Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
98046_uzp_logo_zakladne_farebne_0821 676x296.jpg
24. februára 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Union zdravotná poisťovňa rozširuje prevenciu a diagnostiku cievnych príhod a testuje prínos umelej inteligencie pri liečbe

24.2.2022 – Ochorenia obehovej sústavy spôsobujú na Slovensku dlhodobo najviac úmrtí. K dominantným ochoreniam sa radia kardiovaskulárne choroby a spomedzi nich patrí k najzákernejším vysoký krvný tlak, prezývaný trefne aj „tichý zabijak“. Je to ochorenie, ktoré často nebolí, avšak mnohokrát vedie k náhlej cievnej mozgovej príhode s možnými nezvratnými doživotnými následkami ako napríklad strata reči či pohybovej funkcie

V snahe zintenzívniť prevenciu pri kardiovaskulárnych chorobách sa Union zdravotná poisťovňa rozhodla zaviesť do zmlúv so všeobecnými lekármi aj špecialistami viaceré nové výkony. Týmto krokom  sa Union ZP ďalej snaží posilniť svoju stratégiu starostlivosti o pacientov s ochoreniami obehovej sústavy.

Tri nové výkony pomáhajú predchádzať cievnym príhodám

Na podnet angiológov a internistov Union zdravotná poisťovňa zavádza nové, tzv. P.O.C.T. (point of care testing) výkony. Ide o diagnostické výkony, ktoré pacient po odbere kapilárnej krvi (vpichom do prsta) podstúpi priamo v ambulancii lekára-špecialistu. Lekár tak  nemusí robiť odber z venóznej krvi a čakať na výsledky z laboratória, ale má možnosť stanoviť ďalší liečebný postup hneď pri návšteve pacienta v ambulancii. Union zdravotná poisťovňa od januára tohto roku zavádza do zmlúv s angiológmi, cievnymi chirurgami, internistami a kardiológmi meranie INR a Vyšetrenie D-dimérov.

Meranie INR (čiže meranie zrážanlivosti krvi) pomáha pri správnom nastavení pacienta na antikoagulačnú liečbu warfarínom. V klinickej praxi sa antikoagulačná liečba používa napr. pri fibrilácii predsiení , hlbokej flebotrombóze, pľúcnej embólii či po náhrade srdcovej chlopne umelou protézou. Správne nastavená liečba pomáha napríklad pri predchádzaní rizika náhlej cievnej mozgovej príhody a ďalších nezvratných následkov.

Vyšetrenie D-dimérov pomáha pri rýchlej diagnostike a terapii predovšetkým tzv. tromboembolickej choroby, čiže hlbokej žilovej trombózy a/alebo pľúcnej embólie.

Tretím novým výkonom je Vyšetrenie členkovo-ramenného indexu (tzv. BOSO-ABI) oscilometrickou metódou, ktoré identifikuje zvýšené riziko ischemickej choroby dolných končatín. Je to ochorenie tepien, ktoré sa vyskytuje najčastejšie vo vyššom veku a dochádza pri ňom k nedokrvenosti niektorej z dolných končatín. Meranie a vyhodnotenie indexu ABI robia špecialisti na oboch rukách aj nohách.

„Riziko ischemickej choroby dolných končatín spočíva v tom, že ju sprevádza postupné zužovanie priesvitu tepien až úplná uzávera tepny s následným nedokrvením dolných končatín. Najvyšším štádiom je gangréna postihnutej nohy, kedy sa musí pristúpiť až k jej amputácii. Vyšetrenie členkovo-ramenného indexu môže pomôcť odhaliť riziko v rannej fáze a zvýšiť úspešnosť nasadenej liečby,“ hovorí MUDr. Ingrid Dúbravová, riaditeľka Odboru interných revíznych činností Union zdravotnej poisťovne.

