Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. mája 2017 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

SRDCE – výkonné, ale zraniteľné

OBEZITA A PREDSIEŇOVÉ FIBRILÁCIE

Obezita je chronické progresívne ochorenie, pri ktorom platí jednoduchá rovnica: nepomer medzi príjmom a výdajom kalórií. Akumulácia tuku vedie k štrukturálnym a funkčným zmenám, ktoré kulminujú mnohopočetnými orgánovo-špecifickými patologickými komplikáciami. Tie po čase významne ovplyvňujú nielen morbiditu, ale aj kvalitu a dĺžku života obézneho človeka. Obezita zvyšuje riziko rozvoja chronických ochorení. Je zodpovedná za 60 % zvýšenie rizika rozvoja diabetes mellitus 2. typu, za 20 % zvýšenie rizika rozvoja artériovej hypertenzie a ischemickej choroby srdca (ICHS), za 10 až 30 % nárast rakovinových ochorení. Čo je však alarmujúce – práve obezita je jedným z najzávažnejších rizikových faktorov pre vznik kardiovaskulárnych chorôb. Nadváha zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb o 34 percent. Obezita o neuveriteľných 104 percent!

Situácia na Slovensku je podobne ako v ostatných častiach Európy a sveta je podľa slov MUDr. Ľubomíry Fábryovej, PhD., predsedníčky Obezitologickej sekcie SDS, alarmujúca.

„Viac ako 60 % slovenskej dospelej populácie v produktívnom veku má nadhmotnosť alebo obezitu. 25 % dospelých mužov a žien spĺňa kritériá pre obezitu a asi 1 % slovenskej dospelej populácie patrí do kategórie ťažkej obezity. Narastá obezita v detskom a adolescentnom veku“. Povedané ešte lapidárnejšie: Na Slovensku je obézny alebo trpí nadváhou, každý štvrtý človek a nech to znie akokoľvek neuveriteľne – optimálnu hmotnosť má u nás iba 38 % populácie. Z tohto pohľadu ide teda o veľmi závažný zdravotný problém našej spoločnosti.

Cestou k prevencii odstráneniu obezity je dlhodobá, doživotná správna výživa. Pomer cukrov, tukov a bielkovín musí byť v strave vyvážený. Ideálne je prijať 50 % zložitých sacharidov, 30 % tukov a 20 % bielkovín. Dostatočný a pravidelný príjem tekutín, napríklad nízko- mineralizovaných vôd, preukázateľne podporuje látkovú výmenu a zvyšuje energetický výdaj organizmu až o 30 percent.

Zdravým životným štýlom, správnou výživou a dostatočným pohybom sa dá výrazne predchádzať obezite a rozvoju pridružených ochorení spojených obezitou. Zníženie hmotnosti a množstva viscerálneho telesného tuku môže zvrátiť alebo aspoň zmierniť poškodzovanie kardivaskulárneho systému vedúceho k aj k fibrilácií predsiení, ktorá v prípade vytvorenia trombu môže spôsobiť cievnu mozgovú príhodu s fatálnymi následkami.

NIE JE ARYTMIA, AKO ARYTMIA

„Optimálna srdcová frekvencia sa pohybuje medzi 60-80 úderov za minútu, ale nedá sa to takto jednoducho definovať pre celú populáciu. Napr. pre mladých fyzicky veľmi zdatných jedincov je aj frekvencia 40-45/minútu normálna, kým takáto frekvencia pre starších pacientov je nedostatočná. Je normálne, ak srdcová frekvencia v nočných hodinách klesá aj na 40 úderov za minút, kým pri fyzickej aktivite, alebo v stresových situáciách stúpa nad 100/minútu. Teda srdcová frekvencia závisí od činnosti a stavu, v ktorom sa jedinec nachádza. Ak srdcová frekvencia nezodpovedá danej činnosti ktorú jedinec vykonáva, môže ísť o chorobnú zmenu v zmysle pomalej alebo rýchlej frekvencie.“ Uviedla MUDr. Silvia Mišíková, PhD. – lekárka na VÚSCH a. s.

