem tekutín minerálnou vodou, aby sme organizmus zásobili aj dôležitými minerálnymi látkami a stopovými prvkami. Ako sa však vyznať v ponuke minerálnych vôd? Alebo je lepšie siahnuť po pitnej vode z vodovodu?

Z hĺbky podzemia na náš stôl
Cesta za prírodnou minerálnou vodou začína pod zemou, v hĺbke niekoľko stoviek alebo až tisícok metrov. Minerálny prameň vzniká tak, že voda zo zemského povrchu presakuje do podzemných vrstiev zemskej kôry. Hrubé vrstvy pôdy a hornín sú najlepším prírodným filtrom, ktoré vodu dokonale očistia. Navyše ju chránia od nečistôt, ktoré by do nej mohli preniknúť zo zemského povrchu. Voda sa pod zemou obohacuje o prírodný oxid uhličitý, rozličné minerálne látky a stopové prvky, vďaka ktorým získava unikátne vlastnosti. Okolitá príroda a geologické zloženie pôdy majú preto veľký vplyv na kvalitu zdroja prírodnej minerálnej vody. Po objavení takéhoto prameňa získavame krištáľovo čistú a vysoko kvalitnú vodu s jedinečným účinkom na zdravie človeka.

Pri niektorých prameňoch vznikajú kúpele, iné slúžia ako zdroj minerálnej vody. Kým možno vodu z prírodného prameňa nazvať minerálnou, musí absolvovať množstvo testovaní a pozorovaní. Odborníci dlhodobo sledujú prameň, aby potvrdili, že zloženie vody je stabilné a výživové vlastnosti sa nemenia. Takto „uznaná“ minerálna voda sa stáva potravinou. Aj naďalej podlieha prísnej kontrole. Nesmie sa napríklad chemicky upravovať a dezinfikovať.

Nie je voda ako voda
Minerálna voda sa od pitnej vody z vodovodu líši predovšetkým svojím jedinečným pôvodom, zložením a účinkom. Pitná voda z vodovodu je predovšetkým službou – štatistiky uvádzajú, že z celkového množstva sa využíva asi 1% na konzumáciu, zvyšok je určený na umývanie, splachovanie alebo zalievanie. Navyše, jej kvalita závisí aj od stavu vodovodných potrubí a rozvodov v dome. Pitná voda sa najskôr chemicky upravuje, zbavuje nečistôt, dezinfikuje, až potom sa distribuuje do vodovodnej siete. Balená prírodná minerálna voda si zachováva rovnakú kvalitu neustále a máme ju vždy po ruke. Minerálne vody okrem toho obsahujú látky – prírodné minerály, stopové prvky alebo ich časti, ktoré môžu byť prospešné pre naše fyzické i psychické zdravie.

Porozumieť zloženiu minerálok je dôležité najmä preto, aby sme si vybrali tú, ktorá je pre nás optimálna. Vo všeobecnosti sa najviac odporúča obohatiť každodenný pitný režim tzv. stredne mineralizovanými vodami. Práve tie majú vyvážený obsah minerálnych látok a zbytočne náš organizmus nezaťažujú. Minerálka na každodenné pitie by nemala obsahovať ani príliš veľa sodíka, pretože vo väčšom množstve spôsobuje hromadenie tekutín v tele. Naopak, prospešné sú napríklad horčík, ktorý podporuje činnosť srdca, odbúrava stres a pomáha predchádzať kŕčom, vápnik, podporujúci pevnosť kostí a zubov, alebo draslík, ktorý zabezpečuje činnosť svalov a prenos nervových vzruchov. Dobrou správou je, že minerálne látky sa z vody do organizmu vstrebávajú lepšie, ako napríklad z potravín alebo z doplnkov výživy. Efekt je teda dvojaký – organizmus „zavlažujeme“ a pomáhame mu lepšie fungovať.

Prečo treba myslieť na pitný režim
Voda tvorí až dve tretiny nášho tela a potrebuje ju každá jedna bunka. Vedeli ste, že pri strate 2 percent tekutín z celkovej telesnej hmotnosti, klesne naša výkonnosť až o 20 percent? Voda je jednoducho „palivom“ nášho tela. Slúži najmä na spracovanie potravy, distribúciu dôležitých živín do celého tela a na vylučovanie nežiaducich látok z tela. Napríklad pri zvýšenej konzumácii slaných jedál si telo smädom samo vyžiada viac vody, ktorá soli pomôže vylúčiť. Voda tiež pomáha regulovať našu telesnú teplotu. Aj preto by sme mali počas horúcich dní a pri zvýšenej telesnej aktivite vypiť viac tekutín ako obyčajne. Piť by sme mali neustále počas dňa, aby sa nenarušili procesy v organizme a nepocítili sme príznaky dehydratácie. Nedostatok tekutín v tele sa rýchlo prejaví únavou, malátnosťou, nesústredenosťou či bolesťami hlavy.

Mattoni – vyvážené zloženie a svieža chuť
Odborníci odporúčajú denne prijať približne 2 – 3 litre tekutín. Časť z tohto množstva zásobíme vodou v potravinách, zvyšok je potrebné vypiť. Najvhodnejšia je čistá voda. Aspoň tretinu z dennej dávky tekutín by mali tvoriť minerálne vody, ktoré organizmus hydratujú a navyše dopĺňajú potrebné minerálne látky a stopové prvky. Pre pravidelný pitný režim sú optimálne minerálky s vyváženým obsahom minerálov. Mattoni, ktorá vyviera z chráneného prírodného zdroja v panensky čistej prírode v okolí mesta Karlovy Vary, dodá vášmu telu presne to, čo potrebujete. Vďaka mimoriadnej kvalite, vyváženému obsahu minerálov a typickej osviežujúcej chuti, je preto skvelou voľbou pre každodenný pitný režim.

Mattoni navyše neustále prináša eko-efektívne riešenia, aby znižovala svoj dopad na životné prostredie. Darí sa jej to najmä vďaka inováciám a úsporným opatreniam. Mattoni je napríklad balená do špeciálnych odľahčených fliaš, pri výrobe ktorých sa spotrebuje menej plastu.

Vychutnajte si Mattoni kedykoľvek máte chuť. Môžete si byť istí, že vášmu telo dávate to najlepšie. Navyše s vedomím, že podporujete inovatívne ekologické riešenia pre lepšiu budúcnosť.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Od vášne k úspechu: Vinár, ktorý sa stal šampiónom regionálnych vín Vlakmi ZSSK pohodlnejšie: extra spoje, cyklovozne a tiché zóny

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.