Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
103661_img 20240217 wa0034 676x450.jpg
29. februára 2024 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

V Nitre vznikla prvá slovenská komandória

29.2.2024 – Stredoveké rytierske rády si vytvárali na rôznych miestach svojho pôsobenia tzv. komendy alebo komandórie. Názov pochádza z latinského in commendam (pod ochranu a správu), čo znamenalo zverenie istého územia. Išlo teda o administratívno – územné jednotky.

Poľský rád Bratstvo lídrov, ktorý má takéto pobočky po celom svete, založil rovnakú komandóriu na území Slovenska pod názvom Prvá Komandória Nitra. Jej primárnou úlohou je združovanie priaznivcov klubov vojenskej histórie a rekonštrukcií historických bojov. Veliteľom prvej komandórie na Slovensku sa stal Ján Lenický z Nitry. Na slávnostnom otvorení tejto komandórie, ktorá sa uskutočnila 16. februára 2024, bol pasovaný za rytiera/člena Bratstva, spojeného s udelením dedičného šlachtického titulu a erbu Gorazd. Slávnostnej ceremónie založenia Prvej komandórie Nitra sa zúčastnili veľmajster rádu brig. gen. Ryszard Murat a plk. Mareka Chalupka z Poľska.

Slovenská pobočka komandórie sa bude zaoberať udržiavaním a presadzovaním hodnôt a tradícií rytierov a šľachty, ako aj vlastenectva a starostlivosťou o vojnové hroby a rekonštrukciou dobových udalostí. Hlavnými hodnotami bratstva sú presadzovanie ideí humanizmu, ušľachtilosti, dobra a spravodlivosti.

Pri príležitosti založenia tejto pobočky boli ocenení viacerí priaznivci vojenskej histórie a členovia Klubov vojenskej histórie príslušným vyznamenaním Bratstva.

Informačný servis

K téme

Zdravotní klauni oslavujú 20. narodeniny a vyzývajú: Urobte radosť! 2024: Legendy 90tok už po tretíkrát v Nitre!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.