Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. augusta 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Stanovisko VšZP k uhrádzaniu nekategorizovaného lieku Jakavi

BRATISLAVA 26. augusta – V súvislosti s konkrétnym prípadom pacienta, VšZP registruje zvýšený záujem médií o podmienky úhrady nekategorizovaného lieku Jakavi. Liek na Slovensku nie je hradený z verejného zdravotného poistenia. V praxi to znamená, že poisťovňa ho môže schváliť len na výnimku.

Liek Jakavi je novým liekom, ktorý sa na Slovensku výnimočne začal používať len od roku 2013. VšZP s cieľom zabezpečiť svojim poistencom modernú liečbu, tento nekategorizovaný liek schvaľovala na výnimku dva roky. V roku 2013 uhradila liečbu liekom Jakavi 9 poistencom a v roku 2014 to bolo 18 poistencov.

Po dvoch rokoch využívania lieku v reálnej terapeutickej praxi (nie v podmienkach klinických štúdií), VšZP v spolupráci s odborníkmi i výrobcom, vyhodnocuje účinnosť liečby. Na základe výsledkov vyhodnotenia budú stanovené nové pravidlá pre schvaľovanie výnimiek na tento liek. Pravidlá sú založené na tom, aby liek dostali všetci pacienti, u ktorých je reálny predpoklad úspešnosti liečby. V najbližších týždňoch bude VšZP schvaľovať nové žiadosti o výnimku na liek Jakavi všetkým poistencom, ktorí splnia kritériá, založené na vyhodnotení doterajších skúseností s touto liečbou. Zároveň sa výrobca lieku zaviazal, že podnikne kroky k výraznému zníženiu ceny lieku a zváži jeho zaradenie medzi kategorizované lieky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Zdravšie a udržateľnejšie potraviny za dostupnú cenu? Stačí nakúpiť v Lidli COOP Jednota pokračuje v protiinflačnej garancii

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.