Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. decembra 2015 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Úspešné dni nórskej hudby na VŠMU!

BRATISLAVA 1. decembra – Na pôde Vysokej školy múzických umení v Bratislave, Hudobnej a tanečnej fakulte sa v dňoch 11., 12. a 18. novembra 2015 uskutočnil jedinečný medzinárodný umelecko-vedecký projekt pod názvom GRIEG DAY. Podujatie bolo venované tvorbe hudobného skladateľa Edvarda Hagerupa Griega, kľúčovej postavy v nórskych hudobných dejinách a jedného z najvýznamnejších reprezentantov klasickej hudby.

Projekt, podporený z grantov EHP a Nórska sa stretol s mimoriadne pozitívnou odozvou odborných, ale aj diplomatických kruhov a širšej verejnosti. Kľúčovej internej aktivity – majstrovských interpretačných kurzov – sa zúčastnilo viac ako 25 študentov VŠMU a JAMU (Brno). Návštevnosť koncertu zahraničných lektorov s tanečným číslom v réžii Katedry tanečnej tvorby VŠMU Grieg Evening (11. 11.) v reprezentatívnej sále Dvorana prekonala doterajší rekord návštevnosti koncertných priestorov VŠMU. Koncert navštívilo až 180 poslucháčov vrátane diplomatov viacerých veľvyslanectiev a ďalších vzácnych hostí.

Podujatie Grieg Day naplnilo očakávania, ktoré doň vkladala iniciátorka a garantka projektu prof. Markéta Štefková, tím organizátorov z Vysokej školy múzických umení v Bratislave a partneri projektu The International Edvard Grieg Society (IGS) a Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva v Bratislave. Samostatná internetová prezentácia projektu sa nachádza na: www.htf.vsmu.sk/GRIEG-DAY.htm O jeho vysokú odbornú úroveň, spoločenskú prestíž a vynikajúcu atmosféru sa zaslúžili zahraniční lektori, veľvyslankyňa Nórskeho veľvyslanectva na Slovensku pani Inga Magistad, vedenie VŠMU a jej pedagógovia a študenti. Tým sa naplnila ambícia organizátorov vytvoriť základ pre ďalšie formy spolupráce na báze spoločných bilaterálnych projektov a výmenných aktivít medzi IGS a The Grieg Academy, University of Bergen a HTF VŠMU v Bratislave. V blízkej budúcnosti je plánované založenie Medzinárodnej stredoeurópskej spoločnosti E. Griega na báze krajín Vyšehradskej štvorky.

V prvej polovici roku 2016 vydá VŠMU reprezentatívnu publikáciu ako dôležitý výstup projektu, zahŕňajúcu fotodokumentáciu podujatia a prednášky lektorov majstrovských kurzov podujatia. Vydanie publikácie zameranej na reflexiu Griegovho života a diela bude v kontexte slovenskej hudobnej kultúry počinom zakladateľského významu.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Slovenský kapitálový trh obsluhuje jediný centrálny depozitár Slovensko na Expo Dubaj ako veľký hráč v segmente malých lietadiel

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.