Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
90411_new project 1 1.jpg
9. apríla 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Slováci prinášajú aplikáciu, ktorá pomôže spotrebiteľom pochopiť ich spotrebu energií

BRATISLAVA 9. apríla – Nadšenci energetiky na Slovensku dnes majú sviatok. Od Krotiteľov energií, známych aj ich portálom zaoberajúcim sa radami ohľadom energetickej efektívnosti, prichádza nová appka pre Androidové i iOS mobilné zariadenia. Aplikácia si dáva za cieľ vzdelávať Slovákov o ich spotrebe energií. Pomôže im sledovať spotrebu a náklady na energie v domácnosti, a naučí ich ako urobiť prvý krok pri ich znižovaní.

Appka EMON sľubuje energie pod palcom. Užívatelia môžu dostať prehľad o spotrebe a nákladoch na energie v ich domácnostiach jednoduchou evidenciou svojej spotreby. Po bezplatnej registrácii si môže užívateľ zaznamenávať svoju spotrebu energií podľa jeho meracích zariadení denne, týždenne, mesačne, či akokoľvek často bude chcieť. „Šetrenie nákladov na energie nie je len o nekonečných investíciách do zateplenia, fotovoltaických panelov, či efektívnejších kotlov. Často skôr zaváži to, ako s energiami nakladáme a ako ich konzumujeme,“ vysvetľuje Marián Dlugoš, tvorca EMON.

Náklady na energie a bývanie sú na Slovensku po potravinách druhé najvyššie. Pre priemernú trojčlennú domácnosť to ročne znamená viac než 2 300 eur. „Aj tento rok sme sa stretli s dvojciferným percentuálnym nárastom cien energií. Menšia spotreba znamená menšie účty, je dôležité pochopiť, kde má domácnosť rezervy,” vysvetľuje M. Dlugoš. Aj malá úspora môže ušetriť veľkú sumu. Evidencia spotreby v EMON je jednoduchá, stačí vám na virtuálnom merači opísať niekoľkými ťuknutiami stav vášho merača v domácnosti. Už zadanie dvoch údajov stačí na vygenerovanie grafu vašej spotreby,  vypočítanej na základe pravidelnosti vášho značenia a reálnej spotreby na vašom merači. „EMON sme vytvorili pre bežných ľudí, aby sme im pomohli zamyslieť sa nad tým, prečo v jeden mesiac majú spotrebu dva-krát takú ako v iné mesiace,” objasňuje M. Dlugoš.

S EMON si môžu domácnosti samé monitorovať a posudzovať svoju spotrebu energií. Napríklad aj po investícii do zateplenia nemusia čakať na ďalšie ročné vyúčtovanie od svojho dodávateľa energií, ale zmenu v spotrebe energií uvidia už po pár dňoch. Aj keď v súčasnosti existujú podobné aplikácie na značenie si spotreby energií, EMON zapadá do koncepcie Krotiteľov energií pomáhať spotrebiteľom k uvedomelým a informovaným rozhodnutiam. „Veríme, že po Krotiteľoch energií, kde ponúkame články, tipy a FiiFree, vďaka ktorému si môžu domácnosti navzájom porovnávať svoju spotrebu, je toto ďalší prirodzený krok k posilneniu spotrebiteľa na Slovensku,“ vysvetľuje M. Dlugoš.

Inzercia

K téme

40 000 eur na projekty, ktoré spoja mladú a staršiu generáciu Slovensko na finálových priečkach!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.