Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
96946_durethan 676x488.jpg
26. októbra 2021 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Spoločnosť LANXESS rozširuje možnosti ohňovzdorných domácich spotrebičov

26.10.2021 –
Spoločnosť LANXESS rozširuje svoj sortiment nehorľavých plastov
Materiály s certifikátom VDE na testovanie žeravým drôtom na konečnom výrobku
Vysoká odolnosť voči plameňom ponúka väčšiu voľnosť pri navrhovaní komponentov
Potenciálne vhodné pre elektromobily

Podľa štúdie výskumnej spoločnosti GfK sa predaj technického spotrebného tovaru v roku 2020 zvýšil napriek pandémii koronavírusu. Dopyt po domácich spotrebičoch zostáva tiež silný, pretože mnohí spotrebitelia čoraz viac investujú do vybavenia svojich domovov. V dôsledku toho rastie dopyt po nehorľavých plastoch, ktoré spĺňajú medzinárodnú normu IEC/EN 60335-1 o požiarnej odolnosti komponentov domácich spotrebičov, ako sú napríklad umývačky riadu. V reakcii na to spoločnosť LANXESS rozširuje svoj sortiment nehorľavých zmesí o varianty materiálov, ktoré ponúkajú vysoký stupeň odolnosti voči plameňom podľa tejto normy.

Najnovším prírastkom tohto radu špeciálnych plastov je bezhalogénový, nehorľavý Durethan BKV30FN34, ktorý je určený predovšetkým pre používateľov, ktorí z bezpečnostných dôvodov uprednostňujú test žeravým drôtom na konečnom výrobku v súlade s prísnymi podmienkami a požiadavkami normy pre domáce spotrebiče (Test žeravým drôtom na konečnom výrobku, IEC 60695-2-1).

„Táto zmes polyamidu 6 ponúka obrovské bezpečnostné rezervy vďaka svojej vysokej odolnosti voči plameňom. To otvára väčšiu voľnosť pri geometrickom navrhovaní komponentov,“ hovorí Alexander Radeck, špecialista na nehorľavé plasty z obchodnej jednotky High Performance Materials (HPM).

Vysoká odolnosť proti bludnému prúdu a predĺženie pri pretrhnutí

Odolnosť tohto nového polyamidu 6 voči žeravému drôtu už bola certifikovaná Nemeckým zväzom elektrotechniky, elektroniky a informačných technológií VDE s hodnotou GWIT 775 °C pre hrúbky stien od 0,4 do 3,0 mm (teplota vznietenia žeravého drôtu, IEC 60695-2-13). Ďalšou výhodou tohto materiálu je jeho vysoká odolnosť 600 V (CTI A, Comparative Tracking Index, IEC 60112), ktorá znižuje riziko skratov a porúch spôsobených bludnými prúdmi. To umožňuje konštruktérom vytvárať kompaktnejšie elektrické a elektronické moduly, čo následne znižuje veľkosť konečného výrobku. Plast, ktorý je vystužený z 30 % hmotnosti krátkymi sklenenými vláknami, má tiež vysoké predĺženie pri pretrhnutí.

„To znamená, že napríklad zásuvné diely, ktoré sú z vizuálnych dôvodov o niečo hrubšie, sa nedeformujú a nelámu skôr, ako zapadnú na miesto,“ hovorí Radeck.

Ďalšia zmes PBT s vynikajúcou odolnosťou voči žeravému drôtu

Ďalšou zmesou určenou na testovanie žeravým drôtom na konečnom výrobku je Pocan TFN4230. Táto zmes PBT+PET (polybutylén/polyetyléntereftalát) sa už používa v mnohých sériových aplikáciách a bola certifikovaná VDE s hodnotou GWIT 775 °C (0,4 až 3,0 mm). Materiál ponúka nielen vysokú odolnosť voči zmiešavaniu, ale aj vynikajúcu rozmerovú stabilitu.

Potenciál použitia v systémoch nabíjania batérií vozidiel

„Obe tieto zlúčeniny chceme použiť v krytoch, mikrospínačoch a konektoroch pre spotrebiče, ako sú práčky, sušičky a umývačky riadu. Zaujímavý potenciál však vidíme aj v celom rade elektrických a elektronických komponentov pre elektromobily – najmä v systémoch nabíjania batérií,“ dodáva Radeck.

Podrobnejšie informácie o nehorľavých zmesiach spoločnosti LANXESS, ako aj o typoch materiálov špeciálne optimalizovaných na testovanie žeravým drôtom, nájdete na stránke flame-retardancy.lanxess.com.

Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v špeciálnych plastoch

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2020 dosiahol obrat 6,1 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 14 800 zamestnancov v 33 krajinách. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Viac informácií o firme sa nachádza na www.lanxess.com a sociálnych sieťach twitter.com/LANXESS, facebook.com/LANXESS, linkedin.com/company/lanxess a youtube.com/lanxess.

Informačný servis

K téme

Až 90 % opýtaných neje dostatok ovocia a zeleniny. Novou kampaňou to chce BILLA zmeniť. V jej obchodoch nájdete až do 80 % slovenskej produkcie Tatra banka aranžovala skupine CTP úver 278 miliónov EUR

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.