Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
97385_un0562531 676x451.jpg
8. decembra 2021 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

UNICEF spustil najväčšiu humanitárnu výzvu na záchranu životov miliónov detí v Afganistane

8.12.2021 – UNICEF dnes spustil svoju najväčšiu výzvu pre jednu krajinu, aby urýchlene reagoval na humanitárne potreby viac ako 24 miliónov ľudí v Afganistane, z ktorých polovicu tvoria deti. Výzva UNICEF na 2 miliardy USD pomôže odvrátiť hroziaci kolaps zdravotníctva, výživy, WASH, vzdelávania a ďalších životne dôležitých služieb pre deti a rodiny.

Keďže sa humanitárna situácia v Afganistane naďalej zhoršuje, dochádza k alarmujúcim prerušeniam zdravotníckych a výživových služieb, katastrofálnej potravinovej kríze, suchu, prepuknutiu osýpok, akútnych hnačiek, detskej obrny a iných chorôb, ktorým sa dá predísť. A do toho všetkého prichádza zima.

„Súčasná humanitárna situácia v Afganistane je strašná najmä pre deti. Zima už prichádza a bez dodatočných financií sa UNICEF a partneri nebudú môcť dostať k deťom a rodinám, ktoré nás najviac potrebujú,“ hovorí Alice Akunga, zástupkyňa UNICEF v Afganistane. „Rodiny sa len veľmi ťažko dostávajú k jedlu, zdravotné systémy sú preťažené a miliónom afganských detí hrozí hlad a smrť. Obyvatelia majú problém s prístupom k vode a hygienickým zariadeniam, deti nemôžu chodiť do škôl a sú vystavené zvýšenému riziku násilia. Keďže zúfalstvo rodín a detí narastá, UNICEF robí všetko pre záchranu a ochranu detí.“

Aj vy môžete pomôcť prostredníctvom https://www.unicef.sk/afganistan/

UNICEF odhaduje, že 1 z 2 detí mladších ako päť rokov bude v roku 2022 akútne podvyživené v dôsledku potravinovej krízy a zlého prístupu k vode, sanitácii a hygienickým službám. Vyskytujú sa tu ohniská život ohrozujúcich chorôb, pričom v roku 2021 bolo hlásených viac ako 60 000 prípadov osýpok. Odhaduje sa, že 8 z 10 Afgancov pije kontaminovanú vodu. Okrem toho 10 miliónom detí hrozí, že predčasne ukončia školskú dochádzku, ak nebudú vyplácané platy učiteľov a bude pokračovať ochromujúca úroveň chudoby. Duševné zdravie takmer 4,5 milióna detí je v ohrození a potrebujú psychosociálnu podporu. V drsných zimných podmienkach, kde teploty môžu dosiahnuť až -12 stupňov Celzia, majú rodiny problémy s vykurovaním svojich domovov.

UNICEF sa bude riadiť humanitárnymi princípmi a bude uprednostňovať život zachraňujúce zásahy pri liečbe detí a poskytovaní ďalších životne dôležitých služieb. UNICEF pomôže zabezpečiť kontinuitu základných služieb tým, že zabráni kolapsu systémov, ktoré sú pre deti kritické.

UNICEF plánuje použiť finančné prostriedky na rozšírenie služieb na:

Liečbu 1 milióna detí trpiacich ťažkou akútnou podvýživou.
Zaočkovanie 10,5 milióna detí proti osýpkam.
Zabezpečenie nezávadnej vody pre 11,5 milióna ľudí.
Zabezpečenie vzdelávania pre 7,5 milióna detí.
Rozšírenie využívania humanitárnych hotovostných transferov na uspokojenie základných potrieb najzraniteľnejších rodín a detí.

„UNICEF vyzýva darcov, aby podporili afganské deti,“ dodal Akunga. „Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby deti zostali nažive, mali čo jesť, boli v bezpečí a mohli chodiť do školy. Nebude to ľahké, ale keďže sú v stávke životy a blaho toľkých detí, musíme sa tejto výzve postaviť. Vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby pri nás stálo, aby deti z Afganistanu mohli mať život a budúcnosť, na ktorú majú právo.“

Vďaka okamžitej podpore darcov mohol UNICEF v roku 2021 poskytovať život zachraňujúce služby pre hladujúce a podvyživené deti, dopraviť vodu do komunít, ktoré to najviac potrebujú; zabezpečiť pre deti vzdelávanie; mobilné zdravotné kliniky, ktoré umožňujú poskytovanie neodkladnej lekárskej starostlivosti najzraniteľnejším rodinám a deťom v ťažko dostupných oblastiach.

Aj vy môžete pomôcť prostredníctvom https://www.unicef.sk/afganistan/

O UNICEFe

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.

Informačný servis

K téme

Bebbo – mobilná aplikácia UNICEF pre rodičov detí od 0 do 6 rokov Pri príležitosti Svetového dňa detí sa 12 slovenských pamiatok a najväčšia LED fasáda iniciatívou UNICEF rozžiarili namodro

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.