Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. októbra 2017 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Sviatok všetkých svätých si RTVS pripomenie v televíznom aj rozhlasovom vysielaní

BRATISLAVA 31. októbra – JEDNOTKA zaradila do stredajšieho (1. novembra) podvečerného vysielania dvojdielny náboženský film František z Assisi. Okrem toho sa diváci môžu počas dňa tešiť na rozprávky bratov Grimmovcov-Pretancované črievičky, Husiarka, ale aj na romanticko-dobrodružný film Ivanhoe podľa predlohy Waltera Scotta.

DVOJKA uvedie v stredu o 10:30 priamy prenos Slávnostnej svätej omše na sviatok Všetkých svätých z Kostola Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa v Rimavskej Sobote, ktorú bude celebrovať rožňavský biskup Stanislav Stolárik. O 13:15 odvysiela v premiére Medzinárodný ekumenický koncert zo Slovenského národného divadla v Bratislave. Podujatie sa tradične koná pod záštitou najvyšších predstaviteľov piatich najväčších kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce na Slovensku. Tento rok je venované pamiatke prvého prezidenta SR Michala Kováča. Na koncerte vystúpi aj Dievčenský zbor Slovenského rozhlasu.

Zaujímavá premiéra čaká divákov o 14:25. Nový slovenský dokumentárny film „Biskup Gojdič“ približuje dramatický životný príbeh blahoslaveného gréckokatolíckeho biskupa Pavla Petra Gojdiča, ktorého v januári 1951 vo vykonštruovanom procese odsúdili na doživotie. Zomrel v Leopoldove na následky mučenia a väznenia v deň svojich 72. narodenín. Z pôvodnej televíznej dramatiky uvedie DVOJKA psychologický príbeh Priateľstvá padajúceho lístia, Dušičky seniorov, televízny film Starý včelár a životopisný film o sv. Františkovi z Assisi Brat Slnko, sestra Luna.

Aj Rádio Slovensko prispôsobilo vysielanie sviatočnému dňu. Poslucháči sa dozvedia o aktuálnych pravidlách pre vyhlásenie nových blahoslavených. Pozrie sa tiež na starostlivosť o hroby významných ľudí, aj na cintoríny ako zdroj informácií pre historikov. Po 18:30 porozpráva gréckokatolícky kňaz Vladimír Skyba o význame Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. Po 21:00 je pripravený fíčer Pavla Náthera na tému „sprevádzanie“ – o ľuďoch v hospicoch, o tých, ktorí chorých navštevujú doma aj o tých, čo končia životnú púť.

Niekoľko zaujímavých titulov vrátanie premiér sa 1. novembra objaví v Rádiu Regina. Od 9:05 si poslucháči všetkých troch štúdií Reginy môžu vypočuť omšu z Kostola Svätej rodiny Bratislava – Petržalka, ktorú celebruje pomocný biskup Jozef Haľko. Od 12:10 je pripravená premiéra rozhlasového pásma o zosnulom režisérovi Gejzovi Ďurjakovi. Všetky tri štúdiá prinesú príbehy zachránených Židov počas 2. svetovej vojny z Bardejova. Premiéra „Spravodliví z Bardejova“ je do programu zaradená na 13:05.

Od 14:05 sa poslucháči Reginy dozvedia o rôznorodých pohľadoch na hudbu ako fenomén ľudského života – od hudobných interpretov rôznych žánrov, cez výrobcov hudobných nástrojov, pesničkové textárstvo, hudobné divadlo, hudobné múzeum až po hudobné skladateľstvo. V premiére relácie „Voda, čo nás drží nad“ taktiež odznejú rozhovory s osobnosťami hudobného sveta. V premiérovom pásme „Rozlúčky 2017“ si Regina od 15:05 zaspomína na osobnosti, ktoré odišli v tomto roku. V rozhlasovej hre „Samoty“ si o 23:00 budú dve herečky – matka a dcéra – vďaka spoločnému predstaveniu riešiť naštrbené vzťahy.

Rádio Devín 1. novembra priblíži, ktoré veľké osobnosti našli miesto posledného odpočinku napríklad na cintoríne Zentralfriedhof vo Viedni, P?re-Lachaise v Paríži, v bazilike Santa Croce vo Florencii, ale zájde aj na Vyšehrad v Prahe. Svetové cintoríny budú témou Ranného ladenia medzi 7:00 až 10:00, hosťom Radoslava Passiu bude kazateľ a spisovateľ Daniel Pastirčák. Ars litera sa od 17:00 zameria na Národný cintorín v Martine. O 20:00 sa bude Ľuba Lesná rozprávať na tému „odchádzanie“ s etnologičkou Katarínou Nádaskou, publicistkou Zuzanou Mistríkovou a filozofom Miroslavom Marcellim. O 23:00 predstaví Rádio Devín v relácii Musica slovaca Žalmy Ivana Hrušovského.

Táto informácia je komerčným oznámením a je odvysielaná v znení dodanom klientom bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA za jej obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá.
www.prservis.sk; email: prservis@sita.sk

K téme

Írsko. Čo všetko priniesla táto malá krajina svetu? Keď ti život dá „Citróna“, urob z toho najväčší hokejový sviatok

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.