Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

TRNAVA: Trnavčania si opäť uctia Pannu Máriu Trnavskú

TRNAVA 6. novembra (SITA) – Veriaci z Trnavy a širokého okolia si aj v tomto roku v Bazilike sv. Mikuláša uctia Pannu Máriu Trnavskú. Súčasťou Trnavskej novény v tradičnom termíne od 13. do 21. novembra budú desiatky svätých omší. Hlavným celebrantom takmer všetkých večerných omší o 18:00 bude trnavský arcibiskup Ján Orosch. Kazateľmi budú kňazi z rôznych oblastí cirkevného života na Slovensku i vo svete, témou ich kázní budú telesné a duchovné skutky milosrdenstva podľa slov Svätého otca Františka. Trnavská novéna bude v tomto roku tematicky spätá s mimoriadnym Svätým rokom milosrdenstva. V nedeľu 20. novembra o 9:30 bude v rámci Trnavskej novény slávnostná svätá omša, po ktorej bude nasledovať procesia s uctievaným obrazom Panny Márie Trnavskej ulicami mesta. Sláviť ju bude Ján Orosch spolu s kňazmi slovenských diecéz. Tohtoročnú Trnavskú novénu ukončia v pondelok 21. novembra prenesením uctievaného obrazu z hlavného oltára baziliky do bočnej kaplnky.
Novéna v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša je každoročne príležitosťou na duchovnú obnovu a zároveň aj pripomenutím si mimoriadnych historických udalostí slzenia obrazu Panny Márie Trnavskej, ktoré siahajú až do roku 1663. Vtedy mala byť zásluhou patrónky mesta Trnava zachránená pred tureckými vojskami, 21. novembra 1710 opäť na jej príhovor prestal v meste pustošiť mor. Na pripomenutie týchto udalostí sa v Trnave slávi už 72 rokov deväťdňová pobožnosť, ktorá nesie názov Trnavská novéna.
Do priebehu Trnavskej novény sa v novodobej histórii samosprávy aktívne zapájajú aj primátori Trnavy. Obvykle čítajú priamo v bazilike historický dokument trnavského magistrátu z 20. novembra 1710 o uctievaní Panny Márie Trnavskej. V predchodcami začatej tradícii pokračoval v minulom roku aj primátor Peter Bročka.

mč;mt

K téme

Dobré rozprávky z Lidla pomáhajú novorodencom aj počas pandémie ZSSK pre zhoršujúcu sa situáciu opäť zatvára svoje Zákaznícke centrá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.