Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. augusta 2017 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Svoje dieťa pripoistí na úrazy viac než polovica rodičov

Na Slovensku ročne ošetria až 200-tisíc zranených detí, pričom takmer 35-tisíc detí hospitalizujú.

Až 28 % rodičov, ktorí uzatvorili životné poistenie pre svoje dieťa, už v minulosti riešili poistnú udalosť z úrazového pripoistenia alebo pripoistenia kritických chorôb. Počas letných dovoleniek podobných situácií neubúda, skôr naopak.

Najviac detí sa zraní poobede

Podľa štatistík sa najviac úrazov stáva medzi 14.00 – 18.00 h, keď sú deti často bez dozoru dospelého. Najčastejšie pritom dochádza k zraneniam na ihrisku, dovolenke a v letnom tábore. Počas školského roka sú časté úrazy doma, ale aj v škôlke a škole. Výnimkou, žiaľ, nie sú ani dopravné nehody. Ročne je na Slovensku odborne ošetrených až 200-tisíc detí v dôsledku úrazu. Z nich je takmer 35-tisíc hospitalizovaných. Priemerná doba, ktorú dieťa strávi v nemocnici je 6,7 dňa.

Čo deti najviac ohrozuje?

Medzi najčastejšie dôvody hospitalizácie patria uhryznutie kliešťom, viróza, zlomeniny, pomliaždeniny, popáleniny a otras mozgu. Stav malého zraneného pacienta pritom často závisí od prvej reakcie a rýchlej pomoci. „Napríklad pri uhryznutí kliešťom platí, čím skôr sa vyberie, tým je riziko prenosu ochorenia menšie. Správne sa má kliešť vybrať tak, že sa s ním veľmi nemanipuluje a vhodné je použiť pinzetu. Kliešť sa nemá ničím potierať, točiť, ani dusiť, s čím sa, bohužiaľ, stále stretávame. Dôležité je potom niekoľko týždňov dané miesto sledovať a ak by vznikol fľak, je nutné navštíviť lekára,“ vyvracia mýty o vyberaní kliešťov MUDr. Mário Moro, viceprezident Asociácie súkromných lekárov SR a všeobecný lekár pre deti a dorast. „Nezriedka sa stáva, že aj zranenia, ktoré sa nám zdajú malicherné, môžu mať vážne následky alebo si budú vyžadovať pobyt v nemocnici,“ dopĺňa MUDr. Moro.

Letné strašiaky – spálená koža i otras mozgu

V lete často hrozia spáleniny kože zo slnka. Príčinou môže byť nedostatočná ochrana pokožky alebo dlhý pobyt na slnku. Bežným „letným“ zranením je i otras mozgu. „Nastáva najčastejšie po pádoch na bicykli, motorkách alebo pri autohaváriách. Sprievodným javom môže byť tiež zvracanie. Pacienti s otrasom mozgu by mali byť hospitalizovaní,“ dopĺňa MUDr. Moro.

Pripoisteniu detí sa nebránime

Z prieskumu NN Slovensko vyplýva, že viac než polovica rodičov má pre svoje dieťa uzatvorené úrazové pripoistenie a ďalších 10 % to zvažuje – väčšinou mladí rodičia do 25 rokov. Za najvhodnejší čas pre uzatvorenie poistenia pre dieťa považujú cca 2/3 rodičov obdobie do 1 roka veku dieťaťa. Nezabúdajú ani na pripoistenie kritických chorôb, ktoré má pre deti uzatvorených 28 % opýtaných, a to najmä rodičia detí, ktoré boli už niekedy dlhodobo hospitalizované. „Výpadok príjmu z dôvodu starostlivosti o dieťa počas hospitalizácie a zotavovania môžu spôsobiť finančné ťažkosti, najmä, ak rodina nemá dostatočné úspory. Ešte horšie sú prípady, keď má dieťa v dôsledku ťažkého úrazu doživotné následky, ktoré sa natrvalo podpíšu na ekonomickej situácii celej rodiny. V rámci prevencie teda rozhodne netreba váhať nad uzatvorením životného poistenia, ktoré kryje rodinu práve v takýchto prípadoch ,“ uvádza Peter Brudňák, generálny riaditeľ NN Životnej poisťovne.

Modelové príklady

Chlapec sa počas bicyklovania zranil a v dôsledku zlého terénu spadol. Pre podozrenie z otrasu mozgu bol hospitalizovaný. Pri páde si zlomil aj kľúčnu kosť, ktorú mu ihneď operovali a liečil sa v nemocnici 15 dní. Celý čas sa o neho starala mama, ktorá s ním trávila i čas v nemocnici. Keďže uzatvorila Pripoistenie hospitalizácie dieťaťa s denným odškodným 10 € a Pripoistenie odškodného za dobu liečenia úrazu s progresiou s denným odškodným 17 €, NN Životná poisťovňa jej vyplatila:za dobu hospitalizácie z Pripoistenia hospitalizácie – 15 dní x 10 € = 150 €z Pripoistenia odškodného za dobu liečenia úrazu s progresiou
za liečbu zlomeniny kľúčnej kosti – 70 dní x 17 € = 1 190 € a za dobu hospitalizácie – 15 dní x 17 € / 2* = 127,50 €* Kient dostáva v prípade hospitalizácie 50 % dennej dávky za každý deň hospitalizácie.

Dievča počas pobytu v letnom tábore uhrýzol kliešť. Žiaľ, po lekárskej prehliadke bola dievčaťu diagnostikovaná stredne ťažká kliešťová encefalitída. Nakoľko mama pre svoje dieťa uzatvorila Pripoistenie pre prípad kritických chorôb detí, do ktorých spadá i kliešťová encefalitída, poisťovňa jej vyplatila:za liečbu kliešťovej encefalitídy – 30 % z poistnej sumy 7 500 € = 2 250 €Pozn.: OČR od štátu mohla čerpať len 10 kalendárnych dní (55 %), hrubý príjem matky 1 000 €, čiže od štátu by dostala 181 €.

K téme

Je nebo naozaj otvorené pre všetkých? Dojímavý príbeh Michaly Ries Európski zamestnanci sú nespokojní so zastaranými technológiami na pracovisku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.