Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. novembra 2017 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Súčasný taliansky film láka námetmi, hereckými výkonmi ale aj netradičným pohľadom na tradičné témy

BRATISLAVA 8. novembra 2017 – Stredoeurópsky festival talianskeho filmu MittelCinemaFest predstaví tohto roku osem snímok renomovaných režisérovi nastupujúcej generácie filmových tvorcov, ktorí poskytujú svoj pohľad na súčasné Taliansko vo filmových novinkách roka 2017; a to s humorom, iróniou, ale aj vážnym spracovaním sociálnych tém. Kolekciu spája aj atraktívne herecké obsadenie, na plátne excelujú: Renato Carpentieri, Giovanna Mezzogiorno, Stefano Accorsi, Micaela Ramazzotti, Jasmine Trinca, Barbora Bobulová a ďalší.

Pätnásty ročník prehliadky, ktorú pripravil Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, sa uskutoční v Kine Lumi?re od 24. do 28. novembra 2017.

“Talianska kinematografia bola odjakživa východiskom pre všetkých milovníkov veľkého plátna a od povojnového obdobia až po dnešok prenikala do sŕdc divákov natoľko, že mnohé miesta vo filmoch talianskych režisérov vstúpili do všeobecného povedomia. Aj tohtoročná prehliadka bude pozostávať z príbehov veselých, dojímavých, či takých, ktoré nás prinútia zamyslieť sa,” povedal taliansky veľvyslanec na Slovensku Gabriele Meucci. Festival tradične pripravil Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave spolu s Istituto Luce Cinecitt?, v spolupráci s Talianskymi kultúrnymi inštitútmi v Budapešti, Prahe a Spoločnosťou Film Europe.

V Kine Lumi?re, ktorý svojho času navštívila aj slávna Giulietta Masina, jedinečná interpretka Rosselliniho, Felliniho a Comenciniho filmov, sa snímky v rámci festivalu budú premietať o 18.00 a 20.00 hodine. Všetky tituly majú na Slovensku svoju premiéru, niektoré z nich už preverili aj medzinárodné festivaly a ocenili tvorcov v rôznych kategóriách.

Otváracím filmom bude v piatok 24. novembra 2017 o 20.00 hod. Neha (La Tenerezza) režiséra Gianniho Amelia, ktorý s majstrovstvom sebe vlastným ponúka príbeh o osamelosti a neopätovaných láskach. Príbeh bývalého advokáta Lorenza, ktorý sa ocitá sám vo svojom byte uprostred Neapola i uprostred zložitých rodinných i susedských vzťahov, je hereckým koncertom Elia Germana, Giovanny Mezzogiorno, Micaely Ramazzotti a predovšetkým Renata Carpentieriho. Ten získal Zlatý glóbus pre najlepšieho herca, okrem toho si film odniesol štyri ceny Syndikátu talianskych filmových novinárov – Strieborná stuha a bol uvedený na festivaloch v Londýne, Haife, Moskve a vo Vancouvri.
V sobotu 25.novembra 2017 bude prehliadka pokračovať o 18.00 hod. filmom Kam padajú tiene (Dove cadono le ombre), ide o režijný debut dokumentaristky Valentini Pedicini, ktorý sa ešte ani nestihol dostať do domácej distribúcie. Snímka sa upriamuje na temnú epizódu v dejinách Švajčiarska, ktoré sa pokúsilo zastaviť kočovanie etnických nomádov Jenish, odňatím detí rodinám. Film uviedol aj benátsky festival v rámci sekcie Dni autorov.

Režisérska a scenáristická dvojica Marco e Antonio Manetti, známa pod menom Manetti Bros, najnovšie vytvorila hudobný film na tarantinovský spôsob Láska a podsvetie(Ammore e malavita). MittelCinemaFest ho v Bratislave uvedie v sobotu 25. novembra 2017 o 20.00 hod. Film je zmesou žánrov odrážajúcou celý mikrokozmos Neapola – od akčnej gangsterskej drámy po romantickú komédiu, od undergroundu k ľudovej neapolskej piesni. Ide o prvú autorskú mainstreemovú komédiu, ktorá sa dostala do oficiálneho výberu benátskeho festivalu, odkiaľ si aj odniesla cenu za filmovú hudbu, Soundtrack Stars Award Special. V Taliansku sa film dostal do kín začiatkom októbra a v krátkom čase sa vyšvihol na druhé miesto návštevnosti.

