Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
95424_wetlands 676x507.jpg
21. apríla 2021 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Unikátna výstava ku Dňu Zeme v Lučenci

21.4.2021 – Deň Zeme si pripomíname od roku 1970 a vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch, ktoré nám poskytuje Zem. Takýmto darom sú aj vzácne ekosystémy mokradí.

K tohtoročnému Dňu Zeme prinesieme obyvateľom Lučenca unikátnu výstavu pripravenú Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ). Výstava zachytáva fotografie mokradí z rôznych oblastí Slovenska. Lučenčania si ju budú môcť pozrieť pri tzv. pedagogickej záhrade na Ul. Járkovej, kde uvedenú lokalitu plánuje mesto v budúcom období postupne revitalizovať.

Prostredníctvom tejto výstavy chceme divákovi priniesť iný pohľad na mokrade, predstaviť ich ako miesta, ktoré majú svoju nezameniteľnú atmosféru a kde sa odohrávajú jedny z najzaujímavejších prírodných drám. Miesta, ktoré sú nenahraditeľné pre prežitie mnohých druhov, vrátane človeka.

„Okoloidúci budú možno prekvapení, ako exoticky niektoré mokrade pôsobia, akoby boli fotené v Amazónii, či na zatopených afrických pláňach. Každá z vystavených mokradí sa však nachádza u nás, na Slovensku,“ hovorí Adriana Brossmannová z BROZ.

Na výstave nájdete aj náš jediný pôvodný druh korytnačky – korytnačku močiarnu, ktorá je dnes u nás na pokraji vyhynutia. Podobný osud stretáva viaceré druhy viazané na mokrade, pretože biotopy mokradí sú dnes jedny z najohrozenejších vôbec.

„S mestom Lučenec spolupracujeme dlhodobo na viacerých projektoch a som rád, že aj takouto formou vieme podporiť osvetu v oblasti ochrany životného prostredia a tiež obohatiť kultúrny život v meste v období, keď sú múzeá a galérie zatvorené,“ uviedol Peter Martinka zo spoločnosti Veolia, ktorá je partnerom výstavy.

Informačný servis

K téme

Výstava Krajina víťazov putuje po Slovensku. Najsilnejšie fotografie športovcov môžete aktuálne vidieť v Košiciach Bezplatný odvoz starých spotrebičov už v 11 mestách

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.