Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júla 2013 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Technológia 3D tlače z nemocnice na mólo

BRATISLAVA 2. júla – Holandská módna návrhárka Iris van Herpenová v pondelok, 1. júla predstavila svoje nové modely haute couture na Parížskom týždni módy. Jeden z modelov bol vytvorený pomocou technológie 3D tlače (aplikáciou rezania hrán) od belgickej spoločnosti Materialise. Ide o technológiu, ktorá spôsobuje revolúciu nielen v móde a navrhovaní, ale aj v oblasti medicíny. Spoločnosť Materialise je priekopníkom v oblasti softvéru a riešeniach aditívnej výroby (AM), známej ako 3D tlač. Vďaka finančným prostriedkom EÚ určeným na výskum získava tento univerzitný projekt na medzinárodnom

„Výroba hybridných šiat, na ktorej sme pracovali s Iris van Herpen bola naša prvá spolupráca. Šaty sa skladajú z jedinečných, transparentných štruktúr podobných kostiam, ktoré boli vytvorené pomocou stereolitografie. Vďaka 3D tlači sú šaty bez švov a vyrobené na mieru. Je inšpirujúce pracovať s Iris van Herpenovou pri uvádzaní jej zložitých geometrických návrhov do života; 3D tlač robí to, čo nemôže urobiť žiadna iná forma výroby odevov, keď sa zložité tvary musia vytvoriť rýchlo a ako jeden kus,“ uviedol Sven Hermans, Account Manager spoločnosti Materialise.

Ako to funguje
Dizajn bol vytvorený na počítači v spolupráci s Isaie Blochom, belgickým architektom a CG umelcom, pred optimalizáciou pre 3D tlač s použitím softvéru spoločnosti Materialise. Chyby či prípadné prekážky boli odstránené pred samotným odoslaním dizajnu do tlačiarne. Návrh bol potom uvedený do života s použitím veľkej stereolitografie, ktorá vytvára objekty nanesením jednej vrstvy na druhú. UV lasery snímajú návrh do kvapalnej živice, ktorá po zásahu lasera tvrdne čím postupne vzniká 3D.

Spoločnosť Materialise podporovaná EÚ
Spoločnosť Materialise vznikla ako univerzitný projekt zameraný na rýchle vytváranie aplikácií prototypov. Tie poskytujú chirurgom presné modely vnútorných orgánov svojich pacientov iba niekoľko hodín po CT vyšetrení a magnetickej rezonancii. Tieto modely chirurgom pomáhajú v lepšej diagnostike a pri zákrokoch. Modely sú taktiež využívané pre implantáty a protézy. Pokračujúcim výskumom a silným zameraním na inovácie podporované Európskou úniou sa aplikácie tejto technológie ďalej vyvíjali a diverzifikovali. V súčasnosti sa tieto technológie dajú využiť v oblastiach medicíny či v automobilovom priemysle, návrhárstve, ale aj na spotrebiteľské účely. Spoločnosť je technologickým lídrom v oblasti 3D tlače, zamestnáva takmer 900 ľudí a výrazne prispieva k podpore európskeho priemyslu a vytváraniu nových pracovných miest.

„Bez európskej podpory by sa spoločnosť Materialise nikdy nestala tým čím je. Táto podpora poskytla malej spoločnosti veľkú šancu na dlhodobý vývoj,” uviedol Wilfried Vancraen, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Materialise.

3D tlač sa stala dôležitou prototypovou technológiou, ktorá účinne vytvára jednorazové modely novo navrhnutých výrobkov. Poskytuje spätnú väzbu vývojovým inžinierom a návrhárom v etapách navrhovania. Táto technológia bola nedávno použitá v Opere La Fenice v Benátkach počas predstavenia Madam Butterfly, kde hlavnú úlohu stvárnila japonská umelkyňa Mariko Mori. Joris Debo, kreatívny riaditeľ Materialise, spolupracoval so štúdiom Mariko Mori Studio na vytvorení 3D tlačených kulís pre hlavnú postavu.

