Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. júla 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Tablety na liečbu myómov maternice už aj na dlhodobú liečbu

BRATISLAVA 24. júla – Európska komisia schválila používanie lieku s účinnou látkou ulipristal acetát na dlhodobú liečbu myómov maternice. Doteraz bol uvedený liek schválený len na krátku predoperačnú liečbu tejto diagnózy. Na základe výsledkov podrobných doplnkových štúdií budú môcť ženy v reprodukčnom veku s myómami využiť tento liek s účinnou látkou ulipristal acetát aj na dlhodobú prerušovanú liečbu, čím sa potenciálne vyhnú operácii.

Maternicové myómy sú najčastejšie nezhubné nádory ženského pohlavného ústrojenstva, postihujúce 20% až 40% žien v reprodukčnom veku. Ochorenie sa prejavuje nadmerným menštruačným krvácaním, anémiou, bolesťou, častým močením alebo inkontinenciou moču a neplodnosťou. Maternicové myómy sú obyčajne liečené ich chirurgickým odstránením. V EÚ sa každoročne vykoná približne 300 000 chirurgických zákrokov kvôli myómom maternice a z toho približne 230 000 z nich je hysterektómia (chirurgické odstránenie maternice). Chirurgický zákrok však nemusí byť vhodnou voľbou pre všetky pacientky z lekárskych alebo iných dôvodov. Týka sa to napríklad aj žien, ktoré potrebujú len čas, kým prídu do menopauzy, kedy sa myómy a ich príznaky prirodzene znižujú.

„Sme nadšení z tohto významnému kroku vpred, pretože poskytuje viac možností pre lekárov aj pacientky, ktoré potrebujú vysoko efektívnu a pohodlnú liečbu myómov maternice,“ povedal Erik Bogsch, generálny riaditeľ spoločnosti Gedeon Richter Plc. „Naďalej ostávame oddaní vývoju liekov v oblasti ženského zdravia, ktoré prispievajú k zvyšovaniu kvality života ženskej časti populácie v každom veku.“

Schválenie je založené na posúdení dvoch dlhodobých štúdií III. fázy klinického skúšania, zahŕňajúce 132, respektíve 451 pacientok. Obe štúdie potvrdili účinnosť a bezpečnosť ulipristal acetátu na dlhodobú prerušovanú liečbu. Účinnosť bola preukázaná znížením krvácania, zmenšením objemu myómov a zmiernením bolestí, čím sa zlepšila kvalita života žien, ktoré trpia symptómami myómov maternice.

Štúdie III. fázy klinického skúšania
Obidve štúdie boli navrhnuté za účelom vyhodnotenia účinnosti a bezpečnosti ulipristal acetátu na dlhodobú liečbu maternicových myómov:

• PEARL III štúdia a jej rozšírenie hodnotila účinnosť a bezpečnosť ulipristal acetátu 10 mg v priebehu 4 prerušovaných trojmesačných liečebných cyklov.1

• PEARL IV štúdia hodnotila účinnosť a bezpečnosť ulipristal acetátu 5 a 10 mg v priebehu 4 prerušovaných trojmesačných liečebných cyklov.2

Výsledky štúdie Pearl IV ukázali, že 70% pacientok s dávkou 5 mg dosiahlo po štvrtom cykle liečby amenoreu (zastavenie krvácania). Taktiež došlo k zmenšeniu objemu myómov v priemere na 71,8% pôvodnej veľkosti a počas štúdie sa významne znížil aj objem maternice. Navyše, používanie účinnej látky vykazovalo zlepšenie kvality života a kontrolu bolesti v porovnaní s východiskovým stavom a to aj počas prestávok v liečbe. Tieto výsledky potvrdili už predtým publikované dáta z predchádzajúcich štúdií. „Štúdie PEARL III a IV potvrdili výhody opakovaného použitia účinnej látky v dlhodobej terapii myómov maternice. Momentálne môže tento liek ponúknuť liečebnú terapiu mnohým ženám, ktoré nimi trpia a potenciálne sa môžu vyhnúť chirurgickému zákroku,“ dodal Dr. Dace Matula, investigátor štúdií PEARL III a Pearl IV.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Zamestnanci Amazonu prišli opäť do práce v pyžamách. Na podporu detských onkologických pacientov venovala spoločnosť vyše 24 tisíc eur 8 rád ako vybrať deťom okuliare a ešte aj ušetriť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.