Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. augusta 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Stanovisko GP SR k medializovaným informáciám o prípade Hedvigy Ž .M.

BRATISLAVA 14. augusta – Generálna prokuratúra Slovenskej republiky považuje za nevyhnutné (pre informáciu verejnosti) uviesť niektoré skutočnosti, ktorými sa riadila pri rozhodovaní o ďalších procesných úkonoch v prípade Hedvigy Ž. M.
Prokurátor GP SR dňa 18. apríla 2012 požiadal sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu v Nitre, aby vydal príkaz na vyšetrenie duševného stavu obvinenej v zmysle ustanovenia § 148 ods. 2 Trestného poriadku SR, a to na základe toho, že obhajca obvinenej JUDr. Roman Kvasnica predložil do vyšetrovacieho spisu lekárske správy od ošetrujúcich lekárov – psychiatrov, z ktorých vyplynulo, že u obvinenej bola v čase spáchania skutku diagnostikovaná duševná porucha. Preto v záujme zabezpečenia všetkých práv obvinenej prokurátor GP SR pristúpil k tomuto kroku. Sudkyňa pre prípravné konanie Okresného súdu v Nitre s návrhom prokurátora súhlasila a vydala písomný príkaz na vyšetrenie duševného stavu obvinenej s odôvodnením, že súd má pochybnosti o tom, či Hedviga Ž. M. netrpí duševnou poruchou, ktorá by mohla znížiť jej ovládacie a rozpoznávacie schopnosti. Na základe tohto príkazu sudkyne prizval prokurátor GP SR do konania dvoch znalcov z odboru zdravotníctva a farmácie (odbor psychiatria). Prizvaní znalci nemohli spracovať znalecký posudok, pretože právni zástupcovia Hedvigy Ž. M. naliehali, aby boli prítomní po celý čas znaleckého úkonu. Uviedli, že obvinená na otázky znalcov, ktoré sú súčasťou psychiatrických ambulantných vyšetrení, odpovedať nebude. Podľa vyjadrenia jedného zo znalcov jeden z právnych zástupcov obvinenej mal nahrávať na diktafón bez súhlasu znalca priebeh znaleckého vyšetrovania. Prizvaní znalci preto navrhli, aby vyšetrenie duševného stavu obvinenej bolo vykonané v zdravotníckom ústave. S týmto návrhom sa prokurátor GP SR stotožnil a požiadal sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu v Nitre o vydanie návrhu na nariadenie pozorovania Hedvigy Ž.M. v zdravotníckom ústave v zmysle ustanovenia § 148 odsek 3 Trestného poriadku SR.
Generálna prokuratúra SR zaujme stanovisko k zamietnutie návrhu o schválení uznesenia podľa § 148 odsek 3 Trestného poriadku SR Okresným súdom v Nitre po doručení rozhodnutia Okresného súdu v Nitre, ktoré do dnešného dňa nebolo GP SR doručené.

Tlačové a informačné oddelenie
Generálna prokuratúra Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;bl

K téme

Zdravšie a udržateľnejšie potraviny za dostupnú cenu? Stačí nakúpiť v Lidli COOP Jednota pokračuje v protiinflačnej garancii

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.