Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

VOĽBY: Vo Vyškovciach nastala patová situácia, voľby sa budú opakovať

PREŠOV 6. novembra (SITA) – Iba v štyroch z piatich obcí Prešovského kraja, kde sa v sobotu 5 novembra konali doplňujúce voľby do orgánov samospráv obcí, majú nového starostu. V obci Vyškovce v okrese Stropkov nastala patová situácia, keď obaja uchádzači o uvoľnený post po Jánovi Mruzovi – Dušan Antoš (KDH) a Ladislav Jobko (Smer-SD) získali zhodne po 44 hlasov. Zastupujúcim starostom tak až do konania ďalších volieb ostáva súčasný zástupca starostu Imrich Hamarčák. Ten agentúre SITA potvrdil, že odovzdaných bolo 89 hlasovacích lístkov, jeden z nich bol ale neplatný. „Namiesto krúžku bol kandidát označený krížikom,“ vysvetlil. Celkovo malo v obci hlasovacie právo 116 voličov, účasť teda dosiahla 76,7 percenta.
Novým starostom obce Čičava (okres Vranov n/Topľou) sa stal 47-ročný kandidát Strany rómskej koalície Miroslav Kroka, ktorý získal 277 platných hlasov. V úrade vymení Máriu Nehilovú, ktorú z funkcie odvolali počas marcového referenda. Nehilová voči konaniu referenda podala sťažnosť na Ústavný súd SR a žalobu na Krajský súd v Prešove, zatiaľ o nich ale nerozhodli. Žiadosť o predbežné opatrenie súd zamietol. V sobotňajších voľbách skončil na druhom mieste Dušan Vilenik (SNS) s 257 hlasmi. Nominant vládnych strán Smer-SD a Most-Híd Ladislav Kalafa získal 62 hlasov. Vo voličských zoznamoch bolo pre doplňujúce voľby zapísaných 781 voličov. Odovzdaných bolo 603 hlasov, z toho sedem bolo neplatných. Voličská účasť dosiahla 77,2 percenta.
V doplňujúcich voľbách v obci Zlatá baňa (okres Prešov) uspel spomedzi troch kandidátov 38-ročný vodič – údržbár Maroš Železník (nezávislý). Nahradí tak dlhoročného starostu Dušana Demčáka, ktorý sa funkcie po vyše 22 rokoch v úrade v máji tohto roka vzdal. Železník získal 96 z celkového počtu 242 platných odovzdaných hlasov. Za ním skončila kandidátka strany Smer-SD Zuzana Konkoľová so ziskom 75 hlasov. Tretí bol Vladimír Pulík (SNS), ktorý dostal podporu od 71 obyvateľov obce. Spolu bolo odovzdaných 246 hlasovacích lístkov, štyri hlasy boli neplatné, účasť dosiahla 67,4 percenta.
V Nižnom Slavkove (okres Sabinov) sa starosta napokon meniť nebude. Do funkcie sa vracia 57-ročný Jozef Kamenický, ktorý stál až do marca na čele obce už štvrté volebné obdobie. Po parlamentných voľbách ho ale strana Sieť nominovala do funkcie štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva, a tak z funkcie musel po 14-tich rokoch odísť. Po rozviazaní koaličnej zmluvy a odchode strany Sieť z vlády sa ale Kamenický o znovuzvolenie uchádzal opäť a uspel so ziskom 192 hlasov. Jeho jediný protikandidát Ján Popovič totiž získal podporu 150 voličov. Vo volebných zoznamoch bolo v obci zapísaných 595 voličov, volilo 344 z nich, pričom dva hlasy boli neplatné. Účasť na doplňujúcich voľbách bola 57,8 percenta.
Starostu si volili aj v obci Merník (okres Vranov n/Topľou), kde sa doterajší starosta Marián Kostelník (Smer-SD) po vyše 17 rokoch rozhodol zo zdravotných dôvodov v máji tohto roka funkcie vzdať. Jeho nástupcom bude 65-ročný dôchodca Milan Madura (Smer-SD), ktorý získal podporu 205 voličov. Jeho protikandidátku Martu Vagaskú (SNS) volilo 102 ľudí. V zozname voličov bolo zapísaných 505 voličov, na voľbách sa zúčastnilo 314 obyvateľov, účasť tak dosiahla 62,2 percenta.
Poslancov si v Prešovskom kraji počas soboty volili v obciach Hažlín (okres Bardejov), Okružná (okres Prešov), Hrabová Roztoka, Stakčínska Roztoka (obe okres Snina), Bystrá, Turany n/Ondavou a Soľník (všetky okres Stropkov).
Voľby vyhlásil predseda NR SR Andrej Danko aj v obciach Ondavka (okres Bardejov) a Vislanka (okres Stará Ľubovňa). V oboch prípadoch ale v stanovenom termíne nikto nepodal kandidačné listiny, a tak sa tam doplňujúce voľby v sobotu nekonali.

ks;mt

K téme

Veľký prieskum: Slováci podporujú prechod fajčiarov na menej škodlivé produkty Plánujete pôrod v zahraničí? Union radí mamičkám, ako postupovať so žiadosťami

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.