Rozšírená prevencia: Union hradí edukáciu a konzultácie u všeobecného lekára

Union ZP už v súčasnosti hradí nad rámec kapitácie všeobecným lekárom najširšie spektrum výkonov pri prevencii, ako aj pri starostlivosti o pacientov s civilizačnými ochoreniami (artériová hypertenzia, dislipidémia a obezita). Union zdravotná poisťovňa tiež dlhodobo podporuje všeobecných lekárov pre dospelých extra platbou nad rámec kapitácie za starostlivosť o pacientov s artériou hypertenziou, dislipidémiou a obezitou. Poistenci Union ZP majú možnosť u všeobecných lekárov podstúpiť viaceré diagnostické prístrojové vyšetrenia ako EKG, ambulantné meranie tlaku krvi a meranie členkovo-ramenného indexu (tzv. BOSO-ABI). Vďaka tomu nemusia poistenci osobitne navštevovať špecialistu alebo čakať na laboratórne výsledky.

Od januára tohto roku Union ako prvá zdravotná poisťovňa postupne pridáva k hradeným výkonom u všeobecného lekára edukáciu pacienta s artériou hypertenziou, dislipidémiou a obezitou, ktorú môže realizovať zdravotná sestra. Pacient môže konzultáciu čerpať až 4x ročne pri kontrolných vyšetreniach napríklad vo forme individuálnej úpravy stravovacích návykov a pohybového režimu. Sestra si s pacientom dohodne cieľové hodnoty (napríklad zníženie telesnej hmotnosti) a poskytne pacientovi odborné rady, ako ich dosiahnuť. Následne v priebehu roka kontroluje progres pacienta a konzultuje s ním prípadné ťažkosti.

„Týmto spôsobom sa snažíme ďalej zlepšovať zdravotnú prevenciu a predchádzať zhoršovaniu zdravotného stavu. A v neposlednom rade tým podporujeme zavádzanie nových kompetencií pre zdravotné sestry,“ hovorí JUDr. Peter Sloboda, riaditeľ Odboru nákupu ambulantnej a lekárenskej starostlivosti Union zdravotnej poisťovne.

Union testuje nasadenie umelej inteligencie pri liečbe

Union ZP v rámci pilotného programu so spoločnosťou Powerful Medical testuje od novembra 2021 u vybraných všeobecných lekárov novú aplikáciu PMcardio vyvinutú uvedenou spoločnosťou. Jej účelom je pomáhať lekárom pri diagnostike a navrhovaní liečby kardiovaskulárnych ochorení. Lekár cez mobilnú aplikáciu odfotí EKG a vyplní krátky anamnestický formulár s údajmi o pacientovi. Aplikácia PMcardio následne pomocou umelej inteligencie diagnózu vyhodnotí (okrem iného určí aj závažnosť a mieru istoty určenej diagnózy) a odporučí liečebný plán podľa najaktuálnejšieho klinického výskumu.

„Umelá inteligencia vychádza z posúdenia tisícov EKG snímkov a dokáže identifikovať anomálie, ktoré všeobecný lekár nemusí zachytiť. Počiatočné ohlasy všeobecných lekárov pracujúcich s aplikáciou sú veľmi pozitívne. V rámci pilotného testovania je našim cieľom zistiť, či aplikácia PMcardio môže napomôcť k lepšiemu manažmentu pacienta a ku skvalitneniu zdravotnej starostlivosti ,“ hovorí Ing. Elena  Májeková, riaditeľka Sekcie zdravotného poistenia Union zdravotnej poisťovne.

O Union zdravotnej poisťovni

Union zdravotná poisťovňa ponúka svojim poistencom najširšiu ponuku zdravotných benefitov, a to bez rozdielu veku, pohlavia, alebo dĺžky poistenia. Union pôsobí na Slovensku trhu už viac než desať rokov, pričom čerpá zo skúseností holandskej materskej spoločnosti Achmea s 50-ročnou tradíciou. Spolu so sesterskou spoločnosťou – Union poisťovňou -, ktorá ponúka rôzne komerčné poistenia, tak značka Union ako jediná na Slovensku ponúka kompletnú ponuku poistenia. Viac informácií o Unione nájdete na www.union.sk.

Informačný servis

K téme

Victor Ibara: Stres v práci zajedám v nemocničnom bufete – rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom zatiaľ stále hľadám Vedeli ste, že zdravotná poisťovňa vám môže pomôcť s letným programom pre vaše dieťa? Union a ŠNOP sa postarajú o zdravie, aj o zábavu!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.