Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. marca 2014 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

SPP odmenil víťazov 15. ročníka súťaže Mesiac detskej tvorby

BRATISLAVA 12. marca – Takmer 4 500 detí sa zapojilo do výtvarnej súťaže profesora Karola Ondreičku Mesiac detskej tvorby. Porota dnes vyhlásila víťazov najpútavejších detských výtvarných prác v spoločnosti SPP. Súťaž organizuje občianske združenie Korytnačky v spolupráci s SPP a Slovenským paralympijským výborom.

Celoslovenská výtvarná súťaž je určená telesne a duševne znevýhodneným deťom bez ohľadu na vek či diagnózu. Cieľom projektu je podnietiť zdravotne znevýhodnené deti k tvorivosti a prispieť tak k ich integrácii do spoločnosti.

„Už 15 rokov školy pravidelne posielajú do súťaže skvelé a kvalitné detské kresby od nadaných výtvarníkov. Vždy žasnem nad talentom detí, ktoré nás dokážu aj napriek znevýhodneniu milo prekvapiť. Je príjemné vedieť, že naša súťaž priniesla veľa radosti, splnených prianí a nádej,“ vyjadrila sa Zuzana Katrušinová, predsedníčka združenia

Do súťaže sa zapojilo 298 špeciálnych základných škôl, detských domovov, sociálnych, nemocničných, integrovaných a reedukačných zariadení z celého Slovenska. Témy a námety súťaže sa každoročne menia. Tento rok detské talenty kreslili a maľovali obrázky na päť výtvarných tém: Naše Slovenské naj, Anjelsky krásne Vianoce, Štyri ročné obdobia, Moja vysnívaná dovolenka a Paralympizmus očami detí.

Táto mimoriadne obľúbená súťaž nesie meno významného slovenského výtvarníka, profesora Karola Ondreičku, ktorý odborne viedol celý projekt od jeho vzniku až do roku 2003. Počas pätnásťročnej existencie súťaže hodnotila porota takmer 84 000 detských prác, ktoré vytvorili deti pod vedením učiteľov, vychovávateľov a rodičov.

Zloženie poroty:
prof. Dušan Kállay – predseda poroty, akademický maliar
Mgr. Helena Ondreičková – učiteľka výtvarnej výchovy
Mgr. Zuzana Katrušinová – predsedníčka občianskeho združenia Korytnačky
Mgr. of Art. Miroslav Regitko – výtvarník
Mgr. Ľuboslav Paľo – výtvarník
Bc. Katarína Kleinová – manažér SPV
Mgr. Pavel Bílik – člen výkonného výboru SPV pre mládež a rozvoj
Mgr. Ľubica Oreská – špecialista korporátneho imidžu, CSR a sponzoringu,

Z histórie súťaže:
V roku 1998 vyhlásila spoločnosť SPP spolu s občianskym združením Korytnačky a ďalšími spoluorganizátormi 1. ročník výtvarnej súťaže Mesiac detskej tvorby. Prvým predsedom súťaže bol akademický maliar, zosnulý profesor Karol Ondreička. Jeho nástupcom sa stal profesor Dušan Kállay, ktorý pôsobí na Vysokej škole výtvarných umení. Jeho dielo obletelo takmer celý svet a s nadšením hodnotí práce detí a vyberá tie najkrajšie.

Od roku 2004 našich slovenských paralympionikov tradične sprevádza do dejiska paralympijských hier vlastný maskot ich spoločného družstva. Jeho námet sa už niekoľkokrát zrodil práve v súťaži Mesiac detskej tvorby. Do Soči na zimné paralympijské hry 2014 našich reprezentantov bude sprevádzať maskot Snežko – víťazný námet z vlaňajšej výtvarnej súťaže.

Obrázky z tejto súťaže mali úspech aj v Slovenskej pošte, ktorá vydala známku, FDC a pečiatku s kvetinovým motívom. Obrázkami zo súťaže Mesiac detskej tvorby bola dokonca ilustrovaná knižka poviedok pre deti Poletíme za dúhou, ktorá vyšla vo vydavateľstve Perfekt.

Výsledková listina z výtvarnej súťaže profesora Karola Ondreičku, Mesiac detskej tvorby.
https://sita.sk/include_wbn/system-suborov/4301-vysledky-mesiac-detskej-tvorby.pdf

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Modrého anjela za najlepší hraný film 30. ročníka MFF Art Film získala emotívna sudánska dráma Zbohom, Júlia MFF Art Film bude aj ďalších 10 rokov v Košiciach

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.