„Spoločnosť Materialise je vynikajúcim príkladom inovácie v Európskej únii. Vyvinula technológiu, aby pomohla renovovať ľudské kosti a aplikovala ju na iné sektory, ktoré sú náročné na navrhovanie,“ poznamenáva Michael Jennings, hovorca Európskej komisie, za oblasť výskumu, inovácií a vedy. „Kultúrne a kreatívne odvetvia, ktoré využívajú výhody tejto technológie, predstavujú 3,3 % európskeho hospodárstva a zamestnávajú 6,7 milióna ľudí. V Európe máme vyvinutý úspešný výrobný proces, ktorý podporuje jedno z kľúčových exportných odvetví.“

Budúcnosť 3D tlače pri navrhovaní a výrobe
3D tlač sa výrazne vyvinula a čoraz viac je uznávaná ako kompletná výrobná technológia. Výhody a potenciál tejto technológie sú viacnásobné: zásoby nie sú potrebné, pretože tlačíte, čo potrebujete, doba uvedenia na trh je veľmi krátka (len čo urobíte zmenu návrhu v súbore 3D, môžete pokračovať vo výrobe), technológia umožňuje masové prispôsobenie a vytváranie mnohých jedinečných výrobkov. Môžete vytvárať aj veľmi zložité tvary, ktoré nie sú možné bežnými technikami.

O financovaní európskeho výskumu a inovácií
V roku 2014 Európska únia začne nový, sedemročný program financovania výskumu a inovácií, ktorý sa nazýva Horizont 2020. Od roku 2007 EÚ už investovala 50 miliárd EUR do projektov výskumu a inovácií na podporu hospodárskej konkurencieschopnosti Európy a na rozšírenie hraníc ľudských poznatkov. Rozpočet EÚ na výskum predstavuje asi 12 percent z celkových verejných výdavkov 28 členských štátov a zameriava sa najmä na také oblasti, ako sú zdravie, životné prostredie, doprava, potraviny a energia. Vytvorili sa aj výskumné partnerstvá s farmaceutickým, leteckým a kozmickým, automobilovým a elektronickým priemyslom na povzbudenie investícií súkromného sektora určených na podporu budúceho rastu a vytváranie vysoko kvalifikovaných pracovných miest. Horizont 2020 sa ešte viac zameria na premenu vynikajúcich nápadov na predajné výrobky, procesy a služby.

Ďalšie informácie o aplikáciách návrhov spoločnosti Materialise si pozrite na: http://www.materialise.com

Najnovšie informácie o európskom výskume a inováciách si pozrite na:
http://www.facebook.com/innovation.union
http://twitter.com/innovationunion

O spoločnosti Materialise
Spoločnosť Materialise so sídlom v Leuvene v Belgicku a s pobočkami po celom svete zohráva od roku 1990 aktívnu úlohu v oblasti aditívnej výroby (AM). Okrem skutočnosti, že spoločnosť Materialise má najväčšiu kapacitu zariadení pre aditívnu výrobu v Európe, teší sa aj vynikajúcej povesti ako poskytovateľ inovačných softvérových riešení. Využíva svoje skúsenosti a odbornosť na vytváranie lepšieho a zdravšieho sveta prostredníctvom angažovanosti v aditívnej výrobe pre priemyselné a medicínske aplikácie a poskytovaním biomedicínskych a klinických riešení, ako sú postupy medicínskeho zobrazovania a chirurgické simulácie. Spoločnosť Materialise vyvinula jedinečné riešenia, ktoré vytvárajú úplne odlišný svet pre jej mnohých zákazníkov s vytváraním prototypov, výrobou a zdravotníckymi potrebami. Títo zákazníci siahajú od veľkých spoločností v automobilovom priemysle, sektoroch spotrebnej elektroniky a spotrebného tovaru cez preslávené nemocnice, výskumné inštitúcie a kliniky po jednotlivých spotrebiteľov, ktorí sa zaujímajú o realizáciu svojich vlastných jedinečných výtvorov prostredníctvom i.materialise alebo ktorí chcú kúpiť chýrny návrh .MGX. Materialise Mammoth stroje sú najväčšie a najrýchlejšie stereolithografické stroje na svete, vyvinuté spoločnosťou.

Ďalšie informácie o Materialise návrhu aplikácie, prejsť na: http://www.materialise.com

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

dm sa odpája od fosílnych palív. Ambiciózny plán odpojenia sa od plynu sa napĺňa Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.