Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86580_sng 1 676x451.jpg
19. marca 2018 PR správyKultúraUmenie od PRservis.skSITA Diskusia()

Týždenný program SNG 19. 3. – 25. 3. 2018

BRATISLAVA 19. marca 2018

Aktuálne výstavy

nestex | nestála expozícia SNG

od 17. 1. 2014
Esterházyho palác, 1. poschodie
Kurátori: Dušan Buran & Katarína Chmelinová

Nestála expozícia zbierok SNG z obdobia gotiky a baroka ponúka návštevníkom netradičný pohľad na najvýznamnejšie artefakty 15. až 18. storočia. Je rozdelená do šiestich sekcií, z ktorých každá maliarske a sochárske diela pozoruje z inej perspektívy. Prvá je nazvaná výraz & emócia, druhá je venovaná protikladu typ & indivíduum. Expozícia pokračuje dvojicou priestor & ilúzia a svetlo & tma. Poslednými témami sú telo & gesto a život & smrť. Architektonický koncept výstavy umožňuje aj dočasné intervencie v expozícii (súčasné umenie, reštaurátorská dokumentácia, výstavné boxy na menšie kolekcie a pod.). Hoci vo väčšine prípadov ide – primerane obdobiu aj profilu zbierky – o nábožensky motivované diela, určujúcim posolstvom expozície nie je ani vysvetľovanie ich ikonografie, ani otázky datovania a štýlu. Naopak, ťažiskom prezentácie je v oveľa väčšej miere problematika funkcie, umeleckého zámeru a experimentu.

Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta

26. 1. — 20. 5. 2018
Esterházyho palác, 2. poschodie, Bratislava

Kurátorka: Henrieta Moravčíková

Odborná spolupráca: Denis Haberland (SNG)

Výstava pripomína dielo Friedricha Weinwurma (1885 – 1942), najvýznamnejšieho predstaviteľa architektonickej avantgardy na Slovensku.

Prostredníctvom dokumentácie, literatúry, fotografií a modelov architektonických diel priblížuje architektovu predstavu o architektúre novej vecnosti ako „dobe primeranom stavebnom umení“. Poukazuje na jeho ťažiskovú architektonickú oblasť, kde išlo najmä o formu, prevádzkové a priestorové vzťahy, ale aj o konštrukčnú a technickú stránku architektúry. Sprítomňuje osobnosť ľavicovo orientovaného intelektuála pri interpretácii spoločenskej úlohy architektúry. Tá spočívala na riešení bytovej otázky a na témach s ňou súvisiacich, ako bolo postavenie jednotlivca a rodiny v modernej spoločnosti, kolektivizmus, plánovanie, industrializácia a štandardizácia.

Výstava tak sprostredkuje divákovi ideové a výrazové koncepty Weinwurmovho diela a nepriamo nastolí otázku, akou cestou, smerovaním a vnímaním prešla po následných tragických historických udalostiach a spoločenských zmenách slovenská povojnová architektúra.

Fotograf Bazovský

17. 11. 2017 — 15. 4. 2018
Esterházyho palác, 3. poschodie, Bratislava
Kurátori: Aurel Hrabušický, Alexandra Kusá

Výstava bude sprístupnená 17. novembra 2017 v bežných otváracích hodinách.

Výtvarné dielo Miloša Alexandra Bazovského (1899 – 1968) ako jedného zo zakladateľov modernej slovenskej maľby bolo už mnohokrát predstavené na výstavách a v publikáciách. Ale Bazovský ako fotograf bude mať na pôde SNG prvú samostatnú výstavu. Ako fotografujúci výtvarník mal síce medzi umelcami na Slovensku predchodcov (Ladislav Mednyánszky, Gustáv Mallý), bol však prvým, ktorý dokázal byť moderným výtvarníkom a moderným fotografom súčasne. Fotografický aparát používal (najviac v 30. – 40. rokoch 20. storočia) namiesto skicára, jeho pomocou budoval akúsi vizuálnu databázu motívov, ktoré sa neskôr objavili v jeho výtvarných dielach. Fotoaparát používal jednoducho ako jeden z ďalších výtvarných prostriedkov a komponoval priamo v jeho hľadáčiku. Vďaka tomu existujú viaceré tematické aj kompozičné paralely medzi jeho zábermi a niektorými kresbami a obrazmi.

Bazovského zaujímali nielen tradičné vidiecke témy – v tomto smere bol akýmsi drsnejším a dokumentaristicky viac dôsledným náprotivkom Karla Plicku, ale aj rôzne prejavy moderného životného štýlu: šport, turistika, cestovanie. Často portrétoval aj svojich priateľov, najviac azda umelca s tragickým osudom – Arnolda Petra Weisza-Kubínčana.

Bazovský svoje snímky nepublikoval, avšak v Archíve umenia SNG sa nachádza pomerne rozsiahly súbor negatívov a ten sa stal základom pripravovanej výstavy.

Osmičky
28. 2. – 31. 12. 2018

Átrium Esterházyho paláca, Bratislava

Autorky koncepcie: Katarína Bajcurová & Petra Hanáková
Kurátorky výstav: Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Alexandra Kusá

Výstavný projekt je netradične navrhnutý do átria Esterházyho paláca ako séria malých výstav k osmičkovým výročiam: februáru 1948, augustu 1968 a októbru 1918.

