Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86943_shutterstock_180405800.jpg
9. februára 2018 Ekonomika od PRservis.skSITA Diskusia()

Účinné vymáhanie pohľadávok a rýchle uplatnenie práv poškodeného klienta

BRATISLAVA 9. februára 2018 – Nemusíte byť ani podnikateľom na to, aby ste pochopili význam pohľadávok. Aj v bežnom živote sa s nimi často stretávame a sme svedkami konania, ktoré spôsobuje ľuďom existenčné problémy. Pravidelne sa za celým týmto problémom skrýva nezodopvednosť a zhoršená ekonomická situácia konkrétnych ľudí, čo nie je vždy príjemné. Často si ale neuvedomujeme, že je tu aj tá druhá strana, ktorá si viac menej len uplatňuje svoje práva.

Rozhodnúť v takejto situácií je potom veľmi ťažké. Ak si ako podnikateľ neviete poradiť a potrebovali by ste pomôcť s vymáhaním pohľadávok, mali by ste sa obrátiť na firmu, ktorá sa týmto procesom dlhodobo venuje a vyzná v každom jednom detaile.

Pohnite sa z miesta

Vymáhanie pohľadávok je súbor právnych opatrení zameraných na vymáhanie neuhradených faktúr,  dlhov a iných záväzkov, ktoré majú voči vašej osobe dodávatelia, ktorým ste poskytli konkrétne služby alebo tovar. Je to náročná činnosť a naozaj komplikovaný proces právnych úkonov, ktorý podlieha jednotnému systému. Preto, ak využívate vo svojom podnikaní služby rýchlej vnútroštátnej prepravy a nechcete, aby boli pohľadávky za vami dodaný tovar vyššie ako váš zisk, mali by ste sa obrátiť na takúto spoločnosť.

Advokáti, ktorí majú rozsiahle skúsenosti v oblasti vymáhania. V prvom rade si ale musíte uvedomiť, že aj tu je nutné disponovať vhodným dôkazovým materiálom.

Nutný spôsob dokazovania

Listinné dokumenty vo forme faktúr, zmlúv, šekov, zmeniek, ale aj fotodokumentácie  a iných podkladov, ktoré budú na súde hodnoverným potvrdením vzniknutej pohľadávky. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa vo firme uplatní kvalita a výkon lacných náplní do tlačiarne, ktoré vám v prípade potreby nevypovedajú žiadnu službu a vytlačia všetky faktúry včas.

Málo podkladov

Veľmi častý problém pri dokazovaní vzniknutej pohľadávky, na ktorej sa podpisuje niekedy aj nezodpovednosť podnikateľa, ktorý si nedal záležať na všetkých detailoch. Posielať zabezpečené zásielky v pevných plastových obálkach má stále zmysel, tak si na to dávajte pozor, aby ste v prípade potreby mali všetko pod palcom.

Riešenie, ktoré vám ušetrí čas a vráti vaše omeškané peniaze

Ak máte zaistené všetky listinné dokumenty a potvrdenia, ktoré sú aj podľa právneho poriadku vhodné na predloženie na súde, môžete cestu vymáhania riešiť dvoma základnými spôsobmi:

mimosúdne vymáhanie, t.j. dohoda o splatení
súdne vymáhanie

Druhá z možností je krajný prípad, keď sa doba splatenia pohľadávky neustále predlžuje a dohoda nepomáha. Vy však potrebujete podnikať a zabezpečovať chod prevádzky a výroby naďalej.

Sem tam je predsa nutné kúpiť aj nové screenové rolety, aby mali zamestnanci pre prácu tie najideálnejšie podmienky. Musíte platiť nájom a uhrádzať aj iné faktúry. Ak vám s vymáhaním pohľadávok pomôže niekto iný, určite to bude jedna z tých lepších ciest vo vašom podnikaní, ktorá vám ušetrí čas a získa omeškané peniaze od dodávateľov, ktorým ste niečo predali.

K téme

Oslávte svoj obľúbený sviatok s účinnými pomocníkmi Revolúcia vo vašom vrecku. Samsung predstavil telefóny Galaxy S24 s umelou inteligenciou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.