Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. februára 2016 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Ste precitlivení? Tu sú tipy, ako to využiť!

Hoci sa hypersenzitívni ľudia často trápia – sú zraniteľní, náchylní na stres a pochybujú o sebe – táto vlastnosť sa dá využiť v ich prospech. Hypersenzitívni ľudia medzi nami je pútavá kniha o pretlaku pocitov. Pomôže vám pochopiť, prečo sú vysoko citliví ľudia „iní“, a nielen to. Možno medzi nich patríte aj vy – veď hypersenzitivitou sa vyznačuje až 20% všetkých ľudí.

Autor Rolf Sellin je sám hypersenzitívny a preto sa rozhodol napísať knihu pre všetkých ľudí – aj pre tých, ktorí sú ako on, aj pre ich okolie, a aj pre rodičov hypersenzitívnych detí. Podľa autora je hypersenzitivita nadanie pre bohatý vnútorný svet.

Väčšina hypersenzitívnych ľudí si veľmi želá, aby bol svet ľudskejší, a je preto ochotná niečo spraviť. A presne v tom je ich prínos pre spoločnosť. Práve oni sú tí, ktorí ako prví spozorujú, keď sa deje niečo nespravodlivé, keď niečo nie je v súlade s kostolným poriadkom. Ako prví spoznajú, čo nám chýba. Často sú prví, ktorí pocítia následky toho, keď ľudskosť pokrivkáva.

„S nasledujúcim podivným fenoménom sa opakovane stretávam u klientov a návštevníkov seminárov,“ píše Rolf Sellin v knihe Hypersenzitívni ľudia medzi nami.
V každodenných situáciách sú menej citliví ľudia viac flexibilnejší, schopnejší konať a rozhodovať sa, v extrémne nebezpečných situáciách je to presne naopak. Keď všetci v panike pobehujú z miesta na miesto, sú to práve hypersenzitívni jedinci, kto si zachová chladnú hlavu. Máme prehľad a vieme, čo je nutné spraviť, sme smelí a vieme bojovať.

Zvláštny rozpor. Je to, akoby sme z ničoho nič zaradili novú rýchlosť, určili nové pravidlá. Neschopnosť rozhodovať sa a snaha nespôsobovať ťažkosti sú zabudnuté vlastnosti odrazu vieme celkom presne, čo je dôležité a čo je nutné vykonať.

V tomto stave dokážeme prijať kontakt a životné výzvy. Už len sebadôvera a vedomosť, že dokážeme byť aj suverénni, menia naše životné nastavenie a koncept, v ktorom ži- jeme. Ak hypersenzitívny človek prežije takúto skúsenosť, začne opäť dôverovať životu a jeho výzvam, ktoré mu pomáhajú rásť. Ale pozor: Nesmieme si však tento stav zamieňať s tendenciou, ktorá je u mnohých hypersenzitívnych taká výrazná, a to sklon k podávaniu vysokého výkonu v snahe prispôsobiť sa norme, ktorý často vedie k prepracovanosti.

Obraz hypersenzitivity a náš vzťah k stresu sú veľmi protichodné. Mali by sme sa učiť, ako čeliť výzvam, a trénovať to stále odznova. Najčastejšie sú to naše vlastné automatické reakcie, ktoré stres ešte zvyšujú a dávkujú. Vedomou zmenou procesov je možné riadiť stresové reakcie a zvýšiť svoju tolerančnú hranicu, pokiaľ ide o stres. A s tým nám môže pomôcť aj samotná hypersenzitivita.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Roman Kýr z Henklu: Zmenami v portfóliu reagujeme na ekologické výzvy aj náladu spotrebiteľov Máte radi expedície? Máme pre vás tip na jednu špeciálnu – Expedíciu Medíkovo!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.