Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
100640_adobestock_303880541.jpeg
19. decembra 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Šťastné a zelené Vianoce!

19.12.2022 – Vianoce vnímame hlavne ako sviatky radosti, pokoja a rodinnej pohody. V ostatných rokoch si však všímame, ako sa tieto tradičné sviatky postupne menia na sviatky nadmerného konzumu a veľkého množstva vyhodeného odpadu.

OZV ENVI – PAK pripomína, aby sme aj počas Vianoc mysleli na svoje okolie a životné prostredie.

Počas Vianoc rastie aj množstvo odpadu

Práve na Vianoce si chceme dopriať viac, a preto v tomto období aj viac nakupujeme. S rastúcou spotrebou rastie aj množstvo odpadu. Odhaduje sa, že počas vianočných sviatkov vyhodíme až dvojnásobné množstvo smetí v porovnaní s inými mesiacmi v roku. Celkovo tak v decembri vyprodukujeme až o 150 tisíc ton odpadu viac. „Odpad vzniká takmer zo všetkého – vianočného stromčeka, dekorácií, baliaceho papiera, jedla aj samotných darčekov. Počas vianočných sviatkov ľudia vyhadzujú oveľa viac odpadu ako počas iných mesiacov v roku,“ vysvetľuje Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu OZV ENVI – PAK.

Tipy pre zelené Vianoce

OZV ENVI – PAK preto prináša zopár praktických rád, ako zamedziť prebytočnému vzniku odpadu.

Obdarujte tento rok svojich blízkych vlastnoručne vyrobeným darčekom, ekologickou kozmetikou či zaujímavou knihou. Vhodnou alternatívou sú nehmotné darčeky v podobe zážitkov (vstupenka do divadla či fitness centra, jazykový kurz, wellness pobyt). Ak sa už rozhodnete pre hmotný darček, kúpte namiesto množstva drobností jednu skutočne užitočnú vec, ktorá bude mať dlhodobejšie využitie.
Takmer 50 % komunálneho odpadu tvorí bioodpad. Preto si už pred samotným nákupom urobte zoznam a nakupujte len to, čo naozaj spotrebujete. Vyberajte si trvanlivejšie potraviny a dajte prednosť lokálnym výrobkom alebo bezobalovým potravinám. Nakupujte s vlastnou opakovane použiteľnou taškou a vreckami.
Uprednostnite prírodné materiály, kúpte si živý stromček v kvetináči, alebo si naaranžujte vetvičky do vázy. Za zváženie stojí kúpa izbového ihličnanu, ktorý je krásny po celý rok. Originálny a jedinečný stromček sa dá vyrobiť z konárov alebo kníh, ktoré je možné spestriť ozdobami alebo osvetlením.
Ozdoby a vianočné dekorácie si vyrobte z prírodných materiálov (drevo, ihličie, šišky, šípky, škorica, sušené ovocie), ktoré vám navyše aj prevoňajú byt alebo dom. Ideálnou a úspornou formou vianočného osvetlenia sú LED žiarovky, spotrebujú oveľa menej energie a vydržia dlhšie ako klasické.
Darček zabaľte do recyklovaného papiera alebo použite papier a tašky z minulého roka.
Namiesto klasických papierových vianočných pozdravov pošlite SMS, e-mail alebo správu cez WhatsApp či Messenger. Ak k pozdravu priložíte aj nejakú milú fotku, rozhodne potešíte rodinu aj priateľov.

Tipy, ako správne vzniknutý odpad vytriediť

A ak nám na Vianoce nejaký ten odpad vznikne, skúsme ho aspoň správne vytriediť.

Živý vianočný stromček nechajte voľne položený vedľa kontajnerov, väčšina miest zabezpečuje zvoz stromčekov a postará sa aj o ich recykláciu. Ešte predtým ho nezabudnite odzdobiť. Pokazené svetlá a rôzne nefunkčné svetielka zaneste na zberný dvor.
Papierové obaly z darčekov a rôzne darčekové papierové krabice patria do modrého kontajnera či vreca na papier. Nesmú však byť znečistené, zamastené a mokré. Pred vyhodením ich ešte riadne postláčajte.
Plastové obaly z darčekov, kozmetiky aj potravín patria do žltého kontajnera alebo vreca na plasty. Aj tieto treba pred vyhodením zošliapnuť a zmenšiť ich objem. Nesmú však obsahovať hrubé zvyšky tekutín, jedla alebo kozmetiky.
Zostatky vareného jedla, potraviny živočíšneho pôvodu a pokazené potraviny vytrieďte do kuchynského odpadu, šupky z ovocia a zeleniny, škrupiny vajec, čajové vrecúška patria tiež do bioodpadu alebo do domácich kompostérov.
Oblečenie alebo obuv, ktoré sa vám nepáčia, alebo ktorých veľkosť vám nesadla, posuňte svojim známym, ktorí ich určite radi vynosia. Ak je to možné, skúste ich vymeniť v obchode za iný tovar alebo ich vymeňte na niektorom zo swapov s oblečením, prípadne ich darujte charite. Až v tom poslednom prípade ich zaneste na zberný dvor alebo ich vhoďte do kontajnerov určených na šatstvo.
Hračky darujte niekomu, komu určite urobia radosť.
Žiarivky, batérie z hračiek alebo svetelných dekorácií môžete odovzdať v obchodoch, kde sa tieto výrobky predávajú. Batérie môžete tiež odniesť do akejkoľvek inej predajne, v ktorej sa predávajú, alebo ich zaneste na zberný dvor. Obyčajné žiarovky patria do zmesového komunálneho odpadu.
Pokazené svetlá a rôzne svetielka zaneste na zberný dvor alebo do predajní s elektrospotrebičmi.

„Najlepší odpad je ale ten, ktorý vôbec nevznikne – majme to na pamäti aj počas vianočných sviatkov. Vianoce predsa nie sú o tom, kto kúpi najviac darčekov, alebo bude mať najkrajšie vyzdobený stromček. Vianoce sú predovšetkým o spoločne strávených chvíľach s našimi blízkymi a rodinou“, uzatvára Katarína Kretter.

Viac informácií o triedení odpadu si môžete pozrieť tu.

Informačný servis

K téme

Ako byť šťastní, keď sa svet okolo rúca? Divadlo na Tomovom jazere 5 knižných tipov na tento týždeň. Silné, zábavné a inšpiratívne príbehy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.