Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. apríla 2012 PR správyInformačné technológie od PRservis.skSITA Diskusia()

Slovenská sonda prvá na svete zaregistruje web z vesmíru

BRATISLAVA 11. apríla – Prvá internetová adresa zaregistrovaná z blízkeho vesmíru bude niesť slovenskú .sk príponu. Za týmto odvážnym projektom stojí spolupráca najväčšieho slovenského poskytovateľa webového priestoru Websupport a Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA). Štart sondy je naplánovaný na sobotu 14. apríla 2012 z hvezdárne v Partizánskom.

Do extrémneho prostredia vzdialeného od Zeme viac ako 20-tisíc metrov sondu vynesie stratosférický balón napustený stovkami litrov hélia. Samotný let bude trvať približne 3-4 hodiny a po prekročení výškovej hranice zariadenie odošle dáta do internetu a zaregistruje adresy web stránok. „V týchto miestach je už 99% atmosféry Zeme dávno pod nami. Naša technika musí zniesť extrémne mrazy okolo -50°C a kozmické žiarenie. Keď JULO2 prekročí ozónovú vrstvu, prestane na chvíľu posielať dáta o sebe a začne registrovať internetové adresy,“ povedal Jakub Kapuš zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. JULO2 okrem prístroja na spojenie s internetom ponesie aj niekoľko výskumných zariadení Slovenskej akadémie vied, ktoré otestuje v extrémnych podmienkach pre budúce projekty. Zároveň, okrem cenných dát zo senzorov, prinesie aj videá a fotografie našej planéty z blízkeho vesmíru.

Autorom myšlienky a iniciátorom projektu je spoločnosť Websupport, ktorá je zároveň najväčším registrátorom slovenských domén. V spolupráci so Slovenskou agentúrou pre vesmírne aktivity, realizátorom projektu, sa rozhodli uskutočniť vôbec prvý pokus o registráciu názvu internetovej adresy z blízkeho vesmíru na svete. Aj keď už astronauti na vesmírnej stanici ISS používali Twitter, nikto zatiaľ podobným spôsobom nezaregistroval internetovú adresu. Túto unikátnu príležitosť bude mať niekoľko hodín pred štartom misie ktokoľvek, kto si svoju webovú adresu zaregistruje na stránke http://www.vesmirnyprogram.sk. Jedinou podmienkou je koncovka .sk. Adresy ako vesmir.sk alebo kozmonautika.sk sú však už dávno obsadené. „Samotný stratosférický balón nie je až taká nákladná technológia, a preto bolo už v blízkom vesmíre všeličo, od plyšových hračiek až po iPhone. Našou myšlienkou bolo dostať do vesmíru aj služby. Začíname vytváraním .sk adries, keďže sme sa nedávno stali ich najväčším registrátorom. Ľudia zo SOSA sú veľmi aktívni a šikovní, na rok 2014 pripravujú prvú Slovenskú družicu a my dúfame, že aj tento náš spoločný projekt im pri výskume pomôže,“ povedal Matej Kvocera z Websupportu.

Štart misie je naplánovaný na 14. apríla z hvezdárne v Partizánskom. Ohroziť ho však môžu zlé meteorologické podmienky pri štarte, ale napríklad aj erupcia na slnku, či kozmické žiarenie. V prípade neúspechu sa bude misia opakovať. Ak sa však experiment podarí, bude svetovým unikátom. Všetky informácie týkajúce sa projektu sú k dispozícii na stránke http://www.vesmirnyprogram.sk

O spoločnosti:
Websupport, s.r.o. je webhostingová spoločnosť s počtom takmer 38-tisíc zaregistrovaných internetových domén, čo z nej robí najväčšieho registrátora na slovenskom trhu. Okrem samotného hostingu firma poskytuje aj migráciu webov, registráciu domén a ich presmerovanie, virtual server hosting, housing, administráciu a development. V tejto spololočnosti sa zrodil aj globálny start-up Nicereply.com, ktorý zvíťazil na prvých slovenských StarUpAwards v roku 2011.Jej súčasný CEO, Michal Truban,Websupport založil v roku 2001.
http://websupport.sk/

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

yv

K téme

Dobrá správa pre Slovensko: Ceny stoviek potravín výrazne klesli Nadácia SPP zverejnila výsledky programu Športuj aj ty!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Informačné technológie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.