Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86662_1 676x633.jpg
4. januára 2018 PR správyZdravieZdravý život od PRservis.skSITA Diskusia()

Vitamín C – ako ho nepoznáte

BRATISLAVA 4. januára 2018 – Vitamín C prináša veľa výhod, pozitívne ovplyvňuje fungovanie celého organizmu. Vďaka nemu máme dosť energie na psychické i fyzické aktivity, udržuje nás v dobrej nálade, ovplyvňuje náš imunitný systém, podporuje vstrebávanie železa, ktorý je potrebný na prenos kyslíka v červených krvinkách. Podporuje tiež hojivé procesy, správnu kvalitu šliach, svalov, kĺbov, pokožky a cievnej steny, ktorá je dôležitá v prevencii kardiovaskulárnych ochorení . Netreba zabúdať aj na to, že vitamín C je dôležitým antioxidantom v našom tele a chráni bunky pred ich poškodením voľnými kyslíkovými radikálmi. Znižuje tak proces starnutia spojený s degeneratívnymi procesmi v organizme.

To, že je vitamín C je pre organizmus veľmi dôležitý, sa presvedčili v minulosti  aj námorníci, ktorí mali stravu chudobnú na čerstvé ovocie a zeleninu. Preto trpeli na skorbut a zomierali. Hoci je vitamín C telu vlastná látka, telo si ho nevie samé vytvárať, a preto je nevyhnutný jeho prísun z potravy.

Zvýšené hladiny vitamínu C si vedia poradiť s infekciami

Vplyv vitamínu C na imunitný systém je známy už dávno.  Práve preto v období chrípok a prechladnutí je dôležité konzumovať potraviny s vysokým obsahom vitamínu C, ako sú citrusové plody, kiwi, čierne ríbezle, petržlen, paprika a mnohé ďalšie.

Vedci dokázali, že vitamín C v dostatočných dávkach (500 mg – 1g) má v prevencii a v boji s vírusovými, kvasinkovými a bakteriálnymi ochoreniami významné miesto. Americká akadémia pre alergie, astmu a imunológiu uskutočnila štúdiu vplyvu vitamínu C na imunitný systém.1  V klinickom pokuse na skupine 12-tich dobrovoľníkov, ktorí dostávali jeden gram vitamínu C denne počas dvoch týždňov, sledovali parametre imunity. Zistili zvýšenie počtu špecifických bielych krviniek, ktoré ničia infikované bunky a tiež produkciu takých látok, ktoré chránia zdravé bunky pred infekciou. Podávanie vitamínu C znížilo aj náchylnosť organizmu k alergiám.

Z výskumu vyplýva že vitamín C má schopnosť zvyšovať imunitu voči vírusom, kvasinkám a baktériám, a tiež znižovať alergické reakcie.

Ak na začiatku ochorenia zvýšime dostatočne príjem vitamínu C, s najväčšou pravdepodobnosťou si telo s infekciou poradí. Vitamín C je ako „palivo“ pre bunky imunitného systému a práve v čase choroby ho míňajú na svoju aktivitu v oveľa väčšom množstve. V čase zdravia im ho stačí podstatne menej, nakoľko ich aktivita je minimálna.

Úskalia vstrebávania vitamínu C

Vitamín C je rozpustný vo vode a po jeho užití ústami (perorálne) prestupuje z čreva do krvi pomocou tzv. aktívnych prenášačov len obmedzené množstvo vitamínu C (cca 200 mg), zvyšný vitamín C sa z tela vylúči. Avšak jeho nadbytočné nevstrebané množstvo môže podráždiť sliznicu čreva a spôsobiť aj hnačku. Keďže pri infekčných ochoreniach, pri hojení rán, pri zvýšenej psychickej a fyzickej námahe a oxidačnom strese, sa potreba vitamínu C v tele niekoľkonásobne zvyšuje, je potrebné ho do organizmu dodávať vo zvýšenej miere. Ako to  zabezpečiť?

Lipozomálny vitamín C prináša riešenie

Lipozomálna technológia predstavuje moderný spôsob spracovania účinných látok a ich cielenú distribúciu do organizmu. Lipozómy pozostávajú z mikroguľôčok s tukovým (fosfolipidovým) dvoj-vrstvovým obalom, ktoré sú vo vnútri naplnené účinnou látkou, napr. vitamínom C. Lipozómový obal zabezpečuje ochranu účinnej látky pred jej predčasným znehodnotením v čreve, optimálne vstrebávanie z čreva do lymfy (nie sú potrebné aktívne prenášače), a následne do krvi, kde zabezpečuje aj postupné uvoľňovanie účinnej látky (12 h) do všetkých tkanív.

Oproti bežným formám tabletiek alebo kapsúl, dosahuje lipozomálny vitamín C v prípravku LIPO-C-ASKOR výrazne vyšších hladín v krvi, a preto dokáže lepšie zabezpečiť protiinfekčné a antioxidačné procesy v organizme.

Literatúra: 1) Susan Ritter, MD, PhD, Gailen D. Marshall, Jr.., MD, PhD, Vitamin C Effect on Immune System: Study presented at the 60th Anniversary Meeting of the American Academy of Allergy, Asthma and immunology, 2005.

Odporúčané články

Kedy vzniká nebezpečný nedostatok vitamínu C? Toto by sme mali vedieť Vynovená Magnesia RED je obohatená o vitamíny

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies