Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. marca 2014 PR správyHospodárske výsledky od PRservis.skSITA Diskusia()

Spoločnosť LANXESS predkladá bilanciu za obchodný rok 2013

BRATISLAVA 20. marca – Koncern LANXESS, ktorý pôsobí v oblasti špeciálnej chémie, očakáva v stále ťažšom konkurenčnom prostredí v prvom štvrťrok 2014 EBITDA pred mimoriadnymi položkami okolo 200 miliónov eur. V predchádzajúcom štvrťroku dosiahol koncern maržu EBITDA pred mimoriadnymi položkami 174 miliónov eur, čo bolo spôsobené okrem iného vstupnými nákladmi.

Spoločnosť LANXESS potvrdila okrem toho predbežne zverejnené čísla z 26. februára 2014 za minulý obchodný rok 2013. Obrat klesol oproti minulému roku o takmer deväť percent na 8,3 miliardy eur. Rozhodujúce pre tento vývoj boli hlavne nižšie predajné ceny v segmente Performance Polymers, podmienené poklesom ceny surovín a tiež vysoká konkurencia na trhu. Marža EBITDA pred mimoriadnymi položkami klesla v ročnom porovnaní o 40 percent na 735 miliónov eur a nachádzala sa tak v rámci predpovedaného tolerančného pásma 710 až 760 miliónov eur. Príčinou boli okrem iného nárast výrobných nákladov a negatívne menové efekty. Mierne stúpajúce objemy nedokázali kompenzovať pokles hospodárskeho výsledku. Marža EBITDA pred mimoriadnymi položkami v koncerne sa nachádzala na úrovni 8,9 percenta (v roku 2012 dosiahla 13,4 percenta).

Neplánované odpisy v segmentoch Performance Polymers (Business Units Keltan Elastomers a High Performance Elastomers) a Performance Chemicals (Business Unit Rubber Chemicals) vo výške 257 miliónov eur, ako aj uprednostnené zvláštne náklady približne 30 miliónov eur v rámci programu na zvýšenie efektivity „Advance” negatívne ovplyvnili hospodársky výsledok koncernu vo štvrtom štvrťroku. Viedli k strate koncernu za celý rok vo výške 159 miliónov eur a hospodárskemu výsledku na akciu mínus 1,91 eura. V uplynulom roku bol hospodársky výsledok koncernu 508 miliónov eur a výsledok na akciu 6,11 eura.

„Je za nami rok plný výziev,“ povedal finančný riaditeľ spoločnosti LANXESS Bernhard Düttmann. „Zaťažujúce boli hlavne nestabilné ceny surovín a rastúca konkurencia, predovšetkým v obchode s kaučukom.“

Valné zhromaždenie spoločnosti navrhne 22. mája 2014 dividendu vo výške 0,50 eura na akciu. Navrhovaná dividenda zodpovedá svojim vyplateným objemom asi 42 miliónom eur. V minulom roku vyplatil koncern dividendu jedno euro na akciu.

Investičné náklady klesli na 624 miliónov eur po 696 miliónoch eur v minulom roku. Operatívny cashflow klesol v dôsledku od obchodných faktorov zo 641 miliónov eur o 197 miliónov eur. Finančné netto záväzky sa zvýšili v porovnaní s minulým rokom o 248 miliónov eur na 1,7 miliardy eur. „Vo štvrtom štvrťroku sme dokázali znížiť netto zadĺženie na základe nášho prísneho manažmentu Working Capital Management v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 91 miliónov eur“, dodal B. Düttmann.

LANXESS na Slovensku
Koncern zaznamenal v roku 2013 na Slovensku jemný pokles obratu o 2,9 percenta na 17,7 milióna eur (2012: 18,2 milióna eur). Hlavnými piliermi obratu boli predovšetkým high-tech plasty, syntetické vysokovýkonné druhy kaučuku a kaučukové chemikálie.

Nová regionálna centrála LANXESS CEE v Bratislave oficiálne otvorená
Už od roku 2008 je spoločnosť LANXESS zastúpená vlastnou distribučnou spoločnosťou pre strednú a východnú Európu. Hlavným sídlom LANXESS Central Eastern Europe s.r.o. je hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava. Od januára tohto roku riadi spoločnosť LANXESS v CEE svoje obchody pre Slovensko a Českú republiku, Poľsko, Rakúsko a Maďarsko v Bratislave prostredníctvom novej regionálnej centrály. 13. marca 2014 otvorili Rainier van Roessel, člen predstavenstva spoločnosti LANXESS AG a Michael Schmunk, veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku spolu s Wolfgangom Heuchelom, CEO spoločnosti LANXESS CEE oficiálne novú centrálu v Bratislave. Rainier van Roessel vyzdvihol vo svojom preslove veľmi sľubný rozvoj v regióne v predchádzajúcich šiestich rokoch: „Otvorenie novej centrály je v poslednom rade symbolom našej dôvery v narastajúcu hospodársku silu regiónu a perspektívnu budúcnosť, ktorú tu vidíme.“

Ťažisko v strednej a východnej Európe spočíva v obchode s vysokovýkonnými druhmi kaučuku a kaučukovými chemikáliami pre globálny megatrend zelenej mobility. Spoločnosť dodáva svoje špeciálne výrobky z kaučuku hlavne národným a medzinárodným výrobcom pneumatík, ktorí dynamicky rozvíjajú svoje výrobné kapacity v strednej a východnej Európe a vsádzajú pritom vo zvýšenej miere na „zelené pneumatiky“, aby znížili spotrebu paliva a tiež emisie CO2. Ďalším dôležitým pilierom firmy LANXESS je obchod s high-tech plastmi, ktoré napĺňajú podstatu trhu budúcnosti, tzv. „Zelenú mobilitu“. Špičkové plasty koncernu LANXESS pripravujú predovšetkým v oblasti ľahkých konštrukcií cestu pre úsporné vozidlá. Napriek svojej nízkej hmotnosti sú mimoriadne stabilné a predstavujú alternatívny materiál v protiklade k výrazne ťažšiemu kovu. Takmer polovicu odbytu týchto produktov v regióne tvorí predaj zákazníkom z automobilového priemyslu a priemyslu s automobilovými súčiastkami. Veľký dopyt v strednej a východnej Európe je takisto po anorganických pigmentoch firmy LANXESS. Používajú sa v stavebníctve na farbenie betónových dielov, dlaždíc alebo strešných krytín.

Globálny výhľad
Spoločnosť LANXESS počíta s tým, že situácia na trhu so syntetickým kaučukom zostane z hľadiska situácie v hospodárskej súťaži a kapacitách výzvou aj v roku 2014. Výmenné kurzy (najmä voči americkému doláru) sa budú vyvíjať prevažne nestabilne. To isté platí pre náklady na suroviny, a to s porovnateľnou logickou úrovňou.

Výsledok za prvý štvrťrok 2014 mal okrem toho negatívne dôsledky z dôvodu štrajku v belgickom meste Zwijndrecht. Už asi tri týždne tu stagnuje výroba v zariadení na produkciu butylového kaučuku.

V celom roku očakáva koncern LANXESS mierne zlepšenie marže EBITDA pred mimoriadnymi položkami, napríklad na základe zániku jednorázových efektov, a aj v tom prípade, keď zostanú predajné ceny na nízkej úrovni.

V prebiehajúcom roku plánuje spoločnosť LANXESS investície na úrovni predchádzajúceho roku. Dôležitou súčasťou bude stavba nového zariadenia World-Scale na výrobu vysoko výkonného kaučuku Nd-PBR (výkonného butadiénového kaučuku na základe neodýmia) v Singapúre, ako aj vybudovanie zariadenia na výrobu kaučuku EPDM (etylén-propylén-dién-monomér) v Číne. Obe zariadenia by sa mali spustiť v roku 2015 do prevádzky. Okrem toho sa začne v treťom štvrťroku tohto roku s výrobou polyamidových plastov v zariadení World-Scale v belgických Antverpách. Od obchodného roku 2015 by sa mali investície výrazne znížiť a využiť hlavne na rozšírenie a údržbu existujúcich zariadení.

Podrobnejšie prognózy pre prebiehajúci obchodný rok zverejní spoločnosť LANXESS tradične prostredníctvom správy za prvý štvrťrok 8. mája 2014

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Stovky značkových výrobkov majú odteraz v Tescu ešte nižšiu cenu Nová definícia efektívnosti: Spoločnosť Jungheinrich predstavuje nový model ETV 2i

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Hospodárske výsledky

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.