Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
99192_lo_mfn2509 676x451.jpg
24. júna 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Tip na víkend: Automobil ako plátno od Andy Warhola v Danubiane už len cez víkend

24.6.2022 – Počas víkendu do 26. júna ponúka múzeum moderného umenia Danubiana možnosť stretnúť sa s výnimočným automobilovým dielom Andyho Warhola – BMW M1 Art Car.

Nenapodobiteľný umelec Andy Warhol, potomok slovenských rodičov, autor obrazu Modrá Marylin, najdrahšieho diela umelca 20. storočia, ktoré sa na aukcii v New Yorku predalo za 195 miliónov dolárov a zároveň zakladateľ umeleckého hnutia pop art, patril k najtalentovanejším umelcom nielen svojej doby.

Presah jeho schopností sa prejavil aj v tom, ako inovatívne využil v roku 1979 možnosť umelecky pretvoriť pretekárske vozidlo BMW M1. Vzniklo tak ikonické dielo BMW M1 ART CAR. Automobil, ktorý dokonca štartoval na pretekoch 24 hodín Le Mans. Teraz je toto vozidlo, jeden z najdôležitejších pilierov umeleckej zbierky BMW Art Car, vystavené v Danubiane.

Zbožňujem toto vozidlo,” povedal o M1 Andy Warhol. „Pokúsil som sa vytvoriť vizuálny obraz rýchlosti. Keď automobil ide naozaj rýchlo, všetky línie a farby sa rozmazávajú a zlievajú do machule.”

Diela zo zbierky BMW Art Car sa predstavili v najprestížnejších galériách sveta. Som presvedčený, že slovenská výstavná premiéra bude úžasným zážitkom, ktorý spojí fanúšikov motorizmu, dizajnu a súčasného umenia,“ hovorí Oliver Rademacher, riaditeľ BMW Slovenská republika. Umelecké vozidlo BMW Art Car sa v Danubiane predstavuje s ďalšími 13 výnimočnými automobilmi z minulosti a prítomnosti.

BMW Art Car je kolekcia 19 vozidiel značky BMW, na ktorých sa od roku 1975 umelecky prejavili najvýznamnejší umelci danej doby ako John Baldessari, Jeff Koons či Frank Stella.

Viac o celej zbierke BMW Art Car nájdete na linku.

Pri prehliadke BMW Art Cars s 19 unikátnymi kúskami ostávajú nezodpovedané len tri otázky: Kedy bude Art Car č.20? Ktorý umelec? A aký model bude použitý?

Múzeum Danubiana je otvorená od 10.00 do 18.00 hod.

Informačný servis

K téme

Vysoký zárobok takmer za nič? Pri lákavých ponukách letných brigád treba byť obozretní, radia personalisti Expres Za horami, za dolami – Unikátne vlakové dobrodružstvo, ktoré na Slovensku nemá obdoby

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.