Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. februára 2017 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Štúdio RTVS KOŠICE si pripomína 55 rokov televízneho vysielania

BRATISLAVA/KOŠICE 23. februára – Košické štúdio počas svojej existencie vyrobilo viac ako 60.000 spravodajských príspevkov, približne 28.000 relácií vrátane dabingových diel a 5.000 dokumentárnych filmov. Od začiatku svojej existencie prinášalo spravodajské informácie a už v prvom roku fungovania odvysielalo priamy prenos divadelného predstavenia zo Štátneho divadla Košice – divadelnej hry Jána Kákoša Vietor do tvárí. Rýchly technologický rozvoj štúdia potvrdili aj priame prenosy z Medzinárodného maratónu mieru v r. 1962 a z medzinárodných cyklistických Pretekov mieru v r. 1963. Výrazne sa rozvíjala aj dokumentárna  tvorba, či tvorba pre deti – od rozprávok a večerníčkov až po Zlatú bránu. „Veľmi ma teší, že veľké výročia RTVS z minulého roku nasleduje ďalšie výročie významné pre región Košíc. Je pre mňa symbolické, že práve v tomto roku spúšťame veľký projekt rekonštrukcie televíznej časti štúdia v Košiciach. RTVS tak dokazuje, že svoj vzťah k regiónom nielen deklaruje, ale ho aj realizuje v praxi,“ uviedol k výročiu košického štúdia generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

 „Netreba zabúdať na fakt, že s históriou košického televízneho štúdia sú späté kľúčové televízne formáty verejnoprávnej televízie. Práve v Košiciach vznikali relácie Správny kľúč, Drišľakoviny, Talentárium či Klipmánia, nesmierne populárna Zlatá brána, v ktorej ako moderátor začínal spevák skupiny No Name Igor Timko, či známe Táraninky s Mariánom Čekovským. Košické štúdio je teda právom hrdé na svoju bohatú históriu a pevne verím, že má pred sebou nemenej úspešné tvorivé obdobie,“ dodáva výkonný riaditeľ Štúdia RTVS Košice Juraj Hidvéghy, ktorý je zároveň riaditeľom súťaže Košický zlatý poklad – najstaršej autorskej súťažnej prehliadky populárnej hudby na Slovensku – minulý rok sa v Košiciach uskutočnil už jej 32. ročník. 

Dnes je košické televízne štúdio plnoformátovou súčasťou Štúdia RTVS Košice. Aktívne mapuje dianie v regióne prostredníctvom regionálnych spravodajských štábov, svojou produkciou obohacuje televíznu programovú ponuku RTVS a naďalej dáva priestor na realizáciu televíznym tvorcom, hercom a umelcom z regiónu. Okrem značného objemu spravodajstva, publicistiky a národnostného vysielania vyrába v rámci hranej tvorby detskú reláciu Zázračný ateliér, veľkej diváckej obľube sa teší folklórna relácia Kapura. V dokumentárnej tvorbe vyrába cyklus Encyklopédia slovenských obcí a Necelebrity, reláciu o živote v regiónoch Teleregina a participuje na výrobe magazínu krajín V4 s názvom Kvarteto.

Špeciálny program k 55. výročiu vysielania košického štúdia na Dvojke Piatok 24. 2.
6.30 Zlatobránsky pamätníček
10.00 Kráľovská hra
17.20 Prvý riaditeľ, prvý pracovník
17.45 NAŽIVO TELEREGINA
18.30 PREMIÉRA Brána do televízie – dokumentárny film o tvorbe a ľuďoch spojených s 55 ročnou históriou košického štúdia Slovenskej televízie. Dokumentárny film zachytáva výnimočné momenty z 55 ročnej tvorby košického štúdia Slovenskej televízie. Cez reflexie tvorcov, program i spomienky osobností umeleckého života divák nazrie do televízneho archívu, vráti sa v čase a spozná rozmanitosť programov televízneho štúdia v metropole východu.  19.10 detský blok Veľké detské predstavenie zostavený z legendárnych večerníčkových seriálov zo štúdia Košice: Tri svište, Gaštanko a Gaštaník, Kominárik a kocúrik, Muška Svetluška, Žabčo a Žabinka, Na polici v hrnci.

Sobota 25. 2.
Tri archívne dokumenty zo začiatkov štúdia Košice:
9.00 Korytári
9.25 V čistej vode na Laborci
9.50 Lendacká svadba

K téme

Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre Tesco na Slovensku ďalej rastie: V petržalskej Galérii otvárajú ďalšie obchody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.