Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86737_fbcover1.jpg
18. januára 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Sú štyridsiatnici na odpis?

BRATISLAVA 18. januára 2018 – Problém 50+ v oblasti zamestnateľnosti je zrejmý a komunikovaný už dlhšie. Do skupiny, ktorá si na Slovensku ťažšie hľadá prácu, však v posledných rokoch spadajú aj ľudia po 40tke.

Napriek historicky najnižšej miere nezamestnanosti na Slovensku sa dnešným štyridsiatnikom hľadá nová práca čoraz ťažšie. Občianske  združenie Inštitút Trvalého Rozvoja 40+ preto spustilo prieskum medzi ľuďmi po 40tke, ktorý potrvá do 15.2018. Prieskum mapuje skutočné skúsenosti ľudí 40+ s hľadaním si práce.

Čo hovoria čísla?

„Už teraz nám čísla ukazujú, že 40tnik si v 50% prípadov hľadá prácu 6-12 mesiacov. V správach sú diváci informovaní, že chýbajú špecialisti. Zadania firiem však často okliešťujú možnosti recruiterov – pretože požiadavka firiem a manažmentov zvyčajne siaha vo výberovom procese k ľuďom do 40 rokov“, uviedla Andrea Trávničková, zakladateľka Inštitútu trvalého rozvoha 40+.

Fakt, že ľudia 40+ sú znevýhodňovaní, potvrdil aj  RNDr. Vilam Páleník,  PhD., h. doc.  zo Slovenskej akadémie vied.  „Náš trh práce extrémne požaduje ideálnych pracovníkov, t.j. v ideálnom veku, s ideálnou praxou, či vzdelaním. Pritom reálne takýchto formálne ideálnych pracovníkov niet a na druhej strane formálne ideálny pracovník vôbec nemusí byť ten najlepší pracovník,“ uviedol v rozhovore pre stránku Inštitútu trvalého rozvoja 40+ Viliam Páleník.

Ste po 40tke a hľadáte si prácu?

Aké máte skúsenosti s hľadaním si práce vy? Máte po 40tke a hľadáte si prácu? Alebo chcete reštartovať a rozhodujete sa podnikať? Prípadne poznáte ľudí vo svojom okolí, ktorých sa téma týka? Zapojte sa do vyplnenia dotazníku. Pomôžete tak k čo najvernejšiemu výsledku prieskumu. Odkaz na dotazník nájdete tu:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf5v_xVQoGyFKGFx4esZrp4YKzviu4an4RPsM9YFkNTsoH0pw/alreadyresponded?c=0&w=1

Alebo: http://www.click4survey.sk/s/17331/94e7181c

Aké sú ciele Inštitútu?

Inštitút trvalého rozvoja 40+ je prvá slovenská odborná platforma, ktorá sa venuje problematike zamestnateľnosti a uplatniteľnosti ľudí po 40tke na trhu práce. Hľadáme systémové riešenia v oblasti odstraňovania vekovej diskriminácie a zároveň sme v kontakte s individuálnymi príbehmi ľudí vo veku 40+, ktorí majú čo ponúknuť a chcú byť aktívnou súčasťou spoločnosti. Podporujeme ľudí 40 plus, ktorí sa rozhodujú pre zmenu v kariére alebo osobnom živote, hľadajú nové príležitosti a sú na trhu práce konfrontovaní s vekovou diskrimináciou. Sme toho názoru, že nedostatok pracovnej sily na Slovensku je do istej miery možné riešiť aj využitím domácich zdrojov, keďže ľudia medzi 40 -55 rokom života sú na vrchole svojich pracovných skúseností, zručností a energie. „ Je potrebné korigovať deformovaný trh práce. Inak, než tým, že o týchto veciach budeme  verejne hovoriť nahlas, k zmene nepríde,“ hovorí Martina Valachová, zakladateľka  Inštitútu trvalého rozvoja 40+.

K téme

dm je štvrtou najobľúbenejšou značkou na Slovensku Slováci jej dôverujú: Rodinná firma Terézie Svátovej opäť obhájila ocenenie „Najdôveryhodnejšia značka“

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.