Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

Súhrn správ vydaných ekonomickou redakciou 6. novembra

BRATISLAVA – Sociálna poisťovňa (SP) vykázala za január až august tohto roka úspešnosť výberu poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie na úrovni 98,07 %. Vyplýva to zo správy o hospodárení poisťovne za január až august 2016. Ide o pomer uhradeného predpísaného poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, pokút a penále voči ich predpisu. Úspešnosť Sociálnej poisťovne pri výbere poistného v porovnaní s januárom až augustom vlaňajška klesla o 1,66 percentuálneho bodu.

BRATISLAVA – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) vyhlásili verejnú súťaž na dodanie pracovnej a bezpečnostnej obuvi pre svojich zamestnancov. Počas dvoch rokov predpokladajú za ňu zaplatiť predbežne 1,15 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (1,38 mil. eur vrátane dane). Ide o plnenie povinnosti štátneho správcu železničnej infraštruktúry podľa zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci poskytovať zamestnancom potrebné účinné osobné ochranné pracovné prostriedky.

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce ešte do konca tohto roka predstaviť systém nových pohotovostí a novelu zákona o poplatkoch. Povedal to v rámci konferencie Trend – Zdravotnícky manažment 2016 šéf rezortu Tomáš Drucker. Ako priblížil, na rokovanie vlády by chcel novelu o poplatkoch predložiť do konca roka 2016, pričom jej účinnosť odhaduje na 1. júl budúceho roka. „Myslím si, že ten návrh, ktorý máme pripravený a ešte ho finálne prediskutovávame, je dobrý,“ povedal minister. Podľa Druckera návrh zabezpečí istú mieru spravodlivosti a flexibility.

NEW YORK – Ceny ropy v závere týždňa oslabili. Ľahká americká ropa zlacnela o 59 centov a jej piatkové obchodovanie uzavrelo na úrovni 44,07 USD za barel. Oslabila aj severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu. Ropa Brent si odpísala 77 centov a uzavrela na hodnote 45,58 USD za barel. Cena vykurovacieho oleja sa znížila o 3 centy na 1,43 USD za galón a veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu klesla o 4,5 centu na 1,38 USD za galón.

RIGA/ BRATISLAVA – Memorandum o porozumení s medzi Slovenskom a Čínskou ľudovou republikou prinesie obom krajinám výhody v colnej oblasti aj vo vzťahu k výmene informácií. Novinárom to v sobotu v noci po prílete z Lotyšska povedala štátna tajomníčka Ministerstva financií SR Dana Meager. Tá ho v sobotu za Slovensko podpísala na summite krajín strednej a východnej Európy a Číny v Rige.

BRATISLAVA – Vklady súkromného sektora pokračovali v septembri v rastovej trajektórii. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), medzimesačne vzrástli o 1 % a medziročne o 7,5 %. V septembri sa mierne zrýchlil medzimesačný rast vkladov súkromného sektora, čo vyústilo do zrýchlenia medzikvartálnej aj medziročnej dynamiky. K zrýchleniu prispeli najmä firmy, ktorých medzikvartálny rast vkladov dosiahol 5,5 %. V sektore domácností sa ustálil medzikvartálny rast vkladov približne na 2 %, ktorý pretrváva v priemere už od začiatku roka 2015.

BRATISLAVA – V Európskej únii (EÚ) sa nachádza spolu 10,8 milióna poľnohospodárskych podnikov, na Slovensku je ich 23,6 tisíca. Hoci sa Slovensko zaraďuje medzi krajiny s nízkym počtom poľnohospodárskych podnikov, celkovo zaberajú plochu 1,9 milióna hektárov. Priemerné plocha slovenských agropodnikov tak dosahuje 80,7 hektára, čo je jedna z troch najvyšších hodnôt spomedzi členských krajín Európskej únie. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktorý zmapoval európske poľnohospodárstvo. Ako ďalej prieskum konštatuje, najviac podnikov, 3,6 milióna, je v Rumunsku, ďalej v Taliansku, Poľsku, Luxembursku či Spojenom kráľovstve.

BRATISLAVA – Občianska iniciatíva Slovensko bez GMO odovzdá v pondelok ministerstvu pôdohospodárstva a ministerstvu životného prostredia petíciu Za zdravé potraviny a Slovensko bez geneticky modifikovaných organizmov, ktorú podpísalo vyše 15 000 ľudí. Ako informoval jeden z organizátorov petície Daniel Lešinský z Centra pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA), signatári žiadajú, aby príslušné ministerstvá do 12 mesiacov zakázali pestovanie geneticky modifikovaných (GM) plodín a predaj GM osív na Slovensku. Chcú tiež povinné označovanie všetkých produktov, ktoré obsahujú geneticky modifikované zložky vrátane živočíšnych produktov a potravín vyrábaných zo zvierat, ktoré sú kŕmené GM krmivom.

