Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
87253_untitled 1.jpg
13. marca 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Viac ako 2 200 absolventov vysokých škôl je bez práce. Chýba potrebná prax v odbore, pomôcť môžu trainee programy.

BRATISLAVA 13. marca 2018 – Nezamestnanosť absolventov vysokých škôl je dlhodobo pretrvávajúci problém, ktorý z roka na rok narastá. Podľa štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny z decembra 2017 sa ukázalo, že až 2 201 úspešným absolventom II. stupňa vysokoškolského štúdia (z toho 69% žien a 31% mužov) sa nedarí nájsť si zamestnanie. Keďže absolventom VŠ chýba práca a naopak, firmám zamestnanci, rozhodla sa spoločnosť Kaufland riešiť tento problém prostredníctvom svojho nového Trainee programu určeného práve týmto mladým ľuďom.

Najnovšie výsledky prieskumov na tému uplatnenia absolventov vysokých škôl potvrdili dlhodobejší trend – najhoršie sú na tom absolventi spoločenských vied, náuk a služieb. Tí tvoria až 1 370 (62,25%) z celkového počtu. Absolventov technických vied a náuk je k mesiacu december 349, zvyšok nezamestnanosti je tvorený z absolventov ostatných oborov. Z územného hľadiska je najviac nezamestnaných absolventov (25,13%) z Prešovského kraja.

Väčšina absolventov (54,98%) si po ukončení štúdia hľadá prácu 7-9 mesiacov, no žiaľ, nie všetkým sa to podarí vo vyštudovanom obore. Prečo je to tak? Zamestnávatelia najčastejšie narážajú na problém nedostatočnej kvalifikácie, praxe, ale aj absenciu snahy samotných absolventov o budovanie kariéry počas štúdia. Množstvo študentov totiž síce pracuje popri štúdiu, no častokrát absolútne mimo svoj odbor.

„Výhodou nášho Trainee programu je, že ponúkame prácu aj absolventom, ktorí síce počas štúdia nadobudli teóriu, no chýba im potrebná prax. Počas jedného roka u nás získajú vybraní záujemcovia pod dohľadom odborníkov z rôznych oddelení prehľad o procesoch v rámci fungovania spoločnosti a stanú sa súčasťou nadnárodných projektov. Po zaučení (zapracovaní) prevezmú zodpovednosť za dôležité úlohy a projekty našej spoločnosti. Už na začiatku programu garantujeme prevzatie manažérskej pozície v oblasti do ktorej sa prihlási. Program je veľmi intenzívny a preto už pri výbere hľadáme kandidátov s výrazným potenciálom a výberový proces je niekoľko stupňový,“ hovorí Henrieta Hunčíková, vedúca oddelenia rozvoja zamestnancov. A práve toto bol dôvod vzniku nového programu „Kaufland Trainee program“, ktorý dáva mladým ľuďom možnosť vybudovať si kariéru v silnej nadnárodnej spoločnosti. Prvý nábor prebehol 1.1.2018, ďalšie budú nasledovať vždy v trojmesačných intervaloch.

Ako samotný program prebieha? Jedná sa o ročný program, v ktorom sa absolvent učí od top manažérov spoločnosti, získa množstvo benefitov a po úspešnom konci ho bude čakať garantovaná manažérska pozícia vo vybranom sektore. Hlásiť sa môže do sekcií, ako je nákup, logistika, prevádzka či centrálne služby. Počas 12 mesiacov sa priamo v praxi naučí všetko, čo potrebuje pre úspešnú a dlhodobú kariéru v Kauflande. Získa praktické skúsenosti, ale aj odborné znalosti a manažérske zručnosti. Po ukončení programu bude mať komplexný prehľad o vybranej cieľovej oblasti, ako aj o oddeleniach, s ktorými bude úzko spolupracovať. Vo finále bude absolvent pripravený prevziať vybranú pracovnú pozíciu na manažérskej úrovni. Na to, aby sa mohol do programu prihlásiť, nemusí mať prax. Stačí, ak má svoj cieľ, víziu a po štúdiu nie je dlhšie ako 2 roky.

V rámci Trainee programu spoločnosti Kaufland na každého absolventa čaká okrem jedinečnej príležitosti odštartovať vysnívanú kariéru vo vybranom odbore aj množstvo ďalších výhod. Medzi ne patrí napríklad spolupráca s top manažérmi, asistencia odborného mentora, rozvoj osobnosti a odborných zručností či garancia manažérskeho pracovného miesta. Samozrejmosťou je motivujúce mzdové ohodnotenie a benefity presne v takom rozsahu, ako ich majú ostatní zamestnanci. Pri nástupe do programu má absolvent štandardný pracovný vzťah na pracovnú zmluvu.

Priebeh Trainee programu závisí od vybranej cieľovej oblasti. Základom je priebežná práca absolventa na vybranom projekte, ktorý je vybraný v spolupráci s manažérom a následná prezentácia výsledkov pred vedením spoločnosti danej oblasti. Viac informácií o Kaufland Trainee programe, jeho priebehu, hlavných oblastiach, výhodách a výberovom konaní nájdete na kaufland.sk/trainee

Spoločnosť Kaufland

Spoločnosť  Kaufland patrí k lídrom medzi obchodnými reťazcami a v súčasnosti prevádzkuje viac ako 1230 samoobslužných obchodných domov v Nemecku, Českej republike, Poľsku, Chorvátsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku. Prvý obchodný dom otvoril Kaufland v roku 2000 v Poprade a doteraz otvoril na území Slovenska spolu 65 prevádzok.  Obchodné domy  Kaufland ponúkajú rôznorodý sortiment a atraktívne privátne značky. To, že Kaufland patrí medzi top značky na slovenskom trhu dokazujú aj ocenenia Najzamestnávateľ roka v kategórii obchod a služby (2016), Slovak Superbrands Award (2015, 2016, 2017), Najdôveryhodnejšia značka (2016, 2017) a Zodpovedný predajca (2016). V rámci spoločenskej zodpovednosti je okrem iných aj dlhoročným partnerom Slovenského Červeného kríža. Dôležitým faktorom je aj ochrana životného prostredia a rôzne ekologické projekty, ktoré firma realizuje. Viac informácií na: www.kaufland.sk.

K téme

Deti ušetrili životné prostredie od 9 ton oleja. Premiérový ročník projektu „Olejko chráni prírodu“ nadchol až 300 škôl Spoločnosť Siemens Healthineers Slovensko získala certifikát Great Place To Work

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.