Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. augusta 2013 PR správyInformačné technológie od PRservis.skSITA Diskusia()

Univerzitnej knižnici vo Vroclavi pomáhajú technológie IBM

BRATISLAVA 22. augusta – Spoločnosť IBM a Vroclavská univerzitná knižnica sa podieľajú na vedeckom projekte digitalizácie takmer 800 tisíc strán vzácnych európskych rukopisov, kníh a starých máp siahajúcich do obdobia stredoveku. IBM riešenie pozostávajúce z IBM System x serverov, IBM storage disku a SAN riešení pomáha Vroclavskej univerzitnej knižnici digitalizovať a sprístupniť takmer 800 tisíc strán vzácnych rukopisov, kníh a máp má kapacitu 300 terabajtov. Výsledkom projektu spolufinancovaného Európskou úniou prostredníctvom Európskeho fondu pre regionálny rozvoj bude vytvorenie najväčšieho digitálneho archívu vzácnych stredovekých rukopisov a starých zemepisných atlasov v Poľsku.

„Úlohou Vroclavskej univerzitnej knižnice je chrániť, spravovať a zabezpečiť prístup verejnosti k poľskému kultúrnemu dedičstvu,“ hovorí Adam Zurek, vedúci oddelenia vedeckej dokumentácie a kultúrneho dedičstva Vroclavskej univerzitnej knižnice. „Spoločnosť IBM sme si vybrali, aby nám pomohla identifikovať a implementovať riešenie, ktoré by spĺňalo naše požiadavky pre digitalizáciu starých tlačí a ich online sprístupnenie širokej verejnosti. Vďaka IBM Smarter Computing riešeniu naša knižnica rozšírila svoju úlohu vzdelávacieho a informačného zdroja slúžiaceho pre študentov a výskumných pracovníkov z Európy a celého

Vroclavská univerzitná knižnica bola založená v roku 1811 a je domovom unikátnych stredovekých rukopisov a starých tlačí. Jedným z najvzácnejších rukopisov v jej knižničných fondoch je „Statuta synodalia episcoporum Wratislaviensum,“ z roku 1475 obsahujúca texty modlitieb vytlačené prvýkrát v poľštine. Medzi najvzácnejšie publikácie v jej knižničných fondoch sa radia aj „Legenda Major De Beata Hedwigi,“ vydaná v roku 1504 Konradom Baumgartenom a knižné práce Martina Luthera, Miguela de Cervantesa a Williama Shakespeara.

Až doteraz boli tieto texty prístupné len hŕstke študentov a vedeckých pracovníkov. Prostredníctvom projektu digitalizácie ich teraz Vroclavská univerzitná knižnica sprístupní cez internet každému. „Zachovanie starých tlačí a rukopisov je naším hlavným projektom, ktorý otvára poľské kultúrne dedičstvo svetu,“ hovorí Grzegorz Dobranowski, riaditeľ Business Partner Organization IBM v Poľsku. „Vďaka IBM Smarter Computing prístupu k informačným technológiám bude teraz pre Vroclavskú univerzitnú knižnicu jednoduchšie zbierať a spravovať obsah knižničných katalógov a široká verejnosť získa prístup k poľskému kultúrnemu dedičstvu,“ dodáva. Súčasťou projektu bolo okrem digitalizácie 1100 stredovekých rukopisov aj digitálne spracovanie starých máp. Nový systém Vroclavskej univerzitnej knižnice bol implementovaný spoločnosťou ProSystem, ktorá je biznis partnerom spoločnosti IBM v Poľsku.

Viac informácií nájdete Tu.

Obrázky z digitalizovaného archívu knižnice nájdete Tu.

O IBM
Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a pod názvom International Business Machines poskytuje klientom svoje služby už viac ako 100 rokov. Celosvetovo pôsobí vo vyše 170 krajinách, pričom neustále rozširuje svoje geografické pokrytie, a zamestnáva vyše 430 tisíc zamestnancov. Poslaním spoločnosti IBM je pomocou integrovaných, flexibilných a efektívnych riešení pomáhať svojim zákazníkom redukovať náklady a zvýšiť tak ich konkurencieschopnosť na trhu. Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. bola založená 7. decembra 1992 a jej generálnym riaditeľom je Branislav Šebo. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

ITAPA Health Lounge 2024: O modernizácii zdravotníctva, inováciách a jasných procesoch Jesenná ITAPA 2023: Digitalizované zdravotníctvo je náš cieľ. Najskôr tu ale musíme dokončiť rozbehnuté projekty

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Informačné technológie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.