Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
94432_adobestock_269991540 676x369.jpeg
8. decembra 2020 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Územné nároky Maďarska odmietame, ruská anexia Krymu nám ale nevadí. Je to výsledok dezinformačných kampaní Kremľa, zistila štúdia

8.12.2020 – Podľa novej štúdie think-tanku Political Capital ľudia na Slovensku na jednej strane odmietajú územné nároky Maďarska z čias Trianonu, no zároveň nemajú problém spochybňovať celistvosť územia Ukrajiny. Je to výsledok pôsobenia dezinformačných médií, ktoré u nás úspešne šíria prokremeľské naratívy. V priestore strednej Európy využívajú územné a etnické spory, aby znepriatelili členské štáty EÚ a destabilizovali región.

Na Slovensku panuje konsenzus o stave jeho aktuálnych hraníc

Slovensko je pomerne mladá krajina, ktorá vznikla ako samostatný štát až v roku 1993. Trianonská mierová zmluva, ktorá stanovila hranice Maďarska po 1. svetovej vojne, je považovaná za základný kameň stabilnej strednej Európy.

Naprieč slovenskou spoločnosťou panuje konsenzus o platnosti tejto zmluvy. Slováci vnímajú snahy o jej spochybňovanie alebo revidovanie veľmi citlivo. Jednotný pohľad na dejiny potvrdila aj slovenská vláda vo vyhlásení pri príležitosti 90. výročia Trianonu, v ktorom označila akékoľvek revizionistické pokusy za nebezpečné pre stabilitu demokracie v Európe.

Legitimizácia ruskej anexie Krymu

Podobný postoj ako v prípade Trianonu však medzi slovenskou spoločnosťou neexistuje v prípade ruskej anexie Krymského polostrova. Napriek odmietaniu myšlienky územného revizionizmu je ruský naratív o Kryme silne prítomný v slovenskom mediálnom priestore.

Podľa štúdie maďarského think-tanku Political Capital je to výsledok snaženia vysoko koordinovaných sietí prokremeľských aktérov a webových stránok, ktoré uskutočňujú dezinformačné kampane využívajúce hlboko zakorenené spoločenské a kultúrne rozdiely.

„Slovensko ako jedna z najproruskejších krajín v celom regióne je obzvlášť zraniteľná voči informačným operáciám zameraným na to, aby bolo Rusko aj napriek dôkazom o opaku prezentované ako obeť západnej agresie, a aby boli jeho aktivity na Kryme a na východe Ukrajiny považované za legitímne,“ vysvetľuje spoluautor štúdie, slovenský odborník na dezinformácie Daniel Milo.

Slovenské dezinformačné médiá pomáhajú šíriť prokremeľské naratívy

Témy súvisiace s Ruskom, vrátane konfliktov na Ukrajine, sa oveľa častejšie objavujú v dezinformačných médiách, ktoré dôsledne kopírujú perspektívu Kremľa, a to buď priamo čerpaním z ruských zdrojov, alebo využitím ich prejavov a úvah.

Mainstreamové médiá naopak kopírujú oficiálnu zahraničnú politiku Slovenska, ktorá podporuje územnú celistvosť Ukrajiny, neuznáva referendum o Kryme a ruskú anexiu. Výsledky štúdie ukazujú, že dezinformačným médiám sa oveľa lepšie darí šíriť svoje príspevky na Facebooku, kde ich následne často preberajú politici.

Hlavnésprávy.sk sú centrom ruského vplyvu u nás

Analýza dezinformačných médií odhalila, že napriek ich vysokému počtu je vzájomné prepojenie jednotlivých médií pomerne slabé. Často si konkurujú alebo svoj obsah smerujú na odlišné publiká.

Na Slovensku existuje niekoľko „veľkých hráčov“, ktorí slúžia ako komunikačné centrá proruského diskurzu. Dominantné postavenie má web Hlavnésprávy.sk, ktorý využíva značné množstvo zdrojov v ruskom jazyku, vrátane oficiálnych ruských orgánov, proruských de-facto orgánov na Donbase a rôznych štátnych ruských médií.

Čo tým Rusko sleduje

Zatiaľ čo proruskí extrémisti a dezinformačné médiá v Maďarsku využívajú Trianonskú zmluvu na podnecovanie nenávisti voči Slovensku, Rumunsku alebo Ukrajine, podpora „separatistov“ proruskými aktérmi na Slovensku má za následok zhoršovanie vzťahov medzi Slovenskom a Ukrajinou.

Podľa analytika Daniela Mila je to jasný dôkaz premyslenej a koordinovanej dezinformačnej kampane, ktorá má za cieľ znepriateliť členské štáty EÚ a NATO na základe súčasných alebo historických revizionistických myšlienok legitimizujúcich geopolitiku Kremľa.

Okamžitým krátkodobým strategickým cieľom Ruska je vytvoriť trhliny v jednomyseľnej podpore sankcií na úrovni EÚ, vrátane Slovenska. Preto dezinformačné kampane Kremľa a ich pridružených spoločností predstavujú národnú bezpečnostnú hrozbu nielen pre euroatlantické spoločenstvo všeobecne, ale najmä pre stredoeurópsky región,“ dodáva D. Milo.

Celú súhrnnú správu Political Capital, ktorá rozoberá dezinformačné kampane a aktívne opatrenia kremeľských a prokremeľských aktérov na území šiestich krajín strednej Európy nájdete tu.

Informačný servis

K téme

Ivan Makatura na konferencii SLOVENSKÉ (SM)ART CITY: ”Hackerské útoky nemusia byť len útokmi na dáta, ale aj na technológie kritickej infraštruktúry, čo môže ohroziť zdravie a život obyvateľov.” CRESCO REAL ESTATE spúšťa predaj ďalších 121 bytov v Slnečniciach v blízkosti plánovanej električky

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.