Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
90006_gettyimages 889605772 676x451.jpg
4. marca 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Vo vlakoch ZSSK si v marci môžete požičať knihu

BRATISLAVA 4. marca 2019

Týždeň slovenských knižníc oslavuje 20-ročné jubileum
Vďaka ZSSK bude v ôsmich rýchlikoch cestujúcim k dispozícii približne 150 kníh

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pripravuje v spolupráci s Asociáciou slovenských knižníc podujatie s názvom Týždeň slovenských knižníc, ktoré tento rok oslavuje krásne 20-ročné jubileum. Záštitu nad projektom v roku 2019 prevzala ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ambasádorom je aj tento rok Ján Gallovič, člen činohry Slovenského národného divadla, a ZSSK je jedným z partnerov.

„Ja sám som vášnivým čitateľom a pri ceste vlakom rád trávim čas touto užitočnou a príjemnou aktivitou. Teším sa, že sa už tretíkrát podieľame na Týždni slovenských knižníc, ktorý považujem za veľmi prospešnú akciu,“ povedal Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Od 4. do 10. marca 2019 si prídu na svoje nielen milovníci kníh. Vo vybraných vlakoch ZSSK si totiž každý bude môcť bezplatne požičať a prečítať knihu, pričom má na výber z približne 30 kníh rôznych titulov a žánrov. Knihy nájdu cestujúci v špeciálnych stojanoch v reštauračnom vozni v ôsmich „šesťstovkových“ rýchlikoch, ktoré premávajú medzi Bratislavou a Košicami, a o prebiehajúcej akcii ich bude prostredníctvom rozhlasu informovať vlakový personál. Cestujúcim dôverujeme, že knihu, ktorú si požičali, vrátia, aby bola k dispozícii aj pre ďalších záujemcov. Okrem toho môžu cestujúci vo vlakoch ZSSK stretnúť tzv. knižné hliadky – dobrovoľníkov, ktorí čítajúcich, pristihnutých s knihou alebo novinami, odmenia záložkou Knižná hliadka. Vďaka nej získajú „knihomoli“ zľavu na nákup kníh v sieti kníhkupectva Martinus, zmluvného partnera projektu.

„Knihy sa vybrali tak, aby žánrom i rozmerom zodpovedali účelu. Ide predovšetkým o menšie knihy a kratšie literárne útvary – poviedky, novely, literatúra faktu, ale nájde sa tam aj detská literatúra. Pripravené budú knihy od súčasných slovenských i populárnych svetových autorov, knihy o cestovaní i tituly so športovou tematikou,“ uviedla podpredsedníčka Slovenskej asociácie knižníc Daniela Tóthová.

Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa nesie v znamení hesla „Knižnice pre všetkých“, si množstvom sprievodných aktivít pripomína tradíciu marca – mesiaca knihy. Podujatie sa snaží spropagovať význam čítania, podporovať a prezentovať knihy, knižnice i knižnú kultúru. Po celom Slovensku je v súčasnosti takmer 4 000 registrovaných knižníc, ktoré vo svojich fondoch ukrývajú približne 40 miliónov zväzkov kníh.

Prehľad vlakov, v ktorých si cestujúci môžu požičať knihy:

R 600 MILA SEDITA (Košice 04:07 – Bratislava hl. st. 09:47)
R 602 Čingov (Košice 06:07 – Bratislava hl. st. 11:47)
R 604 Dargov (Košice 08:07 – Bratislava hl. st. 13:47)
R 606 Liptov (Košice 10:07 – Bratislava hl. st. 15:47)
R 607 ANDREA SHOP.SK (Bratislava hl. st. 12:13 – Košice 17:53)
R 609 Spišan (Bratislava hl. st. 14:13 – Košice 19:53)
R 611 FIXINELA (Bratislava hl. st. 16:13 – Košice 21:53)
R 613 TERMIX NIKA (Bratislava hl. st. 18:13 – Košice 23:53)

Tomáš Kováč
riaditeľ odboru komunikácie a hovorca

K téme

Betlehemské svetlo opäť rozžiari viac ako 300 železničných staníc a zastávok na Slovensku Nový cestovný poriadok ZSSK: Z Bratislavy do Košíc, Šale, Prievidze a zo Zvolena do Košíc sa dostanete budúci rok podstatne rýchlejšie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.