Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
94149_gettyimages 1186407448 676x478.jpg
6. novembra 2020 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Svetová ekonomika v roku 2030: 5G technológie sľubujú rast o 1,5 trilióna dolárov

6.11.2020 – Nová štúdia analytickej spoločnosti STL Partners v spolupráci so spoločnosťou Huawei prichádza so závermi, že do roku 2030 by technológie s podporou 5G mohli v ôsmich kľúčových odvetviach vygenerovať dodatočných 1,5 trilióna dolárov. Rast a zvýšenie efektivity by najviac pocítil výrobný, energetický a ťažobný sektor, ale znateľný dopad by zaznamenali aj odvetvia ako zdravotníctvo, doprava či logistika.

Analytici zo spoločnosti STL Partners sa zamerali nielen na prípady použitia technológií s podporou 5G, ale sledovali aj vplyv technologických systémov, ktorých využitie prinesie výhody naprieč viacerými odvetviami naraz. Vhodným príkladom je dopravná infraštruktúra. „Podľa záverov spoločnosti STL Partners by 5G technológie mohli zvýšiť hodnotu HDP v oblasti dopravy a logistiky do roku 2030 až o 6 percent, čo je takmer dvojnásobok odhadu, ku ktorému analytici dospeli v roku 2019. Energetický sektor by potom mal vďaka 5G rásť o takmer 5 percent, výrobný sektor a sektor médií a zábavy o 4 percentá,“ hovorí Tomáš Kolder, hovorca korporátnej divízie Huawei.

Medzi konkrétne prípady použitia zahrnula spoločnosť STL Partners trasovanie a optimalizáciu v reálnom čase, technológie pre automatické doručovanie a dopravnú infraštruktúru na základe integrovaných senzorov a kamier. Od týchto riešení si výskumníci sľubujú menšie dopravné zápchy, efektívnejšie dodávateľské reťazce, nižšiu spotrebu paliva a menej nehôd na cestách.

SLT Partners pripúšťa, že 5G technológie sú ešte stále vo svojej počiatočnej fáze a v súčasnej dobe zdanlivo neponúkajú o mnoho viac než existujúce 4G technológie. Analytici však predpokladajú, že do roku 2025 bude sieť novej generácie dostatočne vyspelá, čo umožní masívny rozvoj M2M (machine to machine) komunikácie a internetu vecí. Ich komercializácia tak pravdepodobne začne až okolo roku 2023, pričom na mnohých trhoch nedôjde k plnému nasadeniu ani do roku 2030.

Zhrnutie štúdie nájdete tu.

Informačný servis

K téme

Miss Slovensko 2020 Leona Novoberdaliu prichádza s projektom energetickej efektívnosti. Chce ním pomôcť, ale aj zabodovať na Miss World Ste v správnych číslach? Na Svetový deň srdca sa policajti zamerajú na rýchlosť, tlak a cholesterol

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.