Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
104687_ts_tetra pak_report o udrzatelnosti 2023 1 676x451.jpg
1. júla 2024 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Spoločnosť Tetra Pak oznámila 20% zniženie emisií skleníkových plynov od roku 2019, a to naprieč celým hodnotovým reťazcom

15.7.2024 – Správa o udržateľnosti spoločnosti Tetra Pak obsahuje:

Prístup k transformácii potravinových systémov zameraný na opatrenia a stanovujúce štyri kľúčové cesty s cieľmi, ako bolo uvedené na konferencii COP28.
Uvedenie aseptického nápojového kartónu s bariérou na báze papiera s 90% podielom obnoviteľných zdrojov.
Zníženie prevádzkových emisií skleníkových plynov o 47 % od roku 2019.

Spoločnosť Tetra Pak vydala 5. júna 25. Správu o udržateľnosti, ktorá sleduje pokrok, ktorý spoločnosť dosiahla v rámci svojho programu udržateľnosti. Zameriava sa na päť vzájomne previazaných oblastí: potravinové systémy, obehové hospodárstvo, klímu, prírodu a sociálnu udržateľnosť.

Správa o udržateľnosti spoločnosti za rok 2023, ktorá bola zverejnená 5. júna na Svetový deň životného prostredia OSN, ukazuje 20% zníženie emisií skleníkových plynov v hodnotovom reťazci a 47% zníženie emisií skleníkových plynov v rámci vlastných prevádzkach od roku 2019. Tetra Pak je na dobrej ceste k splneniu cieľa čistých nulových emisií skleníkových plynov vo vlastných prevádzkach do roku 2030 a podporuje dlhodobú ambíciu spoločnosti spolupracovať s dodávateľmi, zákazníkmi či ďalšími zúčastnenými stranami a dosiahnuť čisté nulové emisie skleníkových plynov v celom hodnotovom reťazci do roku 2050.

Ďalším významným míľnikom bolo uvedenie aseptického nápojového kartónu so zábranou na báze papiera, ktorý znížil uhlíkovú stopu o tretinu (33 %) a priblížil spoločnosť k vývoju najudržateľnejšieho potravinového obalu na svete. Toto svetové prvenstvo bolo výsledkom investície 100 miliónov eur do výskumu a vývoja obalov v roku 2023, pričom rovnaké investície sa plánujú každoročne po dobu ďalších piatich až desiatich rokov.

Adolfo Orive, President & CEO spoločnosti Tetra Pak, k výsledkom dodáva: „Aby bolo možné udržateľným spôsobom uživiť rastúcu populáciu, je spolupráca naprieč potravinárskym priemyslom stále dôležitejšia. Naša celosvetová prítomnosť a komplexné riešenia nám každý deň poskytujú príležitosti na spoluprácu so zúčastnenými stranami v celom hodnotovom reťazci: od poľnohospodárov, výrobcov potravín až po dodávateľov, politickú reprezentáciu, spotrebiteľov a ďalšie Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorá s touto rolou súvisí Sme aj naďalej odhodlaní podieľať sa na transformácii svetových potravinových systémov, aby sme zaistili ich väčšiu bezpečnosť, odolnosť a udržateľnosť.“

Tetra Pak v spolupráci so Stera Enso

Správa o udržateľnosti spoločnosti Tetra Pak za rok 2023 upozorňuje na ďalšie úspechy spoločnosti v uplynulom roku a jej pokračujúce iniciatívy na ochranu potravín, ľudí a planét. Patrí medzi ne:

Rozšírenie programov školského stravovania: Spoločnosť pomohla 64 miliónom detí v 49 krajinách získať prístup k mlieku a ďalším výživným nápojom prostredníctvom programov školského stravovania.
Urýchlenie recyklácie: Množstvo kartónových obalov zozbieraných a odoslaných na recykláciu na celom svete vzrástlo o 7 % v porovnaní s rokom 2022. Okrem toho došlo k 14 % nárastu objemu polyAl9 odoslaného na recykláciu. Jedným z projektov, ktorý výrazne prispel k opísaným nárastom, je najnovšia linka pre recykláciu nápojových kartónov, ktorá bola spustená v poľskom meste Ostrołęka v júli 2023. Spoločná investícia spoločnosti Tetra Pak a Stora Enzo v hodnote takmer 30 miliónov EUR umožňuje strojnásobiť ročnú kapacitu recyklácie nápojových kartónov – z 25 000 na 75 000 ton. Vďaka tomu linka poskytuje priestor na pokrytie recyklácie celého objemu nápojových kartónov predaných v Poľsku, ako aj dodatočných objemov zo susedných krajín, vrátane Českej republiky, Maďarska, Slovenska, Lotyšska, Estónska a Litvy. V nasledujúcich rokoch plánuje spoločnosť Tetra Pak vynaložiť na investície do recyklačnej infraštruktúry na celom svete až 40 miliónov eur ročne.
Opätovné uznanie vedúceho postavenia v oblasti transparentnosti a výkonnosti podnikov: Spoločnosť Tetra Pak bola už ôsmykrát v rade zaradená na „A list“ CDP Forests. Okrem toho spoločnosť získala hodnotenie „A-“ v oblasti bezpečnosti vodných zdrojov, hoci v tejto oblasti podáva správy prvýkrát.
Aktívne uplatňovanie Všeobecných zásad OSN pre podnikanie a ľudské práva.

Celú správu za rok 2023 nájdete tu.

Informačný servis

K téme

10 rokov Connected Biking s Bosch eBike Systems SkyToll úspešne otestoval satelitné mýto v Indii

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.