Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
104450_druha zmena cp ma za ciel vylepsit cestovanie vlakom a prisposobit sa aktualnym opatreniam na slovenskych tratiach 676x423.jpg
7. júna 2024 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Vlakmi ZSSK pohodlnejšie: extra spoje, cyklovozne a tiché zóny

7.6.2024 –
Novinka v expresných vlakoch Ex 6xx: tichá zóna a dámske kupé
Počas víkendov a sviatkov môžete na Orave využiť cyklovozeň
Extra vlaky ZSSK uľahčia cestu pútnikom do Levoče
Predlžené trasy vlakov na Horehroní sprístupnia región turistom

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od nedele 9. júna 2024 prináša ďalšie novinky v cestovnom poriadku. V tomto roku ide už o druhú aktualizáciu, ktorá má za cieľ vylepšiť cestovanie vlakom a prispôsobiť sa aktuálnym opatreniam na slovenských tratiach.

Generálny riaditeľ ZSSK, Peter Helexa, hovorí: „Za prvý kvartál roku 2024 sme dosiahli významné zlepšenie v plynulosti železničnej dopravy. Priemerné meškanie všetkých vlakov sme znížili na približne 2 minúty, čo predstavuje 21 % zlepšenie oproti minulému roku. Od polovice februára 2024 sme navyše nasadili do prevádzky viac vlakov vybavených moderným bezpečnostným systémom, ktorý umožňuje rýchlejšiu jazdu a znižuje pravdepodobnosť meškania. Robíme všetko preto, aby sme v nastavenom trende znižovania meškaní pokračovali.“

Pokračuje: „V aktualizovanom cestovnom poriadku sme zaviedli viacero noviniek, medzi ktoré patria cyklovozne na Orave, tiché zóny a dámske kupé v expresoch, ako aj predĺženie trás jedného páru zrýchlených vlakov na Horehroní. Verím, že tieto zmeny prispejú k tomu, aby sa cestovanie vlakmi ZSSK stalo ešte príjemnejším a komfortnejším.“

Úpravy grafikonu, teda cestovného poriadku osobnej vlakovej dopravy, reflektujú záväzok ZSSK zvyšovať pohodlie a spokojnosť cestujúcich. Tieto zmeny vychádzajú z praktických skúseností, optimalizujú služby, zvyšujú efektivitu vlakovej dopravy a tiež podporujú ochranu životného prostredia znižovaním uhlíkovej stopy.

Medzi najvýraznejšie novinky v aktualizovanom grafikone od 9. júna patrí zavedenie tzv. tichých zón či dámskych kupé vo vybraných expresných vlakoch, ktoré jazdia na najfrekventovanejšej severnej trase z Bratislavy do Košíc. Cestujúci tieto miesta nájdu označené piktogramom.

ZSSK myslí aj na milovníkov športu a preto zaradí do štyroch vlakov, ktoré premávajú z Kraľovian do Trstenej a späť, cyklovozeň s 12 stojanmi. Cyklovozeň bude k dispozícii počas víkendov a sviatkov. Tieto spojenia majú v Kraľovanoch prípoj na rýchliky linky Ex Bratislava – Košice. Cestujúci z celého Slovenska si tak pohodlne a bezpečne prepravia bicykel do nádhernej oravskej prírody.

Počas Mariánskej púte v Levoči dopravca už tradične vypraví extra vlaky. V sobotu 6. júla to bude 13 párov osobných vlakov a v nedeľu 7. júla 8 párov osobných vlakov. Vlaky budú zastavovať iba v staniciach Spišská Nová Ves a Levoča.

Ďalšou zaujímavou pozitívnou novinkou pre cestujúcich na Horehroní je predĺženie jedného páru zrýchlených vlakov, ktoré nebudú končiť v Mlynkoch, ale pôjdu až do Margecian. To umožní turistom a obyvateľom regiónu pohodlnejšie cestovanie do Margecian a okolitých obcí. Zároveň sa zlepší dostupnosť Horehronia pre cestujúcich z iných častí Slovenska.

Z dôvodu rozsiahlej modernizácie železničnej trate medzi stanicami Hronský Beňadik – Nová Baňa – Žarnovica, ktorú realizuje manažér železničnej infraštruktúry, Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), dochádza k dočasným zmenám v cestovnom poriadku vlakov v Banskobystrickom kraji. Cestujúcich, ktorí pôjdu vybranými rýchlikmi R 8xx URPÍN na trase Bratislava – Banská Bystrica, ZSSK prevezie medzi Kozárovcami a Novou Baňou náhradnou autobusovou dopravou.

Všetky podrobnosti k zmenám cestovného poriadku od nedele 9. júna nájdete tu.

Informačný servis

K téme

Letné cestovanie so Železničnou spoločnosťou Slovensko je tu ZSSK si v utorok uplatnila opciu u českého dodávateľa vlakov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.