Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
97723_00 676x468.jpg
17. januára 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

V roku 2021 zdravotní klauni zrealizovali 2 124 klauniád

17.1.2022 – V roku 2021 zrealizovali profesionálni zdravotní klauni celkom 2 124 klauniád*. Návštevy nemocničných oddelení a seniorských zariadení nahradili zdravotní klauni kvôli vážnej epidemickej situácii hlavne v úvodných mesiacoch roka 2021 klaunovaním cez videohovory či pred nemocnicami. Z celkového počtu sa online formou v minulom roku uskutočnilo 254 klauniád.

„Smiech a humor sú v tomto období plnom stresu, napätia a frustrácie nesmierne potrebné, lebo nám pomáhajú prekonať ťažké chvíle a zdanlivo beznádejné situácie, ktorým sme kvôli pandémii COVID-19 vystavení,” hovorí výkonný riaditeľ o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors Milan Šagát. „Preto som veľmi rád, že sa nám vďaka dôvere zo strany nemocníc, a seniorských zariadení, ale aj vďaka našim darcom podarilo v tomto roku priniesť radosť a smiech počas 2 124 klauniád, čo zahŕňalo tisícky hodín klaunského humoru pre tých, ktorí to potrebovali.”

Humor je dôležitý aj pre personál

Základný program združenia – zdravotné klauniády na izbách detských oddelení či  v čakárňach odborných ambulantných lekárov, predstavovali 1 270 návštev. Z nich bolo 167 online formou.

V rámci programu N.O.S. zdravotní klauni odprevádzali deti na operácie počas 132 dopoludní vo všetkých troch detských nemocniciach – v NÚDCH Bratislava, v DFNsP Banská Bystrica a v DFN Košice.

Náladu pacientov pri vstupe do nemocníc zlepšovali zdravotní klauni  97-krát. „Na Deň sestier  sme vítali do rannej služby dokonca i personál nemocníc, ktorý je pandémiou veľmi zasiahnutý a vyčerpaný,” hovorí umelecký riaditeľ Červeného nosa Pavel Mihaľák. „Vnímame, že sestry aj lekári potrebujú podporu, ktorú sa im prostredníctvom humoru snažíme poskytnúť aj my počas každej klauniády na oddelení.”

Cirkus Paciento online aj v šapitó

Obľúbený celotýždňový program Cirkus Paciento pripravili zdravotní klauni prvýkrát v histórii v online priestore a to hneď dvakrát – pre deti v Psychiatrickej nemocnici v Kremnici a na Psychiatrickej klinike UN Martin. Počas leta zdravotní klauni postavili cirkusové šapitó trikrát – pri  liečebnom ústave Marína v Kováčovej, pri NÚTaRCH v Dolnom Smokovci a pri Detskej psychiatrickej liečebni Hraň. Na jeseň sa klaunským zručnostiam priučili detskí onkologickí pacienti v NÚDCH Bratislava a v DFN Košice.

S programom Prezuvky máme navštívili zdravotní klauni domácnosti s ťažko chorými deťmi v dlhodobej intenzívnej domácej starostlivosti 17-krát osobne a 51-krát virtuálne. 

Za seniormi zavítali 152-krát, pritom 116-krát naživo a 36-krát online.

Klauni aj pri očkovaní

Prítomnosť zdravotných klaunov ocenili minulý rok aj návštevníci vakcinačných centier, kde sa v spolupráci so samosprávnymi krajmi uskutočnilo dokopy 351 klauniád. „Existujú výnimočné situácie, keď zdravotných klaunov možno stretnúť mimo nemocnice, ak tam ich prítomnosť má svoje opodstatnenie,” vysvetľuje umelecký riaditeľ Pavel Mihaľák. „Takým miestom boli vlani vakcinačné centrá, kde zdravotní klauni pomohli, aby očkovaným rýchlejšie plynul čas, ale hlavne, aby rozptýlili stres, nervozitu a navodili lepšiu náladu. Aktuálne pociťujeme veľký záujem o prítomnosť klaunov počas očkovania detí.”

Noví klauni aj výkonný riaditeľ

Zdravotní klauni sa aj počas roku 2021 intenzívne vzdelávali a ku koncu roka malo združenie už 38 medzinárodne certifikovaných klaunov.

Koronakríza skomplikovala viackolový výberový workshop, preto bol konkurz na nových klaunov z roku 2020 ukončený až v roku 2021, keď do klaunského tímu pribudli štyria noví členovia. V októbri 2021 zahájil Červený nos ďalší výberový proces, ktorý by mal byť v prípade priaznivej situácie ukončený v priebehu tohto roka.

Predošlý rok priniesol významnú zmenu vo vedení združenia: Zuzanu Ambro, ktorá odišla na materskú dovolenku,  vymenil na poste výkonného riaditeľa Milan Šagát. V minulosti pracoval v Nadácii Pontis a 10 rokov pôsobil v organizácii Via Iuris, kde bol posledných 6 rokov výkonným riaditeľom.

Najviac darov od individuálnych darcov

Ani v roku  2021 združenie výrazne nepocítilo dopad koronakrízy na prijatých daroch od svojich darcov. „Naši podporovatelia boli dôležitou súčasťou nášho príbehu aj v roku 2021. Práve vďaka nim dochádza k zázračným momentom, ktoré menia smútok a strach na smiech a pohodu,” zdôrazňuje Milan Šagát. V roku 2021 tvorili príjmy od individuálnych darcov najväčšiu časť (77 %) celkových príjmov združenia.  Významnú časť (až 16 %) tvoria príspevky z asignácie z dane. Dary od firiem predstavujú spolu 4% celkových príjmov, granty približne 1%. „Významným bol napr. grant od nášho dlhoročného partnera – Nadácie Slovenskej sporiteľne, ktorý združenie využilo na pokrytie nákladov spojených s organizáciou programu Cirkus Paciento v Detskej psychiatrickej liečebni Hraň,“ uvádza Milan Šagát. K ostatným patria napríklad príjmy z predaja knihy Na zázraky máme nos či iných produktov.

Rok 2022 by chcelo združenie venovať rozvoju a vzdelávaniu klaunského aj administratívneho tímu. V rámci svojej misie má v pláne rozšíriť program N.O.S. (odprevádzanie detí na operačnú sálu) do Univerzitnej nemocnice Martin. Aj v tomto roku sa združenie uchádza o 2 % z dane.

Celú Záverečnú správu o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors za rok 2021 nájdete tu: Záverečná správa

*Zdravotná klauniáda – ide spravidla o klaunskú návštevu, ktorú dvojica klaunov realizuje od izby k izbe na jednom alebo viacerých oddeleniach nemocnice, alebo v seniorskom zariadení. Klauniáda trvá štandardne približne 3 hodiny. Zdravotní klauni sú okrem iného vyškolení aj v oblasti hygienických pravidiel v zdravotníctve. Sú plne zaočkovaní a pravidelne testovaní. Majú dôveru nemocníc, ktorým záleží na psychickom rozpoložení pacientov. Aj preto sú zdravotní klauni z Červeného nosa samozrejmou súčasťou väčšiny detských oddelení na Slovensku. Aktuálne združenie spolupracuje s vyše 60 profesionálnymi zdravotnými klaunmi.

Informačný servis

K téme

Deti ušetrili životné prostredie od 9 ton oleja. Premiérový ročník projektu „Olejko chráni prírodu“ nadchol až 300 škôl Drucker na ITAPA: Už len učiť sa nestačí. Zmeny v základných a materských školách by mali viesť ku kritickému mysleniu a výučbe práce s dátami

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.