Herečka Barbora Bobulová sa slovenskému publiku pripomenie v snímke Čisté srdcia(Cuori puri), ktorý je na programe v nedeľu 26. novembra 2017 o 18.00 hod. Vo filme stvárnila tvrdú a bigotne veriacu matku osemnásťročnej Agnese pripravenej zložiť sľub predmanželskej čistoty až do momentu, kým nestretne chlapca, ktorý má za sebou zložitú minulosť a patrí do iného sveta. Pre dokumentaristu Roberta De Paolisa je film celovečerným hraným režijným debutom.

Režisérka Francesca Comencini nakrútila sentimentálnu komédiu, s iróniou a veľkou úprimnosťou podáva príbeh lásky, ktorá vo svete nedokáže existovať a tiež spôsob, akým sa ženy vyrovnávajú s koncami a novými začiatkami. Film Nemožné lásky (Amori che non sanno stare al mondo) sa snaží búrať tradičné schémy a predsudky. Film, ktorý prichádza do talianskych kín až 29. novembra, budú môcť diváci v Bratislave vidieť už v nedeľu 26. novembra 2017 výnimočne o 20.20 hod.

Režisér Sergio Castellito pravidelne siaha pri výbere filmových námetov po románoch svojej manželky, spisovateľky Margaret Mazzantini. Film Fortunata vznikol rovnakým spôsobom a zarezonoval aj na tohtoročnom festivale v Cannes, kde získala Jasmine Trinca Cenu pre najlepšiu herečku. Spolu s ňou v snímke exceluje aj Stefano Accorsi. Filmový príbeh o Fortunate, ktorá zvádza každodenný boj za právo na šťastie a dosiahnutie svojho sna uvedie festival v pondelok 27. novembra 2017 o 18.00 hod.

Režiséri Antonio Piazza, Fabio Grassadonia sa do medzinárodného povedomia dostali vďaka svojmu debutu Salvo, ktorý prišli v roku 2015 aj osobne predstaviť do Bratislavy. Ich druhý film Sicilan ghost story uvedie festival MittelCinemaFest v pondelok 27. novembra 2017 o 20.00 hod. Film rozpráva pravdivý príbeh únosu syna jedného z mafiánskych bossov na Sicílii a vyniká schopnosťou režisérov prepojiť obscénnosť mafiánskych praktík so silou rozprávkového príbehu. Táto sicílska „ghost story“ je v rovine skutočnosti temnou rozprávkou a v rovine fantázie rozprávkou o láske.

Paolo Genovese sa do pozornosti slovenských divákov dostal vďaka úspešnej komediálnej dráme Úplní cudzinci. Jeho najnovší film Miesto splnených túžob (The Place) uzatváral len pred pár dňami Festival del Cinema v Ríme a vďaka spoločnosti Film Europe Media Company zavŕši v utorok 28. novembra 2017 o 20.00 hod. vo festivalovej premiére MittelCinemaFest. Diváci sa opätovne môžu tešiť na brisknú konverzačnú komédiu plnú známych tvárí a skvelých hereckých výkonov.

Organizátori MittelCinemafestu: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Talianske veľvyslanectvo, Istituto Luce Cinecitt?
Partneri: VÚB a.s., Film Europe
Mediálni partneri: Rádio Devín, Rádio_FM, Euroawk, Sita, Buongiornoslovacchia.sk
Vstupné na jednotlivé projekcie je 4,50 Eur/3,50 Eur, je možné si zakúpiť v Kine Lumi?re
Viac informácií o filmoch: www.iicbratislava.esteri.it, www.kino-lumiere.sk, www.filmitalia.org

K téme

Výhody investovania v Dubaji: Čo potrebujete vedieť, aby ste uspeli? Ekval IT 2024: Bez feministov to nepôjde

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.