Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. februára 2014 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Veľvyslanec USA pokrstí knihu výtvarníka Roberta Hromca

BRATISLAVA 7. februára – Americký veľvyslanecký pár na Slovensku, Theodor Sedgwick s manželkou Kate, vzdajú poctu tvorbe výtvarníka Roberta Hromca, ktorého považujú za jedného z najväčších talentov súčasného slovenského výtvarného umenia. V stredu 12. februára 2014 v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave uvedú do života jeho knihu o najnovšej tvorbe „New Mixed-Media Paintings on Aluminum Plate“.

Kniha, ktorá mapuje umelcovo originálne dielo na hliníkovom plechu, za použitia kombinovaných techník a 3D optickej ilúzie, bola zaradená do knižničného fondu prestížnej americkej Kongresovej knižnice vo Washingtone, celosvetovo sa predáva cez Amazon.com, na Slovensku je distribuovaná vydavateľstvom Slovart. Knihu vydalo americké vydavateľstvo Cantor Art Press v New Yorku. Napísal ju jeden z najvýznamnejších historikov umenia z New Yorku Rick Kinsel (recipient ceny MAD Award 2013) a popredný slovenský kunsthistorik Ivan Jančár, riaditeľ Galérie mesta Bratislavy.

Publikácia je bohato ilustrovaná, má 64 strán. Obálka je vytvorená špeciálnou technológiou tlače na holografickú fóliu, aby simulovala hliníkový materiál a 3D efekt.

Prezentáciou knihy a slávnostným krstom bude sprevádzať Soňa Müllerová, ktorá sa na margo umelcovej tvorby vyjadrila: „Čím mi rýchlejšie uteká čas, tým je pre mňa umenie dôležitejšie. Už to nie je len inšpirácia, ale aj relax. Každé zastavenie sa pred obrazom, ktorý sa mi páči, tak pre mňa je to taká malá ezoterická očista. Medzi obrazy, ktoré majú túto schopnosť osloviť ma, patria aj obrazy Roberta Hromca”.

O ROBERTOVI HROMCOVI:
Robert Hromec sa narodil v roku 1970 v Žiline. V roku 1998 získal titul MFA so zameraním na maľbu na Hunter College v New Yorku a v roku 1995 titul BA so zameraním na grafiku na City College v New Yorku. V roku 1990/1991 študoval výtvarné umenie na Pratt Institute. V školskom roku 1997/1998 pôsobil ako asistent na katedre maľby Hunter College. V roku 1997 vyhral štipendium na trojmesačné štúdium na Slade School of Fine Art v Londýne. V rokoch 1992 – 1998 pracoval v Metropolitnom Múzeu umenia v New Yorku. V roku 2002 obdržal titul ArtD na základe úspešného zavŕšenia doktorandského štúdia na Katedre dizajnu Fakulty architektúry STU v Bratislave.

Robert Hromec počas svojho osemročného pobytu v New Yorku vo svojich prácach experimentoval s rôznymi výtvarnými technikami. Výsledkom je jeho jedinečný štýl „printpainting“. Optická ilúzia hrá dôležitú úlohu v jeho najnovších obrazoch vytváraných na hliníkovom plechu.

Od roku 1990 vystavoval na vyše sedemdesiatich výstavách v USA, Kanade a Európe. Vystavoval v Metropolitnom múzeu v New Yorku, Paláci národov v Ženeve a New Yorku, Westbeth galérii v New Yorku, Claudine Hohl Galérii v Zurichu, v GMB, v Danubiane, v múzeu Cortijo Miraflores, The Houses of Art Gallery, Red Penguin Art Gallery v Marbelli, v galérii V. Kramáře, D+ Galérii a Rooseveltovej rezidenci v Prahe, v Slovenských inštitútoch vo Viedni, Berlíne, Prahe, v Europacentre v Grazi, v BeauxArt galérii v Heeze či v GreCo galérii vo Viedni. Jeho obrazy sú súčasťou prestížnych zbierok doma aj v zahraničí. Robert Hromec žije a tvorí v Bratislave.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

SITA spúšťa nový video podcast s bývalým ministrom zahraničných vecí Wlachovským Príležitosť pre slovenské inovácie v obrannom priemysle

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.