Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
88231_mg_0185 kopie_klein 676x451.jpg
20. júna 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Vďaka programu Európskej únie môžu získať zvýhodnený úver aj neziskové organizácie a subjekty sociálnej ekonomiky

BRATISLAVA 20. júna 2018 – Subjekty sociálnej ekonomiky mali doteraz limitované možnosti, ako získať financie na svoje projekty. Vďaka novej záruke pre sociálne podnikanie, ktorú uzatvoril Európsky investičný fond (EIF) s bankovou skupinou Erste, budú teraz môcť získať úver so zvýhodnenou sadzbou a bez nutnosti zakladať majetok organizácie. Môžu oň požiadať v Slovenskej sporiteľni.

Zmluva o záruke pre sociálne podnikanie, ktorú skupina Erste uzatvorila s EIF v rámci programu „Zamestnanosť a sociálna inovácia“  EaSI, umožňuje žiadateľom počas nasledujúcich piatich rokov získať úvery so zvýhodnenou úrokovou sadzbou a bez potreby zakladať majetok organizácie. Financovanie bude možné získať až do výšky 500 tis. eur. Túto novú formu financovania umožnil Európsky fond pre strategické investície (EFSI), kľúčový pilier Investičného plánu pre Európu (tzv. Junckerov plán).

Z celkového 50-miliónového objemu záruky určenej pre všetkých sedem krajín, v ktorých skupina Erste pôsobí (Rakúsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Rumunsko, Chorvátsko, Srbsko), je pre Slovensko predbežne vyhradená takmer celá tretina – 16 mil. eur. „Subjektom sociálnej ekonomiky a neziskovým organizáciám sa v rámci  programu Krok za krokom aktívne venujeme už niekoľko rokov. Poznáme trh, vieme aký je dopyt a máme overené postupy práce s týmto typom žiadateľov. Okrem financovania im poskytujeme aj konzultácie a mentoring, aby dokázali lepšie spravovať svoje financie,“ hovorí o dôvodoch vysokého podielu pre Slovensko Jana Vlašičová, ktorá v Slovenskej sporiteľni zodpovedá za financovanie neziskových organizácií. Aj podľa štúdie Európskej komisie o sociálnom podnikaní na Slovensku patrí Slovenská sporiteľňa k výnimočným príkladom bánk zaujímajúcich sa o sociálne podnikanie.

Vďaka záruke budú môcť banky skupiny Erste, vrátane Slovenskej sporiteľne, financovať inovatívne, sociálne orientované organizácie aktívne v oblastiach vzdelávania, zdravotníctva, sociálnych služieb či zamestnávania znevýhodnených, marginalizovaných alebo zraniteľných skupín obyvateľstva.

„Európska komisia je plne odhodlaná podporovať inkluzívne podnikanie ako súčasť boja proti sociálnemu a finančnému vylúčeniu. Preto srdečne vítam dnešnú dohodu s Erste Group Bank, ktorá podporí približne 500 podnikov sociálnej ekonomiky v Rakúsku, Chorvátsku, Českej republike, Rumunsku, na Slovensku, v Srbsku a napokon aj v Maďarsku, kde je to dokonca prvá dohoda tohto druhu. Vďaka tejto dohode získajú sociálne podniky podporu pri zakladaní a rozvíjaní svojho podnikania a budú môcť vytvárať pracovné miesta a inkluzívny rast pre bežných ľudí,“ povedala Marianne Thyssen, európska komisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu.

„Som rád, že vďaka tejto dohode medzi EaSI a Erste Group Bank bude mať sedem európskych krajín prístup k novým formám financovania pre subjekty sociálnej ekonomiky. Silné postavenie a široká pobočková sieť v týchto krajinách umožní bankám skupiny Erste poskytovať riešenia pre organizácie, ktoré často zápasia s prístupom k financovaniu,“ uviedol Pier Luigi Gilibert, výkonný riaditeľ EIF.

„Veríme, že kľúčom k ďalšej prosperite regiónu strednej a východnej Európy je dosiahnutie inkluzívneho rastu a trvalo udržateľného rozvoja. Sociálne organizácie dnes nesú na pleciach niektoré z najnaliehavejších problémov našej spoločnosti, transformujú životy a prinášajú pozitívne zmeny. Našou úlohou je zabezpečiť ich finančné potreby, aby dokázali rásť a v budúcnosti mali väčší vplyv. Vítame účasť EÚ na podpore podnikateľských subjektov, pretože s pomocou nástrojov, ako je garančná schéma EaSI, môžeme osloviť viac sociálnych organizácií a ponúknuť im financovanie a budovanie kapacít. Túto oblasť berieme v Erste veľmi vážne a v posledných rokoch sme tvrdo pracovali, takže dnes všetky naše banky ponúkajú špeciálne úvery pre podniky sociálnej ekonomiky a neziskové organizácie,“ povedal Andreas Treichl, generálny riaditeľ skupiny Erste.

Systém záruk EaSI bol spustený v júni 2015 a je financovaný Európskou komisiou a riadený Európskym investičným fondom. Sociálne podniky, ktoré chcú požiadať o úver v rámci EaSI, môžu kontaktovať pobočky Erste Bank Group v jednej zo siedmich krajín.

EIF neposkytuje priamu finančnú podporu podnikom, ale implementuje nástroj prostredníctvom miestnych finančných sprostredkovateľov, ako sú spoločnosti poskytujúce mikropôžičky, sociálne finančné a záručné inštitúcie, ako aj banky pôsobiace v celej EÚ 28 a v ďalších krajinách, ktoré sa zúčastňujú na programe EaSI. Títo sprostredkovatelia jednajú priamo so záujemcami, aby im poskytli podporu v rámci záruky EaSI.

K téme

Nadácia SPP zverejnila výsledky programu Športuj aj ty! TAURIS potvrdil svoje líderstvo. Na Danubius Gastro získal najviac ocenení

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.