Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. mája 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Slováci chcú pre svoje oči to najlepšie

BRATISLAVA 28. mája – Po štvrťstoročí, odkedy oční chirurgovia na Slovensku začali odstraňovať dioptrie laserom, máme v základných informáciách o laserových operáciách očí stále medzery.

Chceme pre seba to najlepšie, sme nároční na kvalitu a na skúsenosti chirurgov. Keď sa však chceme zorientovať vo výbere najvhodnejšieho operačného postupu, stratíme sa v množstve metód, ktoré ponúkajú jednotlivé očné kliniky.

„Život bez okuliarov si väčšina pacientov pred operáciou nedokáže predstaviť. Na kontrolách po zákroku však do našich ambulancií vstupuje často celkom iná osobnosť rovnakého pacienta. Dokonalý zrak dá mnohým do života novú slobodu, sebaistotu, pacient sa podvedome vystiera a vďaka istote z dokonalého zraku pôsobí v komunikácii sebavedomejšie a istejšie,“ myslí si lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.

Pacienti už odstránenie dioptrií vnímajú viac ako len zahodenie okuliarov do koša. Laserová operácia sa stáva synonymom pohodlnejšieho a kvalitnejšieho života. Kým však prekročia prah očnej kliniky, prenasleduje ich množstvo obáv a mýtov. Jedným z najväčších je strach z bolesti počas hojenia.

Najväčší strach máme z bolesti
V čase bezbolestných femto laserových zákrokov sa 68% Slovákov bojí nejakého typu bolesti.

„Väčšina z nás pozná vo svojom okolí niekoho, kto si v minulosti nechal odstrániť dioptrie excimerovým laserom a prvé dni po zákroku doslova pretrpel bolesťou. Operácie, pri ktorých chirurg používa na odstránenie dioptrií iba excimer, môžu u mnohých pacientov stále prvé dva až štyri dni skutočne prekročiť znesiteľný prah bolesti. Pri tejto metóde chirurg odstraňuje povrch (epitel) rohovky, najhustejšie inervované tkanivo na tele. Prvé štyri dni po operácii dorastá, pacient môže pociťovať výraznejšiu bolesť a citlivosť,“ vysvetľuje lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová.

Zmenu priniesli metódy s použitím femtosekundového laseru. Bezbolestný zákrok (počas zákroku aj hojenia) môže slovenský pacient podstúpiť od roku 2011. „Pri tejto metóde neodstraňujeme povrch rohovky, vďaka čomu je metóda šetrná a bezbolestná. Väčšina pacientov už večer v deň operácie ´štandardne funguje´ a na druhý deň bez problémov pracuje.“

Podľa svetových očných expertov je budúcnosťou laserovej chirurgie metóda v medicíne známa pod skratkou ´SMILE´, ktorú Slováci s dioptriami môžu podstúpiť už na dvoch klinikách, v Bratislave a v Košiciach. Ide o jedinú metódu, pri ktorej už očný chirurg nepoužíva excimer. Femtosekundový laser vytvára na rohovke minimimálny rez v tvare ´úsmevu´. Dioptrie odstraňuje priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť a páliť povrch rohovky. Ostáva tak pevná, celistvá. Je ideálnou metódou aj na letné obdobie. Napríklad milovníci športu môžu po nej ako po jedinej metóde začať profesionálne trénovať už o desať dní.

Nie je laser ako laser
63% Slovákov však nepozná základné rozdiely medzi jednotlivými lasermi.

Záleží nám na šetrnosti metódy a skúsenostiach chirurgov. Napriek tomu stále nepoznáme základné rozdiely medzi jednotlivými lasermi. V očnej chirurgii rozlišujeme tri základné laserové metódy. Väčšina kliník ponúka jednu či dve z nich, len dve slovenské kliniky (v Bratislave a v Košiciach) majú pre pacientov k dispozícii celé spektrum svetových operačných postupov.

Celosvetovým trendom sú operácie femtosekundovým laserom, špeciálne metódy typu SMILE, povrchové metódy s využitím excimerového laseru ustupujú do úzadia a odporúčajú sa vykonávať len na korekciu ľahkej krátkozrakosti (do cca – 3). Podstata každého laserového odstránenia dioptrií je v úprave hrúbky rohovky.

Laserové metódy s použitím excimerového laseru – chirurg počas operácie odstraňuje povrch rohovky, prvé dni počas hojenia môže pacient pociťovať bolesť. Laserové metódy s použitím kombinácie excimerového a femtosekundového laseru – chirurg pomocou femtolaseru vytvára na rohovke bezpečnostnú príklopku, operácia aj hojenie je bezbolestné.

Laserové operácie s použitím femtosekundového laseru – zákrok s najmenším laserovým zásahom do rohovky, chirurg pracuje výlučne so studeným laserom, ako pri jedinej metóde nepáli rohovku.

