Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
93860_lw_2 676x451.jpg
8. októbra 2020 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Slováci spustili v Čechách produkciu najmodernejšej píly v strednej Európe

8.10.2020 – Projekt LABEWOOD, výstavba najmodernejšej píly v Štětí v Českej republike, splnil všetky potrebné podmienky a získal povolenie k prevádzke. V súvislosti s vývojom situácie s COVID – 19 musela spoločnosť vzhľadom k obmedzeniam uloženým vládou dočasne odložiť slávnostné zahájenie prevádzky, ktoré bolo pôvodne naplánované na marec 2020. Píla tak bola uvedená do prevádzky 7. októbra 2020 za účasti predsedu vlády ČR Andreja Babiša, prezidenta holdingu ECO – INVESTMENT a.s. Milana Fiľa, ktorý je jedným z investorov projektu a ďalších významných hostí.

„Investičné náklady na projekt vo výške 115 mil. EUR (cca 3 mld. CZK) boli použité na založenie jednej z najmodernejších píl v stredoeurópskom regióne s plánovanou ročnou reznou kapacitou 1 milión metrov kubických guľatiny. To vytvára obrovskú príležitosť pre spracovanie domácej guľatiny v Českej republike. LABEWOOD si kladie za cieľ spracovať guľatinu najmä zo zdrojov, ktoré boli pôvodne použité na export bez akejkoľvek pridanej hodnoty,“ povedal na slávnostnom spustení výroby veľkokapacitnej píly Milan Fiľo.

LABEWOOD v súčasnej dobe zamestnáva priamo 135 ľudí. V budúcom štvrťroku sa zameria na zvýšenie výroby a taktiež na nárast počtu interných zamestnancov na 160.

Stavebné práce začali oficiálne v decembri 2018. Do marca 2020 v spolupráci s partnermi a s dodávateľmi dokázala spoločnosť dokončiť všetky potrebné stavebné objekty a nainštalovať technológiu potrebnú pre začatie skúšobnej prevádzky píly.

V rôznych obdobiach výstavby bolo v projekte zamestnaných zhruba 300 rôznych firiem z Českej republiky, Slovenska a ďalších európskych krajín a zabezpečoval prácu pre viac ako 1 400 zamestnancov.

„Som veľmi rád, že som bol súčasťou tohto významného dňa nie len pre región, ale pre celú Českú republiku. Takéto investície naša krajina potrebuje a najmä v tejto dobe, keď otváranie nových závodov nie je bežná vec. Každé nové pracovné miesta sú veľkým prínosom. Projekt podporila aj česká vláda. Firma LABEWOOD získala na výstavbu závodu investičnú podporu pol miliardy korún, čo bola v roku 2017 najvyššia investičná pomoc,“ povedal predseda vlády ČR Andrej Babiš. Na slávnostnom spustení výroby sa zúčastnili aj minister vnútra ČR Jan Hamáček a predseda poslaneckej snemovne ČR Radek Vondráček.

Projekt je spoločným dielom štyroch významných investorov, z ktorých každý do projektu prispieva jedinečnými vlastnosťami potrebnými pre úspešnú výstavbu a dlhodobú udržateľnosť projektu:

ECO-INVESTMENT, a.s. (37.5 %), silný priemyselný holding s dlhoročnými skúsenosťami pri nákupe guľatiny a výrobe celulózy a papiera. Okrem iného zodpovedný za celkový projektový manažment a výstavbu píly.
Holzindustrie Maresch GmbH (32.51 %), rakúska spoločnosť s dlhoročnými skúsenosťami v piliarskom odvetví. Garant technologického riešenia a predajných kanálov.
Mondi Štětí a.s. (24.99 %), strategický sused a partner. Dodáva všetky energie a siete, odoberá vedľajší produkt vo forme drevnej štiepky.
UNITIMBER d.o.o. (5 %), slovinský obchodník s rezivom, ktorý má dlhoročné skúsenosti s predajom na jeden z významných trhov pre pílu Labewood, región LEVANTE (Balkán, Severná Afrika, Blízky Východ.

O spoločnosti ECO – INVESTMENT a.s.:

ECO-INVESTMENT, a.s. je česko-slovenský priemyselno-investičný holding, ktorý pokrýva dlhodobé investície v rámci celej Európy. Hlavnými oblasťami investícií sú výroba celulózy a papiera, energetika, potravinárstvo a reality. Od jeho založenia je holding prítomný vo viacerých charitatívnych projektoch v oblasti zdravotníctva, vzdelania, kultúry a športu.

Informačný servis

K téme

Zamierené na čerstvosť: Lidl sponzorom ME mužov v hádzanej 2022 Sieť AAA AUTO a Mototechna predala v roku 2021 najviac áut vo svojej 30-ročnej histórii

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.