Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Historia svet zvery 2.jpg
Foto: Bux.sk
30. augusta 2023 PR správyKultúraKnihy od PRservis.skSITA Diskusia()

Spoznajte históriu sveta v príbehoch 100 zvierat

30.8.2023 – Na zvieratá myslíme často, stali sa pre nás symbolmi dobra a zla. V mnohých náboženstvách vrátane kresťanstva sa Boh často zobrazuje ako zviera. Holubica symbolizuje mier, orol vojnu. Keď sme sa začali zaujímať o moria, našli sme v nich ideálnu potravu a lovili sme druhy, ktorým hrozilo vyhynutie. My ľudia sme zapríčinili masaker v morskom ekosystéme a neskôr sme prisahali, že sa ako druh zmeníme a zmierime sa so svetom a s našimi druhmi, zvieratami.
Aj o tom je nová kniha História sveta v príbehoch 100 zvierat.

Simon Barnes vybral do knihy 100 zvierat, ktoré najväčšmi ovplyvnili ľudstvo. Ukazuje, ako sme zdomácnili zvieratá na jedlo a dopravu, vysvetľuje, že tieto tvory boli hnacou silou poľnohospodárstva a vďaka nim sa zrodila civilizácia. Istý druh bĺch takmer zničil európsku civilizáciu a zabíjanie turov bolo prostriedkom na zlikvidovanie jednej civilizácie a na vznik inej. Autor uvádza aj to, prečo vďaka skúmaniu holubov nastal významný pokrok v ľudskom myslení. Blízky vzťah medzi ľuďmi a zvieratami na celej planéte je podstatou našej existencie.

Zvieratá sme domestikovali, aby nám poskytli potravu a slúžili ako dopravné prostriedky. Vďaka zvieratám začalo fungovať poľnohospodárstvo, a tak sa zrodila civilizácia. Zvieratá nám umožnili viesť vojenské konflikty v 20. storočí. Jednoducho, náš život je spätý so zvieratami viac ako si myslíme a tieto príbehy to krásne dokumentujú.

História sveta v príbehoch 100 zvierat je krásne ilustrovaná kniha, ktorá pomáha lepšie pochopiť naše miesto vo svete.

Existuje veľa odhadov o počte druhov v živočíšnej ríši. Najčastejšie je to údaj 10 miliónov. Možno teda tvrdiť, že každý jeden z 10 miliónov druhov istým spôsobom ovplyvnil ľudstvo, aj keď o tom nevieme, a ľudstvo zase ovplyvnilo každý neľudský druh.

„Práve preto bolo pre mňa nesmierne náročné vybrať si,“ píše Simon Barnes. „Musel som si zvoliť stovku zvierat z desiatich miliónov. Pri niektorých je voľba jasná. Dobytok či potkany sú s nami odjakživa. Povedomie o iných druhoch však vzrástlo iba nedávno, či už sú to gorily, alebo živočíchy, ktoré nájdeme len na Galapágoch. Niektoré majú hlboké, hoci nenápadné vzťahy s inými druhmi, napríklad dážďovky a vlky. K ďalším sa budú naveky viazať rôzne mýty, iné boli inšpiráciou pre novodobé báje, ktoré často vyvrátili historické povery. Sú aj také druhy zvierat, ktoré zmenili svetonázor ľudí.“

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

K téme

Má ich vzťah ešte nádej, alebo je koniec? Darebák od Elle Kennedy Čo spravíte, keď vašu chybu vidí viac ako milión ľudí?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Knihy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.