Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
93734_kolekcia polana 676x451.jpg
23. septembra 2020 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Víťazky súťaže Miss Slovensko a Sila Poľany

23.9.2020 – …sila ženy, vtedy a dnes vo výšivkách.

Tri z tohtoročných finalistiek súťaže Miss Slovensko 2020, dve z nich aj víťazky, vystúpili na scénickej prehliadke ženských krojov v rôznych podobách z oblasti Podpoľania, ktorá bola spojená s módnou prehliadkou kolekcie Poľana a súčasným pohľadom na výšivku Podpoľania v tvorbe Jaroslavy Wurll Kocanovej. Predstavenie  krojov z 12 obcí a miest Podpoľania, v pracovnej, smútočnej, sviatočnej a svadobnej verzii, sa konalo v obci Očová a bolo spojené s diskusiou o hodnote kroja a láske k nemu s Tamarou Šimončíkovou Heribanovou.  Bola zároveň oslavou krásy a sily slovenskej tradície a žien. Dovedna 33 krojov, ktoré mnohé patrili už v súčasnosti starším ženám, či dokonca ich mamám predvádzali dievčatá z folklórneho súboru Očovan, ale prišli si ich prezentovať aj samotné majiteľky krojov, ktoré ich zdedili po starých mamách. Predvádzala sa dokonca aj 100-ročná parta a kroje, ktoré mali ženy v 40tych rokoch oblečené na svojich svadbách a dodnes sú uchované.

Z prehliadky boli nadšené aj finalistky Miss Slovensko.. ,,Už na prvý pohľad je slovenský kroj nádhera, ktorá sa dá dokola obdivovať. Ručná precízna práca a láska, ktorá je za každým krojom či výšivkou je neopozerateľná,“ zhodli sa Viktória Podmanická, Kristína Víglaská i Ivana Zvaríková, ktoré pochádzajú z okolia Podpoľania a práve preto nemohli na takejto akcii chýbať.

,,Stretla sa tu krása a šikovnosť Podpoľania, prišlo veľa prajných priateľov a nastala nekontrolovateľná explózia pozitívnej energie. Ďakujem ľuďom, ktorí nás podporili a najmä zapožičali svoje rodinné dedičstvo a my všetci sme si mohli odniesť zážitok  vidieť ho,“ uviedla organizátorka podujatia Janka Hossová.

Takmer dvojhodinovú nádheru v podobe krojov na rôzne príležitosti sprevádzal Temperament Cimbal Orchestra a kolekcie šiat Poľana speváčka Sima Martausová.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Miss Slovensko a Sila Poľany (fotografie)

Informačný servis

K téme

Školy neboli na pandémiu pripravené, no v mnohom ich posunula vpred Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.