Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
90004_kde je ester n_obalka 676x859.jpg
4. marca 2019 PR správyKultúraKnihy od PRservis.skSITA Diskusia()

SNG vydáva svoju prvú detskú knihu o SNG

BRATISLAVA 4. marca 2019 – Slovenská národná galéria premiérovo uvádza knihu pre deti s názvom Kde je Ester N? a podtitulom Príbeh o tom, čo všetko sa dá stratiť a nájsť počas jednej noci v Slovenskej národnej galérii. Skoro až detektívny príbeh 12-ročnej Ester je určený detským návštevníkom galérie, ale aj takým, ktorí v galérii ešte nikdy neboli – predstaví im ju tak, aby mali sami chuť ju nielen objaviť, ale najmä navštevovať. Text Moniky Kompaníkovej je sprevádzaný ilustráciami Barbory Idesovej.

Čo všetko zažije Ester so svojím potkanom Ernestom počas večera, ktorý sa vôbec nevyvíja podľa plánu? Stratí sa v čudnej budove na nábreží, stratí potkana aj odvahu. Nájde však zápisník Ruda Sikoru, strašidelnú tajomnú postavu v maske, zabudnuté schodisko a všeličo iné. Pri sledovaní Ester na jej nočnej ceste galériou čitatelia zistia, čo všetko galéria skrýva, kto je kurátorka a čo robia reštaurátori, ako sa ošetrujú diela a kde sú uložené, prečo sa niektoré obrazy do galérie dostanú a iné nie, čo je originál a čo je falzifikát a vôbec – načo nám je umenie?

Ester totiž počas hľadania strateného potkana Ernesta získa spojenca – elektrikára a dlhoročného zamestnanca, pána Antoša. Ten jej pomôže pochopiť veľa z toho, na čo v galérii počas svojho nečakaného dobrodružstva natrafí: „Obrazy a sochy sú ako knihy – treba v nich vedieť čítať. Každá farba, každý predmet, dokonca aj to, ako kto na obraze stojí, aký je vysoký, ako je obraz zarámovaný, nič z toho nie je náhodné. Umelec tým chcel niečo povedať. Reštaurátori aj kurátori tento jazyk poznajú a vedia aj zničenú neznámu sochu prečítať a priradiť jej meno, vek, farbu a vedia ju zreštaurovať tak, aby bola opäť taká, ako keď vznikla,“ znie malá ochutnávka z príbehu. Kniha má aj interaktívny prvok – jej súčasťou sú „kukátka“ s farebnými fóliami, vďaka ktorým je možné vidieť veci dvojako, objaviť nové významy a zistiť, čo sa skrýva pod povrchom.

Čitatelia sa dostanú do takých zákutí galérie, o akých ani netušili, a spoznajú jej život trochu inak. „Možno práve táto kniha v deťoch vzbudí zvedavosť, kde sa tá obrovská budova – „zubatá príšera“ z obrázku v knihe – vlastne nachádza a či v nej naozaj pracuje pán Antoš,“ približuje Bohdana Hromádková, riaditeľka úseku marketingu a komunikácie SNG a jedna z autoriek konceptu knihy. „Chceme nielen ukázať významnú rolu všetkých galerijných inštitúcií, ale aj prečo je zaujímavé, objavné a niekedy i zábavné v galérii pracovať. Veríme, že aj vďaka tejto knižke sa výtvarné umenie a galéria ako priestor votrie detskému čitateľovi pod kožu a stane sa už v útlom veku jeho prirodzenou súčasťou.“

Uvedenie knihy s programom pre deti sa uskutoční v sobotu 9. marca od 16.00 v galerijnej kaviarni Berlinka v bratislavskom Esterházyho paláci.

Tak ako v knihe sa i v rámci programu spolu s Ester ponoríme do útrob tajomnej budovy a popri aktívnych zadaniach sa pri prechádzke viacerými poschodiami zameriame na významy, ktoré galéria nielen má, ale predovšetkým dáva. Preskúmame jej funkcie odhora až dole. Zažite vzrušenie z príbehu galérie na vlastnej koži! Po programe sa deti budú môcť stretnúť s autorkou a ilustrátorkou knižky a položiť im otázky, na ktoré rodičia určite nepoznajú odpoveď.

Program je určený (nielen) pre rodiny s deťmi od 6 rokov. Vstup je voľný, no počet miest je obmedzený, rezervácia nutná na miroslava.misova@sng.sk

V deň uvedenia bude možné zakúpiť si knihu v kníhkupectve Ex Libris v SNG v uvádzacej cene.

Monika Kompaníková vyštudovala maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Je autorkou štyroch kníh pre dospelých a dvoch kníh pre deti. Román Piata loď bol preložený do dvanástich jazykov, získal prestížnu cenu Anasoft litera; celovečerný film Piata loď v česko-slovenskej koprodukcii mal premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale 2017, kde získal hlavnú cenu v sekcii Generation K+ Krištáľového medveďa, a dostal množstvo ďalších cien z medzinárodných filmových festivalov. Niekoľko ocenení získala aj detská kniha Hlbokomorské rozprávky. Monika Kompaníková pravidelne publikuje v Denníku N a je šéfredaktorkou literárnych novín Čo čítať?.

Barbora Idesová sa venuje voľnej, editoriálovej aj komerčnej ilustrácii. Má rada, keď sa jej tvorba používa na úžitkových predmetoch, kde môže potešiť najrôznejších ľudí. Jej práce sú ovplyvnené ženskou silou, prírodou, meditáciou, dobrými kamarátmi a inými tvormi. Často sa v nich objavujú bytosti z akejsi vlastnej mytológie. Bohyne, polobohovia, bájni tvorovia a lesné alebo iné fantastické bytosti. Vystupujú v podivne povedomých snových scénach plných symbolov a dekoratívnych prvkov a oživujú naše nielen detské predstavy.

Názov: KDE JE ESTER N?
Vydala: Slovenská národná galéria, Bratislava 2019
Text: Monika Kompaníková
Redakcia: Marta Součková
Ilustrácie: Barbora Idesová
Koncept: Bohdana Hromádková, Monika Kompaníková, Barbora Tribulová
Grafická úprava: Pavlína Morháčová
ISBN: 978-80-8059-217-2
Cena: 14,90 €

Voľný vstup na výstavy v SNG Bratislava aj v roku 2019!

Generálny partner SNG: Tatra banka

Zobraziť fotogalériu k článku:
SNG vydáva svoju prvú detskú knihu o SNG

K téme

Koncerty bez publika URBANSUMMIT 2019: Prvý festival, ktorý Bratislave prináša návrhy riešení aktuálnych mestských otázok

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Knihy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.