Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
93576_pobocka.jpg
28. augusta 2020 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Slováci chodia k zubárovi v priemere dva razy ročne, rekordný účet za zuby stál poisťovňu 14 000 eur

28.8.2020 – Podľa údajov zdravotnej poisťovne Union navštívia Slováci svojho zubára priemerne dvakrát do roka – raz na prevenciu a raz na ošetrenie. Najviac chodia malé deti a ľudia okolo päťdesiatky. Vo veku okolo dvadsiatky si v zubárskom kresle posedíme najmenej a v dôchodkovom veku sa už k zubárovi chodí len sporadicky. „Podľa údajov z minulého roka sme viac ako za samotné výkony, zaplatili za preventívne prehliadky. Na tie chodí poctivo asi polovica populácie,“ hovorí Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Unionu. Celkové náklady na ošetrenia a prevenciu sa vyšplhali na viac ako 15 miliónov eur.

Okrem toho má poisťovňa vo svojej ponuke výhod aj dentálny benefit, ktorý už využilo viac ako 80 000 klientov. „Každý poistenec, aj jednotlivec, má u nás 100 eur na zuby. Nemusí tu mať ani poistenú celú rodinu, ani mu túto sumu nedelíme na viacero návštev u zubára, ani ju neposielame na cudzí účet raz za čas. Jednoducho, ak doplatí v ordinácii 100 eur a pošle nám žiadosť s účtenkou, tak mu peniaze pošleme naraz a na ním zadaný účet,“ vysvetľuje riaditeľka sekcie zdravotného poistenia Union, Elena Májeková.

Rekordérom je v roku 2019 muž, ktorého liečba u zubára stála okolo 14 000 eur. Nešlo však o bežné ošetrenie zubného kazu, ale o vážny nádor ústnej dutiny. Takéto ochorenia sa už liečia aj v nemocniciach. Z celkového počtu návštev u zubára, tvorilo 56% žien – zo štatistického hľadiska tak môžeme povedať, že aj muži, aj ženy sa o svoj chrup starajú približne rovnako. „Priemerné náklady na pacienta v krajoch sú veľmi podobné, najvyššie sú však v Žilinskom kraji. Najviac návštev u zubára evidujeme v Košickom a Prešovskom kraji,“ dopĺňa Dupaľová Ksenzsighová.

Informačný servis

K téme

Slováci pomáhajú v Afrike: „Mnohé deti žijú v nepredstaviteľných podmienkach a vzdelanie im zabezpečuje cestu z chudoby.“ Vieme správne triediť obaly od čokolád a čokoládových výrobkov?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.