Vyšetrenie aj operácia v jeden deň
Takmer každý druhý Slovák (48%) si myslí, že vyšetrenie aj operáciu môže podstúpiť v rovnaký deň.

Rýchlosť a dokonalosť diagnostických a chirurgických postupov zvádza k predstave medicínskych zázrakov. V očnej chirurgii však nefungujú okamžité riešenia.

„Je neprípustné, aby pacient podstúpil vyšetrenie aj laserový zákrok v ten istý deň. Štandardom je 48 hodinové rozpätie, minimálny odstup je 24 hodín,“ upozorňuje lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová.

Aby vás lekár vyšetril skutočne precízne, potrebuje sa vám do očí pozrieť v takzvanej mydriáze a v cykloplégii. „Vyšetrenie v mydriáze (rozšírenie zrenice) nám umožní odhaliť možné patologické zmeny vnútroočnej šošovky, sklovca a sietnice. Výnimočne dôležité je u krátkozrakých pacientov, umožňuje nám odhaliť príznaky periférnej degenerácie, ´diery´ či zvýšené riziko odlúpenia sietnice. Bez vyšetrenia v rozkvapkanej zrenici vidíme len 30% vnútroočného priestoru.“

Nevyhnutnou súčasťou vyšetrenia pred laserovým zákrokom je aj vyšetrenie v cykloplégii. Počas neho lekári dočasne paralyzujú ´zaostrovací ´ očný sval. „Najmä u mladých ľudí je veľmi svižný. Nevedome ním môžu kamuflovať veľa dioptrických chýb. Pomocou dočasnej ´obrny´ pacient vyradí sval z funkcie. Vďaka tomu dokážeme odhaliť pravú dioptrickú hodnotu, ktorú inak klamlivo prekrýva akomodačný kŕč,“ vystríha očná lekárka. Takzvaný ´svalový akomodačný kŕč´ sa vyskytuje najmä u ľudí, ktorí trávia dlhé hodiny denne prácou za

„Ak navyše prídu na vyšetrenie priamo z kancelárie, svalový kŕč dokáže nebezpečne skresliť výsledné meranie. Občas až o jeden a pol dioptrie,“ vystríha odborníčka. Na klinikách, kde vyšetrenie v cykloplégii nie je bežnou súčasťou, môžu pacienta prekorigovať a odstrániť nesprávnu dioptrickú hodnotu.

Iba 100% né videnie?
74% Slovákov netuší, že po laserovej operácii môžu mať lepšie ako 100% né videnie.

„Kombinácia precízneho vstupného vyšetrenia a šetrných femtolaserov to skutočne dokáže. Mnohí pacienti dokonca vlastným očiam neveria, keď merania po operácii preukážu 150% né videnie.“ Ako je možné, že po odstránení dioptrií femtolaserom vidí pacient ako ´teleskop´?

Súčasťou vyšetrenia pred zákrokom je príprava digitálnej mapy oka, ktorá odhalí každú nedokonalosť a rohovkovú ´nerovnosť´. Na základe výpočtov laser odstráni presné množstvo tkaniva tak, že dokáže zlepšiť videnie v porovnaní s dovtedajšou najlepšou korigovanou zrakovou ostrosťou. Pacient po operácii vidí lepšie ako pred operáciou s pomocou tých ´najlepších´ okuliarov či kontaktných šošoviek.

ĎALŠIE MÝTY SLOVÁKOV

Laserová operácia neodstráni astigmatizmus
Operácie vykonávané výlučne excimerovým laserom astigmatizmus (nepravidelné zakrivenie rohovky, tzv ´cylindre´) nedokážu úplne odstrániť. Dokonale ho však dokáže odstrániť chirurg iba femtosekundovým laserom.

Zakašlanie či kýchnutie počas zákroku spôsobuje riziko
Obava, ktorá trápi väčšinu pacientov. Moderná technika je prispôsobená každému nepredvídanému konaniu. V prípade, že pacient pohne hlavou alebo vykoná nepredvídané pohyby, laser sa automaticky vypína. Operatér navyše ovláda laser pomocou pedálu, ktorý môže v prípade potreby kedykoľvek uvoľniť.

Dioptrická chyba sa zhorší pôrodom
Dioptrická chyba sa tehotenstvom ani pôrodom nezhoršuje. Ak podstúpite laserovú operáciu ešte pred prvým pôrodom, aktuálne svetové štúdie dokazujú, že zrak ostáva aj po pôrode stabilizovaný a nemenný.

Po operácii ostávate na péenke
Po operácii femtosekundovým laserom pacient ani počas hojenia nepociťuje žiadne bolesti, väčšina z nich už na druhý deň bez problémov pracuje. Situácia je odlišná v prípade operácie excimerovým laserom, kedy pacient ostáva kvôli určitej miere bolesti PN 2 -4 dni.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Veľký prieskum: Slováci podporujú prechod fajčiarov na menej škodlivé produkty Mladí Slováci rozbehli unikátny projekt: BHARTER je prvý zelený swapovací portál na Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.