Napriek názvu sú nástenky viacvrstvovou výstavou umenia, ktorá sa okrem historických tém zaoberá aj teoretickými otázkami spojenými s kurátorstvom, typológiou výstav, kultúrnou politikou a s diváckymi očakávaniami. Základom výstavy bude tri metre vysoká a osem metrov dlhá „galerijná nástenka“, na ktorej sa v časovom slede výročí vystriedajú obrazové koláže zostavené z výtvarného materiálu rôznej povahy primárne zo zbierok SNG. Výsledkom bude akýsi draft či materializovaný Pinterest, pripomienka socialistického „nástenkárstva“, ktorý bude prehovárať o povahe a vnútorných konfliktoch tej-ktorej udalosti. Vo februári nástenku k výročiu 1948 (komunistický prevrat) zavesí Alexandra Kusá, v auguste k výročiu 1968 (vstup vojsk VZ) Petra Hanáková a v októbri k výročiu 1918 (vznik ČSR) Katarína Bajcurová.

 

Ponuka sprievodných programov

Pondelok 19. 3. | 18.00
Open Studio: Nanxi Liu a Rokko Juhász

Nanxi a Rokko začali spolupracovať v roku 2015. Ich spoločné performancie prebehli v Indii, Číne, na Filipínach, Slovensku či v Maďarsku a taktiež spolu hosťovali na workshopoch zameraných na umenie performancie vo verejnom priestore. Ich performancie sa zakladajú na konfrontácii osobných skúseností a spoločenských problémov a na skúmaní štátneho aparátu zo spoločenského hľadiska.

Open Studio je vzdelávací program ateliéru IN na Katedre intermédií na VŠVU v Bratislave. Cieľom projektu je priniesť inovatívny a dynamický prístup k vzdelávaniu, ktorý sa napĺňa pozývaním rôznych významných osobností umeleckého sveta.

Esterházyho palác – Berlinka, Nám. Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstup voľný

Utorok 20. 3. | 19.00
Kompozičné laboratórium: Ilja Zeljenka

Prednášky spojené s premietaním dokumentárneho filmu a diskusiou o hudobných skladateľoch – ktoré sa v štyroch vydaniach formátu Kompozičné laboratórium uskutočnia v roku 2018 v Berlinke SNG – začnú legendou avantgardy, filmovej hudby a tvorcom vlastného „bunkového“ systému: Iljom Zeljenkom. Po projekcii nasleduje výklad o skladateľových vybraných skladbách a rozhovor s klaviristkou Magdalénou Bajuszovou, ktorej Zeljenka dedikoval viaceré svoje klavírne tituly. Prednáša a moderuje skladateľ Miroslav Tóth.

Esterházyho palác – Berlinka, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstup voľný

Streda 21. 3. | 18.00
Koncert Hudba dneška v SNG 26 – Zvuk na papieri

Program: Milan Grygar a i.
Účinkuje: Pražský improvizační orchestr

Prvý koncert tohtoročnej časti cyklu Hudba dneška v SNG bude patriť odvážnym zvukovým kreáciám hudobníkov z Čiech a zo Slovenska, zoskupených okolo amerického improvizátora žijúceho v Prahe, kontrabasistu a skladateľa Georgea Cremaschiho a českého improvizátora, trubkára, klarinetistu a zvukového umelca Petra Vrbu. Pražský improvizační orchestr združuje od roku 2012 zaujímavých hudobníkov a intermediálnych umelcov; vo svojich projektoch vychádza z „tradície“ postupov v oblasti dirigovanej i voľnej improvizácie, hry otvorených a grafických partitúr, vytvorených a rozvinutých umelcami či súbormi ako Sun Ra, Butch Morris, Scratch Orchestra, Splitter Orchestra a i.

Koncertný cyklus Hudba dneška v SNG koncepčne a dramaturgicky pripravuje skladateľ, performer, dirigent a vysokoškolský pedagóg Daniel Matej v spolupráci s In Music, o. z. a so Slovenskou sekciou ISCM. Neformálnym „ideovým gestorom“ tohto projektu je aj Matejov súbor VENI ensemble, ktorý v tomto roku – pod názvom VENI 30 – oslavuje 30 rokov existencie na slovenskej aj zahraničnej hudobnej scéne. Projekt Hudba dneška v SNG pre InMusic, o. z., podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Hudobný fond.

Esterházyho palác, 1. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstupné: 4 € / 2 €

Nedeľa 25. 3. | 15.00
Siesta v galérii: Architekt Friedrich Weinwurm. Nová cesta

Nedeľný lektorský výklad prevedie výstavou Friedricha Weinwurma, najvýznamnejšieho predstaviteľa architektonickej avantgardy na Slovensku. Priblíži jeho dielo i úvahy o úlohe architektúry.

Esterházyho palác, 2. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstup voľný

Nedeľa 25. 3. | 15.00 – 17.00 | Rodina
Nedeľa vo výhľade: Od bielej až po čiernu

Nebo je modré, tráva je zelená… alebo to môže byť aj inak? Naše oči dokážu rozoznať niekoľko miliónov farieb. Dostanú sa presne rovnaké farby, ktoré vidíme na veciach okolo nás, aj do umeleckého diela? Vymaľujme svet podľa vlastných predstáv!

Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstupné: 4 € / rodina
R: miroslava.misova@sng.sk

 

Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00

Kníhkupectvo Ex Libris v SNG | Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00

Kaviareň Berlinka v SNG | Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne od 10.00 do 22.00

Vstup na výstavy je v roku 2018 voľný!

SNG, Hurbanove kasárne – administratíva
Kollárovo námestie 10, 811 07 Bratislava |  +421 2 20 47 61 11
info@sng.sk
www.sng.sk

Zmena programu vyhradená.

K téme

Vedeli ste, že zdravotná poisťovňa vám môže pomôcť s letným programom pre vaše dieťa? Union a ŠNOP sa postarajú o zdravie, aj o zábavu! Školy na zelenú dostali opäť zelenú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.