Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
97802_zalohomat 676x451.jpg
26. januára 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

V slovenských obchodoch sa začnú objavovať prvé zálohované PET fľaše a plechovky od spoločnosti Coca-Cola

26.1.2022 – Od januára na Slovensku začal fungovať nový zálohový systém. Prvé obaly od Coca-Cola označené zálohovacím „Z“ zákazníci postupne nájdu v predajniach.

S príchodom roka 2022 sme na Slovensku privítali spustenie zálohového systému na plastové fľaše a hliníkové plechovky. Zálohovanie sa týka len obalov, ktoré sú označené logom „Z“ s recyklačnými šípkami. Do konca januára platí pre výrobcov nápojov prechodné obdobie, keď môžu dodávať na trh ešte aj „staré“, nezálohované obaly.

V týchto dňoch začala spoločnosť Coca-Cola dodávať obchodným reťazcom aj menším prevádzkam prvé PET fľaše a plechovky s novým označením zálohového systému. Spotrebitelia ich tak postupne nájdu aj na regáloch obchodov. „Oceňujeme dobrú komunikáciu a ústretovosť zo strany obchodníkov s cieľom zvládnuť prechod na nové obaly bez komplikácií. Veríme, že spotrebitelia si na nový systém  rýchlo zvyknú a budú vracať obaly v čo najväčšom počte,“ uviedla Eva Huttová, obchodná riaditeľka pre retail spoločnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.

Keď si zákazník kúpi nápoje v zálohovaných obaloch, cena za samotný nápoj sa nezvýši. Navyše zaplatí len záloh 15 centov za obal, ktorý pri jeho vrátení do systému získa naspäť. Pozor, po dopití nápoja netreba fľaše a plechovky stláčať, ale nepoškodené a prázdne ich zaniesť do automatu v predajni, ktorý za ne naspäť vydá zálohy.

„Tešíme sa, že zálohový systém podporí cirkularitu nápojových obalov. Vďaka finančnej motivácii výrazne zvýši doterajšiu mieru ich zberu a recyklácie na výrobu nových PET fliaš a plechoviek. Zásadne tiež pomôže pri riešení problému odhodených odpadkov v prírode a prispeje k čistejšiemu životnému prostrediu,“ hodnotí Michal Čubrík, manažér pre vonkajšie vzťahy spoločnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.

Zálohový systém spoločnosti Coca-Cola pomôže pri plnení cieľov a záväzkov, ktoré si dala voči životnému prostrediu. Do roku 2025 chce spoločnosť zvýšiť priemerný podiel recyklátu v nápojových obaloch až na 50 %. Práve vďaka zálohovému systému bude môcť Coca-Cola recyklovať viac suroviny z použitých obalov. Navyše ich získa vo vyššej kvalite ako pri triedenom zbere.

Všetky fľaše a plechovky spoločnosti Coca-Cola na slovenskom trhu sú plne recyklovateľné. Zákazníci sa už môžu v predajniach stretnúť aj s fľašou, ktorá je vyrobená zo stopercentne recyklovaného materiálu, nazývaného rPET (recyklovaný polyetyléntereftalát). Predáva sa v ňom minerálna voda Romerquelle. Zákazníci však v blízkej budúcnosti môžu očakávať, že sa ponuka Coca-Cola v tomto type obalov rozšíri.

Spoločnosť Coca-Cola vníma ochranu životného prostredia ako neoddeliteľnú súčasť svojej budúcnosti. Iniciatívou s názvom NetZeroBy40 sa spoločnosť zaviazala dosiahnuť do roku 2040 nulové emisie v celom svojom hodnotovom reťazci, čo zahŕňa aj jej partnerov. Emisie, ktoré nebude možné úplne eliminovať, spoločnosť vyváži investíciami do iných opatrení na ochranu klímy.

Informačný servis

K téme

Klinický výskum na slovensku priniesol dodatočných skoro 24 miliónov eur do slovenského zdravotníctva Dobré rozprávky, ktoré skutočne víťazia nad zlom, sú späť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.