BRATISLAVA – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Holandsku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene na úrovni AAA so stabilným výhľadom. Zároveň krajine potvrdila rating nadriadených nezabezpečených záväzkov v zahraničnej a domácej mene na stupni AAA, krátkodobý emisný rating v zahraničnej a domácej menej na úrovni F1+ a stropný rating na stupni AAA.

NEW YORK – Oslabovanie amerického akciového trhu pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami pokračovalo aj v závere týždňa. Trh v piatok klesol už deviaty deň v rade. Ide o najdlhšie oslabovanie amerického akciového trhu za viac ako tri desaťročia. Niekoľko dní pred voľbami v prieskumoch verejnej mienky vedie Hillary Clintonová, ale zdá sa, že Donald Trump jej náskok znižuje. Investori majú radi istotu, pričom sa predpokladá, že Clintonová by pravdepodobne udržiavala status quo, ale Trumpova politika je menej jasná.

BERLÍN – Nemecká prokuratúra rozšírila prešetrovanie emisného škandálu nemeckej automobilky Volkswagen a zahrnula do neho aj šéfa dozornej rady Hansa Dietera Pötscha. Informovala o tom v nedeľu automobilka Volkswagen. V septembri 2015, kedy bola odhalená manipulácia emisných testov dieselových motorov Volkswagenu v USA, bol Pötsch finančným riaditeľom automobilky.

BRATISLAVA – Strata, ktorú Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) má, je určená dvoma faktormi, v nedeľnej relácii televízie TA3 V politike to povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker. „Jedna oblasť je bežné hospodárenie, a to, že poisťovňa zvýšila svoje náklady na zdravotnú starostlivosť,“ spomenul minister s tým, že peniaze, ktoré určili pre pacientov, v prospech ľudí aj minuli. Dôvody, prečo v tejto oblasti boli náklady vyššie ako príjmy, sú podľa Druckera zákonné, pretože každý rok narastajú prirodzeným spôsobom mzdy pracovníkov v zdravotníctve. „Ďalej to boli dohody s ambulantným sektorom o zvýšení platieb. Celkovo narástli náklady na zdravotnú starostlivosť v tomto roku oproti minulému o 224 miliónov eur,“ dodal. Minister ďalej pokračoval tým, že druhú časť straty tvorí technická rezerva. „Už dnes vznikajú záväzky, ktoré zaplatíte, keď vám od poskytovateľa príde faktúra. Na to slúžia rezervy, aby ste ich zohľadňovali,“ doplnil.

BRATISLAVA – Aktivita na bratislavskej burze bola počas uplynulého skráteného štvordňového pracovného týždňa slabá. Slovenský akciový index SAX klesol medzitýždenne o 0,53 bodu na 317,06 bodu, keď jediným titulom z jeho bázy, ktorý zmenil hodnotu oproti predchádzajúcemu týždňu, boli akcie spoločnosti Tatry mountain resorts.

BRATISLAVA – Americký dolár v pondelok posilnil oproti euru aj voči jenu. Štatistický úrad Európskej únie Eurostat informoval, že ekonomika eurozóny sa počas júla až septembra zväčšila o 0,3 percenta a inflácia v Európskej menovej únii v októbri posilnila na 0,5 percenta zo septembrovej úrovne 0,4 percenta. Oba údaje sa však vnímali ako pomerne slabé a predpokladá sa, že Európsku centrálnu banku to bude viesť k tomu, že v neskoršej časti roka prijme ďalšie stimulačné opatrenia. Euro oproti doláru oslabilo o 0,3 percenta na 1,0949 USD/EUR. Dolár si rovnako o 0,3 percenta prilepšil aj voči jenu a stúpol na hodnotu 105 JPY/USD.

BRATISLAVA – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s zlepšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Maďarska. Agentúra zvýšila dlhodobý emisný rating a rating nadriadených nezabezpečených vládnych záväzkov o jeden stupeň na Baa3 z úrovne Ba1. Výhľad ratingov je stabilný. Moody’s zároveň o jeden stupeň, a to na úroveň Baa3, zlepšil dlhodobý emisný rating maďarskej centrálnej banky.

dn

K téme

Prekvapenie v súťaži ZlatyErb.sk o najlepšiu internetovú stránku samospráv za rok 2020 Čo ovplyvňuje kvalitu a bezpečnosť stavieb na Slovensku?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.