Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ecofin2022 email 676x541 1.jpg
Foto: Ecofin
19. mája 2022 SprávySlovensko od Informačný servisSITA Diskusia()

Takto to už ďalej nejde, samosprávy a firmy bijú na poplach! Slovensko potrebuje zmobilizovať kapitál a využiť potenciál v prístupe k peniazom. Minister Vlčan i predstavitelia rezortov financií a hospodárstva predstavia nové možnosti financovania na konferencii ECOFIN 2022

Získať zdroje na fungovanie samospráv a firiem na Slovensku je veľký problém. Mestá a obce, ako aj podnikatelia sa trápia s byrokraciou a zložitými projektmi. Pritom na európskom trhu je veľké množstvo možností, ako nájsť zdroje na financovanie pomerne ľahko a dostupne pre všetkých. Účinný návod na riešenie financovania prinesie konferencia ECOFIN 2022 už 7. júna v Bratislave, na ktorej konkrétne príležitosti ponúkne aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.

Minister Vlčan je presvedčený, že Slovensko by mohlo využiť svoj potenciál v agropotravinárskom priemysle a vytvoriť vrstvu úspešných domácich agropodnikateľov. Na to však podľa neho potrebujeme zmobilizovať slovenský kapitál aj s pomocou finančných nástrojov, ktoré sú aplikovateľné aj v iných odvetviach. O možnostiach financovania malých a stredných podnikov bude hovoriť aj na nadchádzajúcej konferencii ECOFIN 2022. Ako dodal, jeho rezort by chcel odprezentovať pomoc slovenskému agropotravinárskemu sektoru. „Aktuálne máme vypísané výzvy v objeme 314 miliónov eur. Vieme, že veľkú časť zdrojov si poľnohospodári a potravinári nevedia zabezpečiť vlastnými silami, ale musia sa obrátiť na banky. Preto vláda prichádza s pomocou finančných nástrojov, ktoré chceme v tomto roku nastaviť. Chceme využiť 250 miliónov eur zo štátnych finančných aktív. Tieto peniaze budeme poskytovať prostredníctvom Slovenského investičného holdingu.“ uviedol minister Vlčan.

Facebook post vlcan_ecofin2022.png
Foto: Ecofin

Podujatie ECOFIN 2022 – Smerovanie k efektívnejšiemu finančnému ekosystému sa uskutočňuje pod záštitou Európskej komisie i rezortov financií, pôdohospodárstva a hospodárstva a jeho prvoradým cieľom je predstaviť možnosti financovania firiem a samospráv. Kríza, ktorú spustila pandémia koronavírusu, ako aj vojenský konflikt na Ukrajine je priestorom, ktorý vyžaduje hľadanie nových finančných nástrojov pre znovu naštartovanie ekonomiky.

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec je presvedčený, že systém podpory malých a stredných podnikov sa musí zmeniť. „Na konferencii ECOFIN 2022 predstavím myšlienku zásadnej inventúry vo finančných zásahoch na podporu podnikania, ktoré mnohí podnikatelia nevyužívajú, lebo o nich ani nevedia. Zároveň by sme si chceli vypočuť pripomienky podnikateľov, aby sme tieto finančné mechanizmy vedeli zefektívniť,“ uviedol Oravec.

Ekonóm Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Zdeněk Čech predstaví finančné inštrumenty, ktorými EU podporuje post-pandemickú obnovu ekonomiky. Ukáže nám, v ktorých oblastiach financuje Plán obnovy a odolnosti investície najmä v zelenej a digitálnej ekonomike. Zoznámi nás s posledným vývojom Únie kapitálových trhov.

„Medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa na Slovensku stretávame, patria nedostatočne pripravené projekty na strane žiadateľov o získanie financovania, neschopnosť splniť požadované kritériá bankového financovania a namiesto toho, aby sa aktívne uchádzali aj o alternatívne zdroje financovania, strácajú svoj drahocenný čas,“ povedal organizátor podujatia Peter Falis, predseda OZ FinancMajstri (web). Podľa neho samosprávy a firmy u nás nemajú dostatok znalostí a skúseností o možnostiach získavania návratných finančných zdrojov štandardne dostupných na európskom trhu.

Podľa ústredného riaditeľa kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka spoliehať sa len na eurofondy nemá význam. Je to beh na krátke trate a aj hazard s nádejou. „Mestá a obce musia riešiť dve zásadné veci: obslužnosť územia a dostupnosť služieb. A to všetko dokážeme len vďaka financiám. Preto by sa samosprávy mali vedieť orientovať aj v systéme bankového financovania a ďalších návratných zdrojov,“ prízvukuje predstaviteľ ZMOS, ktorý na konferencii bude hovoriť o potrebe naštartovania alternatívneho financovania municipálneho rozvoja, združených investíciách a možnostiach v oblasti PPP projektov v samospráve.

Facebook post kalinak.png
Foto: Ecofin

Na konferencii ECOFIN 2022 v Bratislave 7. júna 2022 okrem vládnych predstaviteľov vystúpia aj zástupcovia komôr a asociácií, riaditelia najväčších slovenských bánk, predstavitelia rozvojových bánk – Európska investičná banka z Luxemburgu, Európska banka pre obnovu a rozvoj z Londýna, ako aj riaditeľ  Svetovej banky – IFC z Nemecka pre región strednej Európy, najväčšie české a poľské dlhové a equity fondy, riaditeľ viedenskej burzy, ktorí poskytnú cenné informácie o dostupných možnostiach financovania.

Záujemcovia sa môžu priamo tu PRIHLÁSIŤ alebo prostredníctvom events@dlhopis.com do 3.júna 2022. Viac podrobností nájdete na webe k podujatiu ECOFIN2022 a Pozvánka ECOFIN2022.

3. júna 2022.

Konferencia ECOFIN 2022 sa uskutoční v utorok 7. júna 2022  v čase od 9.00 do 18.00 v Bratislave (Ponton, Tyršovo nábrežie, 851 01 Bratislava).

Peter FALIS
prezident konferencie a predseda OZ FinancMajstri 

Financmajstri cire scaled 1 676x190 1.jpg
Foto: FinancMajstri 

FinancMajstri je občianske združenie zamerané na zvýšenie finančnej gramotnosti, pomoc podnikateľom a samosprávam v oblasti prístupu k financovaniu, pri mobilizácii kapitálu a rozvoji regiónov. Prevádzkujeme komplexný informačno – vzdelávací portál, fintech platformu Dlhopis.com, zameranú na zvýšenie povedomia o finančnom trhu a možnostiach prístupu ku kapitálu, komplexný prehľad o dostupných finančných inštrumentoch, s dôrazom na transparentnosť a na ochranu investora.

Tento článok vznikol v spolupráci s klientom FinancMajstri

K téme

Kto vám preplatí škody na aute po silnej búrke? Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky získal titul efektívny používateľ modelu CAF

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.