Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júla 2013 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Trojdňové oslavy dvoch bratov

BRATISLAVA 10. júla – V obci Dohňany sa cez víkend konali trojdňové slávnosti pri príležitosti 1 150. výročia príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda. Rímskokatolícky kostol postavený v rokoch 1862-1865 v Dohňanoch na Považí je zasvätený práve týmto dvom solúnskym bratom, ktorí okrem iného zostavili slovanské písmo hlaholiku a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty.

Trojdňové oslavy realizuje obec už niekoľko rokov. Starosta Dohnian Milan Panáček: “Cyrilometodské slávnosti sú u nás jedným z najvýznamnejších sviatkov. Počas troch dní vytvárame program tak, aby sme zaujali všetkých účastníkov bez rozdielu veku a zároveň si pripomenuli význam príchodu slovanských apoštolov“.

Oslavy vyvrcholili v nedeľu. Deň sa začal, ako vo väčšine slovenských obcí, slávnostnou svätou omšou venovanou sv. Cyrilovi a sv. Metodovi. Nasledoval bohatý kultúrny program. Starosta Milan Panáček dodáva: „Tento deň sme chceli prezentovať najmä súbory z regiónu, čo sa nám aj podarilo. Vystúpenia pred svojimi priateľmi, známymi a návštevníkmi z okolia dodávajú podujatiu originálnu atmosféru. Je cítiť súdržnosť, hrdosť a ľudskosť.“ Najväčším prekvapením v kultúrnom programe bolo vystúpenie detskej dychovej kapely Dohňanka. Táto veľmi mladá kapela zložená z 10 detí vo veku 7 až 15 rokov sa sformovala po tom, ako videli Katarínsky

koncert dychovej hudby minulý rok v Dohňanoch. Spolu hrajú len od januára tohto roka a na oslavách mali svoju verejnú premiéru. Folklórny súbor Konopa z Dohnian pokrstil vodou a obilím svoje nové CD s názvom „Nad Dohňanú.“ Všetci prítomní im popriali, aby aj naďalej šírili tradície folklóru do všetkých kútov Slovenska.

V piatok sa konal netradičný, ale už niekoľko rokov tradujúci sa, cyklistický minimaratón a večerná zábava. V sobotu sa mohli obyvatelia preniesť v čase. Klub historických vozidiel z Považia pripravil pre všetkých fanúšikov veteránov stretnutia pod názvom Veteran tour Manín 2013. Počas troch dní sa odohrali futbalové zápasy rôznych vekových kategórií a v nedeľu si s miestnym výberom prišli zahrať aj politici.

Informoval: Starosta Dohnian Milan Panáček

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Bojnice pripravujú trojdňové oslavy 910. výročia Tento piatok prispejete svojím nákupom v dm na adaptačné opatrenia určené na zmenu klímy na Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.