Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
95213_new project 7 676x444.jpg
24. marca 2021 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Slovenská energetika sa pripravuje na inovácie, pomôcť má aj nový regulačný sandbox ÚRSO

24.3.2021 – Slovenskí odberatelia energií sa môžu v najbližších rokoch tešiť na nové služby a produkty. Nástup noviniek v oblasti inteligentnej energetiky, ale aj zmeny čistých spotrebiteľov energií na „prosumer-ov“ (výrobca-spotrebiteľ), prinesie implementácia tzv. Zimného energetického balíčka EK. Podporiť nástup týchto inovácií má aj novinka pripravovaná Úradom pre reguláciu sieťových odvetví – regulačný sandbox.

Regulačný sandbox („pieskovisko“) má vytvoriť priestor na otestovanie inovácií, ktoré dnes limituje pomerne striktná cenová regulácia. „V zahraničí, napríklad aj v Nemecku či Veľkej Británii, tamojší regulátori využívajú takéto sandboxy už dlhšie. Dá sa predpokladať, že firmy s inovatívnymi riešeniami v oblasti energetiky budú mať záujem o jeho využitie. Slovensko je totiž, čo sa týka zavádzania noviniek vychádzajúcich zo zimného balíčka, v sklze,“ povedal šéfredaktor portálu vEnergetike.sk Martin Dargaj.

Regulačný sandbox má umožniť firmám získať kompenzáciu časti nákladov na nové technologické riešenia, ale aj na zavádzanie tzv. inteligentnej energetiky. „Už dnes vieme, že v najbližších rokoch významne vzrastie počet domácností, ktoré si budú vyrábať energiu z obnoviteľných zdrojov. Zároveň nás čaká rozvoj elektromobility, ale napríklad aj umožnenie vzniku tzv. agregátorov, ktorí budú poskytovať služby koncovým odberateľom,“ dodáva M. Dargaj.

O tom, ako konkrétne plánuje ÚRSO cez sandbox prispieť k urýchleniu nástupu týchto noviniek, bude predseda úradu Andrej Juris diskutovať aj so štátnym tajomníkom Ministerstva hospodárstva SR Karolom Galekom, ale aj s riaditeľom Sekcie regulácie SSD Vladimírom Juríkom a ďalšími predstaviteľmi energetického sektora.

Druhý panel konferencie sa bude venovať aktuálne pripomienkovanému návrhu Plánu obnovy a odolnosti, konkrétne alokáciám v rámci tohto podporného nástroja EK pre zelenú ekonomiku. Po schválení pôjde s 2,14 mld. eur o jeden z najväčších podporných balíkov pre obnoviteľné zdroje energií, energetickú efektívnosť, ale aj modernizáciu energetickej infraštruktúry.

Záštita ministerstva

Inovatívny prístup organizátorov k príprave a celkovému konceptu podujatia ocenil aj minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý podujatiu udelil záštitu.

Názov podujatia: Smart NRG Forum – 3. online energetická konferencia
Dátum konania: 25. 3. 2021
Čas konania: 09:00 – 11:40
Témy konferencie: 1. Inovácie v regulácii – čo prinesie regulačné „pieskovisko“ hráčom na trhu a spotrebiteľom?, 2. Plán obnovy – ako správne využiť 2,1 miliardy eur na zelenú

Podrobný program a jednoduchý návod na bezplatnú registráciu na konferenciu sú dostupné na stránke https://smartnrgforum.sk/.

Informačný servis

K téme

Až 8000 eur prerozdelí Nadačný fond Hartmann žiadateľom o kurz opatrovania Pápež František požehnal v Šaštíne základný kameň novej Univerzitnej nemocnice sv. Martina

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.