Koho a kedy môže fibrilácia predsiení postihnúť

Fibrilácia predsiení je epidémiou 21. storočia a je známe, že vo všeobecnosti sa vyskytuje v celkovej populácii u 1,5 až 2 %, v nižších vekových kategóriách (do 40 – 50 rokov) je výskyt FP menej ako 0,5 percenta avšak vo veku 70 – 80 rokov je vznik FP zhruba u 9 – 10 % populácie. FP sa rozvinie približne u jedného zo štyroch ľudí vo veku 55 rokov (24 % mužov a 22 % žien). Posledné demografické údaje hovoria, že v Európe trpí FP zhruba 6-miliónov ľudí, na Slovensku predpokladáme, že je to približne 60-tisíc pacientov.

Základ liečby – správna diagnóza

Základom liečby fibrilácie predsiení je správne stanovenie diagnózy. V prípade, že lekár má k dispozícii diagnostiku na 12-zvodovom EKG, diagnóza je jasná. Sú však aj také atypické prípady, keď na základnom EKG, ktoré pacientovi natočia v ambulancii, sa FP nemusí vyskytovať. Podľa Prof. MUDr. Robert Hatala, CSc. – prednostu kardiologickej kliniky, „je bezpochyby najefektívnejšia liečebná metóda prevencia. Fibrilácia predsiení sa dá dlhodobo definitívne vyliečiť len u relatívne malej časti pacientov, aj to len keď sa zachytí v počiatočnom štádiu. Efekt sofistikovanej katétrovej liečby zväčša pretrváva okolo 5 rokov. Takže najefektívnejší postup je včas identifikovať pacientov, ktorí majú vysokú pravdepodobnosť ochorenia a arytmiu následne definitívne vyliečiť katétrovou abláciou. Tých však je len malá časť. U ostatných má kľúčový význam stanovenie rizika mozgovej porážky a jej prevencia.“

Liečba fibrilácie predsiení v ko >Prvým krokom je úprava životosprávy pacienta- racionálna životospráva.

Ak je u pacienta zistená FP, začína sa samozrejme, od najjednoduchšej a najdostupnejšej liečby – pomocou liekov.

Ak je pacient vysoko symptomatický a nemá závažnejšie štrukturálne ochorenie srdca, zvažuje sa ako potenciálny kandidát na katetrizačnú liečbu FP – izoláciu pľúcnych žíl.

V prípade, že sa u pacienta vyskytujú nejaké ďalšie sprievodné poruchy rytmu, napríklad pri liečbe antiarytmikami, dochádza k nadmernému spomaleniu tepovej frekvencie, alebo sa nedarí dostať arytmiu pod kontrolu, riešením je implantácia kardiostimulátora s nastavením rôznych kardiostimulačných režimov.

V prípade, že pacient má antiarytmiká a súčasne implantovaný kardiostimulátor a napriek tomu má silné búšenie srdca, indikovaná je ablácia atrioventrikulárneho uzla.

Súčasťou liečby FP v akomkoľvek štádiu je adekvátna antikoagulačná liečba.

Pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o srdcovocievne ochorenia – pre širokú verejnosť, pacientov, aj ich blízkych je k dispozícii web stránka na ktorej sú dostupné komplexné informácie o všetkých rozšírených kardiovaskulárnych ochoreniach, ich príznakoch a príčinách vzniku, prevencii, diagnostike, liečbe, ale tiež praktické rady pre pacientov a ich blízkych, ktoré im pomôžu zvládať ochorenie a jeho liečbu.

K téme

Liečba vysokého LDL cholesterolu je vo väčšine prípadov doživotná Vaša cesta za hranice seba samého. Nespútaná duša

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.